چین بار دیگر به حضور آمریكا در تنگه تایوان اعتراض كرد

پكن- ایرنا- 'هوا چون اینگ' سخنگوی وزارت خارجه چین بار دیگر بشدت به حضور نظامی آمریكا در تنگه تایوان هشدار داد و به این اقدام اعتراض كرد.

به گزارش ایرنا وی روز چهارشنبه در مصاحبه مطبوعاتی در پكن به خبرنگاران گفت كه چین از عبور كشتی های آمریكایی از تنگه تایوان ناخرسند است.
این سخنگو تصریح كرد تحركات آمریكا در تنگه تایوان به هیچوجه با تعهدات این كشور نسبت به اصل یك چین و بیانیه هایی كه با پكن درباره تایوان امضا كرده است همخوانی ندارد.
'هوا' افزود كه آمریكا با این اقدام حق حاكمیت و تمامیت ارضی چین را نقض می كند و به روابط دو كشور بیش از قبل لطمه می زند.
وی گفت كه ما هر حركتی را كه آمریكا در منطقه انجام می دهد زیر نظر داریم و به هر صورت این كشور باید قبول كند كه تایوان جزوی از خاك چین است و واشنگتن قادر به تغییر این حقیقت نیست.
وزارت دفاع جزیره تایوان هم تایید كرده است كه دو فروند كشتی نیروی دریایی آمریكا از تنگه تایوان عبور كرده اند موضوعی كه واكنش و خشم شدید چین را به دنبال داشت.
وزارت دفاع تایوان روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام كرد این دو كشتی روز دوشنبه از تنگه تایوان عبور كرده اند ولی وارد آب های چین نشده اند بلكه آنها وارد آبهای بین المللی شده بودند.
تایوان در بیانیه كوتاه خود حاضر به ارایه جزییات بیشتر درباره این كشتی ها و ذكر نام آنها نشده بود ولی از عبور آنها از آبهای بین المللی دفاع كرده بود.
همان زمان اعلام شد عبور كشتی های آمریكایی از این منطقه می تواند بار دیگر باعث خشم چین شود كه قبلا هم بارها به واشنگتن درباره نزدیك شدن به تایوان و افزایش تبادلات نظامی طرفین هشدار داده است.
این اتفاق در شرایطی می افتد كه پیشتر نیز ورود كشتی آمریكایی به جزیره تایوان خبر ساز شده بود و چین هم بشدت به این اقدام اعتراض كرده بود.
هفته قبل گزارش شد یك فروند كشتی تحقیقاتی از آمریكا برای سوختگیری مجدد و برای مدت چهار روز در جزیره تایوان، لنگر انداخته است.
این كشتی در بندر 'كایوهسیونگ' تایوان پهلو گرفت چین آن زمان نیز به این اقدام بشدت انتقاد كرد و به تقویت روابط نظامی و سیاسی آمریكا با تایوان هشدار داد.
لوكانگ سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در مصاحبه ای در پكن گفت ما به این حركت آمریكا اعتراض كرده ایم و تاكید می ورزیم كه كشورهای دارای روابط دیپلماتیك با چین حق برقراری مناسبات نظامی و سیاسی با تایوان را ندارند.
وی از دولت آمریكا خواست به هر گونه رابطه نظامی با تایوان پایان دهد و با اقداماتی از این دست باعث تشدید تنش ها در تنگه تایوان نشود.
'جوزف وو' وزیر خارجه تایوان می گوید پهلو گرفتن این كشتی آمریكایی در تایوان هیچ ارتباطی با مناسبات نظامی طرفین ندارد بلكه با موسسات تایوانی فعالیت تحقیقاتی انجام می دهد.
آمریكا می خواهد در جریان یك عملیات بزرگ در ماه نوامبر امسال شماری از كشتی ها و ناوهای خود را برای قدرت نمایی در برابر چین به تنگه تایوان و دریای جنوبی اعزام كند.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان