۲ آبان ۱۳۹۷،‏ ۰:۴۵
کد خبر: 83076560
۰ نفر
درگيري ها در پايتخت گينه شدت يافت

الجزيره-ايرنا- كوناكري پايتخت گينه و بسياري از شهرهاي اين كشور از چندماه پيش شاهد اعتصاب وناآرامي ها است اما درگيري ها ميان جوانان و معترضان با نيروهاي پليس روز سه شنبه به گونه كم سابقه اي شدت يافت.

به گزارش ايرنا، يك منبع محلي در گفت و گو با ايرنا در اين خصوص گفت، اختلاف نظر حزب حاكم به رهبري «آلفا كنده » رئيس جمهوري گينه با مخالفان دولت در خصوص انتخابات شوراهاي شهرداري و محلي و همچنين در خصوص افزايش قيمت برخي كالاها شدت يافته است .
اين منبع افزود، گينه از چند ماه پيش شاهد ناآرامي هاي جدي بوده است و طي هفته گذشته دو نفر از معترضان توسط نيروهاي پليس كشته شدند، علاوه براين، اتحاديه معلمان از سوم اكتبر (12 مهر) كه روز بازگشايي مدارس در اين كشور است، اعلام اعتصاب سراسري كرده است و دانش آموزان اكثر شهرها تاكنون در مدارس حاضر نشده اند .
اين منبع در ادامه گفت، با توجه به عدم صدور مجوز براي برگزاري اعتصاب و راهپيمايي، خيابان هاي پايتخت روز سه شنبه مملو از نيروهاي پليس بود و از سوي ديگر جوانان نيز با حضور در خيابان هاي پايتخت با نيروهاي پليس درگير شدند.
مخالفان دولت مي گويند نيروهاي پليس به سمت خودروي «سلون ديالو» رهبر مخالفان تيراندازي كرده و باعث مجروح شدن يكي از محافظان او شده است .
ديالو پس از حمله به خودروي حامل وي در مصاحبه با خبرنگاران گفت:' ما در جنگل زندگي نمي كنيم ، حق مرگ و زندگي مردم گينه در دستان رئيس جمهوري نيست. رئيس جمهوري تصور مي كند با زور اسلحه و ارعاب مي تواند براي سومين بار در انتخابات رياست جمهوري شركت كند.'
از زمان افزايش قيمت حامل هاي انرژي در بهار گذشته، دولت گينه با فشارهاي زياد اجتماعي و سياسي مواجه شده است. مخالفان دولت، اتحاديه هاي معترض وفعالان مدني اواخر تيرماه گذشته نيز راهپيمايي بزرگي در خيابان هاي شهر كوناكري وساير شهرها برگزار كرده بودند.
جمهوري گينه كشوري است در شمال غربي آفريقا و سواحل اقيانوس اطلس كه پايتخت آن شهر كوناكري است. جمعيت اين كشور 10 ميليون نفر است كه 85 درصد از آنان مسلمان هستند. زبان رسمي اين كشور فرانسوي است.
خاورم **2041**