مشهد مجري بزرگترين رويداد استارت آپي علوم زمين كشور شد

مشهد- ايرنا- مديركل زمين شناسي و اكتشافات معدني منطقه شمال شرق گفت: بر اساس تفاهمنامه اي با معاونت علمي و فناوري نهاد رياست جمهوري برگزاري بزرگترين رويداد استارت آپي علوم زمين كشور طي روزهاي 23 تا 25 آبان ماه جاري در مشهد برپا مي شود.

جعفر طاهري روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين استارت آپ فرصت مغتنمي براي دانشجويان و دانش آموختگان رشته هاي مرتبط در حوزه زمين شناسي است كه با ارائه ايده هاي نو در زمينه هاي علوم زمين و معدن مي توانند به تجاري سازي اين ايده ها نائل آيند.
وي حمايت از استارت آپها در راستاي جذب سرمايه گذاري جهت ايده هاي نو را ضروري توصيف و بيان كرد: جوانان نخبه و كارآفرينان در اين حوزه مي توانند پيگير مشكلات و نارساييهاي موجود در حوزه زمين شناسي و معدن و علوم مرتبط باشند تا با ارائه راه حلهاي مناسب بستري براي اشتغال خود و ديگران ايجاد كنند.
مديركل زمين شناسي و اكتشافات معدني منطقه شمال شرق ادامه داد: تاكنون برگزاري سه پيش رويداد در دانشگاههاي فردوسي، پيام نور و آزاد اسلامي واحد مشهد در ماههاي تير، مهر و آبان امسال جاري برنامه ريزي شده و اين برنامه ها فرصت مناسبي براي آشنايي علاقه مندان با كاركردهاي رويداد استارت آپي، ظرفيتهاي كارآفريني و توليد ثروت در حوزه دانشي تخصصي علوم زمين و بهره مندي از تجربيات كارآفرينان موفق در اين عرصه است.
استارت آپ(start-up) بطور كلي به اقدام يا مجموعه‌ كارهايي به منظور يك حركت جديد، يك شركت يا كسب و كار تازه گفته مي شود
كه در واقع به معناي تجارت نوپا در قالب يك كمپاني، شراكت يا سازمان در پي ايجاد و راه‌ اندازي يك مدل تجاري جديد در زمينه خاصي است. بر اين اساس 'نوآوري و معرفي ايده هاي جديد' به عنوان شاخصه‌ اصلي استارت آپ تلقي مي شوند كه درونمايه آن ايجاد تحول نوين و تلاش براي رشد است.
در حوزه علوم زمين و در سطح جهاني رشد فزاينده اي در تشكيل استارت آپها در بخشها و محورهاي متنوع زيرمجموعه اين دانش در قرن 21 مشاهده و در آغاز سال 2018 ميلادي حدود 200 استارت آپ در حوزه فعاليتهاي معدني گزارش شده است.
اواخر پارسال معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از فعاليت سه هزار استارت ‌آپ در ايران خبر داد. نيمه دوم سال پارسال نيز انجمن استارت آپ در خانه معدن ايران تشكيل شد.
خراسان رضوي با برخورداري از معادن و جاذبه هاي طبيعي منحصر به فرد ظرفيت مطلوب براي رونق ژئوتوريسم(زمين‌ گردشگري) و گردشگري معدني دارد. 68 نوع ماده معدني در اين استان شناسايي شده كه مهمترين آنها سنگهاي قيمتي و سنگ آهن است.
موزه علوم زمين و پروژه در حال تكميل پارك موزه علوم زمين در اداره كل زمين شناسي و اكتشافات معدني شمال شرق نيز دربرگيرنده زيباترين نمونه‌ هاي سنگ، كاني و فسيل از اقصي نقاط ايران است.
7489/1858