فاز جدید تحقیقات علمی شهاب سنگ در كشور آغاز شده است

كرمان - ایرنا - كاوشگر شهاب سنگ در استان كرمان گفت: در سالهای گذشته به لحاظ یافته های علمی در حوزه شهاب سنگ بسیار ضعیف بودیم و با كشف نمونه شهاب سنگ های جدید دانشگاه ها و موسسات علمی درگیر شدند و در واقع این مقوله وارد فاز جدید تحقیقاتی كشورمان شده است.

حجت كمالی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه شهاب سنگ ها در سالیان دور محمل افسانه و رویا پردازی بوده است، افزود: در مورد شهاب سنگ در ایران كار علمی منسجم چندانی انجام نشده و تحقیقات همواره به صورت فردی و پراكنده انجام می شود.
وی تصریح كرد: طی 2 سال اخیر به همت دانشگاه تهران و سازمان زمین شناسی كشور كارگاه ها و سمینارهای آموزشی برای استادان و دانشجویان برگزار شده است .
مرد شهاب سنگ ایران تاكید كرد: همین كارگاه های علمی موجب شد دانشجویان و علاقه مندان برای همكاری تماس های زیادی برقرار كنند و به طور قطع در آینده دستاوردهای علمی بسیاری در این حوزه خواهیم داشت.
وی اظهار داشت: در زمینه شناخت شهاب سنگ كتاب معتبر علمی وجود ندارد و درصدد هستیم كتابی جامع راجع به این پدیده فضایی تهیه شود و همچنین با همكاری سازمان زمین شناسی اطلس عكس شهاب سنگ های كشور بزودی چاپ خواهد شد.
كمالی گفت: با انتشار اخبار كشف شهاب سنگ ها و فعالیت های علمی این حوزه گروه های زیادی از نقاط مختلف كشور برای همكاری اعلام آمادگی كرده اند.
وی با اشاره به تخصصی بودن بحث شهاب سنگ افزود: اغلب مردم فكر می كنند با جمع آوری و فروش شهاب سنگ به ثروت برسند، اما شهاب سنگ ها با خود مجموعه ای از اطلاعات گرانبهای علمی به همراه دارند كه از آن برای تكمیل و گره گشایی مجهولات علوم فضایی و نجومی استفاده می شود.
كمالی بیان كرد: نمونه ای از شهاب سنگ های كشف شده پس از كشف به مركز تحقیقات شهاب سنگ ها در دانشگاه سرژ (CEREGE) فرانسه ارسال می شود كه پس از آزمایشات تخصصی در سایت بولتن جهانی به ثبت می رسد.
مرد شهاب سنگی ایران بیان كرد: در طول فعالیت ها و كاوش های خود بیش از سه هزار شهاب سنگ از نقاط مختلف ایران كشف و جمع آوری كرده ام كه افزون بر 200 قطعه از آن در بولتن جهانی شهاب سنگ به ثبت رسیده است.
وی ادامه داد: جغرافیای كویری استان كرمان یكی از مناطق مهم سقوط شهاب سنگ ها است كه تاكنون 240 شهاب سنگ از این خطه در بولتن جهانی شهاب سنگ ثبت شده است.
كمالی با اشاره به سختی ها و مخاطرات كشف شهاب سنگ تصریح كرد: افراد زیادی به سودای پیدا كردن شهاب سنگ به دل بیابان و صحرا می زنند اما كمتر موفق به پیدا كردن این سنگ گرانبها می شوند، زیرا این كار تجربه و مهارت خود را لازم دارد.
محقق شهاب سنگ گفت: ایران در سال 2016 در زمینه ثبت شهاب سنگ رتبه دوم جهانی را كسب كرده است و هم اكنون فقط 100 تیم در زمینه كشف شهاب سنگ ها فعالیت دارند.
وی اظهار داشت: مطالعه شهاب سنگ ها از آن جهت اهمیت دارند كه در یافتن نشانه های حیات زیستی در كره ها و سیارات دیگر فضا به بشر بسیار كمك می كنند.
اجرام سرگردان جدا شده از سیارك ها در منظومه شمسی بر اثر ورود به جو زمین و تاثیر جاذبه به شدت گرم شده و می سوزند و اگر تكه هایی از این اجرام كه وزنشان از چندین گرم تا چندین تن هم می رسد به زمین سقوط كنند، شهاب سنگ نامیده می شود.
حدود 80 هزار سال قبل بزرگترین شهاب سنگ دنیا با وزن بیش از 60 تن در مزرعه هوبا نامیبیا در آفریقا به زمین برخورد كرد كه امروزه آن را بزرگ ترین شهاب سنگ شناخته شده دنیا می دانند.
تاریخچه نخستین شهاب سنگ ایران به سال ١٨٨٠ میلادی در ورامین برمی گردد كه ٥٤ كیلوگرم وزن دارد و هم اكنون در موزه كاخ گلستان نگهداری می شود.
7437/ 5054