رونمایی از  8 محصول دانش بنیان دریایی

تهران- ایرنا- چهارمین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت با رونمایی از هشت محصول دانش بنیان دریایی آغاز بكار كرد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، چهارمین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت روز سه شنبه با حضور دكتر علی آقامحمدی عضو تشخیص مصلحت نظام، امیر امیر رستگاری مدیر عامل صنایع دریایی وزارت دفاع، قاسم احمدی لاشكی نماینده مجلس شورای اسلامی ، اسماعیل قادری فر رئیس مركز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و سیف دبیر ستاد دانش بنیان دریایی این معاونت افتتاح شد.
در آیین آغاز بكار این جشنواره هشت محصول فناورانه دریایی رونمایی شد.
این فناوری‌ها شامل 'قایق بادی زیر صندلی خلبان'، 'جلیقه تخصصی شنا در دریا برای مسافر و گردشگر'، 'شبیه‌ساز پل فرماندهی كشتی'، 'سنسور تشخیص حرارتی به روش تركیب مغناطیسی و اكوستیكی'
، 'سامانه پارسی پیش بینی جوی اقیانوسی'،'كانكتور خورشیدی'، 'سامانه رادار باند ایكس شناوری'، 'شناور خدمات بندری' است.
در این مراسم همچنین قرارداد راه‌اندازی اولین شتابنده تخصصی دریایی میان معاونت علمی ‌و فناوری ریاست‌جمهوری و بزرگترین شركت دریایی كشور به امضا رسید.

**توسعه صنایع دریایی با مشاركت نخبگان میسر می شود
در این مراسم عضو مجمع تشخیص مصبحت نظام تاكید كرد:توسعه صنایع دریایی تنها با مشاركت نخبگان و بدون تصدی گری دولت میسر می شود.
دكتر علی آقا محمدی با بیان اینكه، دریا یك نعمت حیاتی برای كشورمان محسوب می شود، توسعه صنایع دریایی را منوط به حضور جامعه نخبگان بدون حضور دولت دانست.
وی ایجاد محدودیت در فرصت های دریایی برای ایران را از سیاست های كشورهای خلیج فارس عنوان كرد و افزود: كشورهای حوزه خلیج فارس اقدامات همه جانبه و سرمایه گذاری های وسیع برای جلوگیری ایران از بهره برداری فرصت های دریایی اجرایی كردند.
وی ادامه داد: ایران در این زمینه وارد شده است ولی سرعت خوبی ندارد.
آقا محمدی دریا را موضوع حیاتی برای كشورها دانست و یادآور شد: برای توسعه صنایع دریایی دولت نباید محور توسعه باشد.
وی ادامه داد: دولت منابع مالی محدودی دارد و باید امنیت سرمایه گذاری خارجی را فراهم كند.
آقامحمدی در ادامه با بیان این كه طبق فرمایشات مقام معظم رهبری سیاست‌ های كلی دریا در دستور كار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته است، تتاكید كرد: توسعه صنایع دریایی در گرو استفاده و بهره گیری از توانمندی‌ های شركت‌ های دانش‌ بنیان و جوانان مستعد كشور است.
آقامحمدی در ادامه با بیان اینكه مناطق آزاد در اهداف خود دچار یك سردرگمی شده اند، گفت: امروز متاسفانه با این وسعت سواحل دریایی حتی یك پیست مناسب برای نگهداری قایق ‌ها در كشور ایجاد نشده است.
وی در ادامه، خواستار استخراج صحیح ظرفیت ‌های سواحل كشور براساس اولویت ‌های تعریفی و استفاده بهینه از امكانات موجود شد.

* فاصله زیاد ایران با اقتصاد دریا محور
رئیس فراكسیون بنادر دریایی و توسعه صنایع دریایی مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین یكی از ضعف های فعلی كشور را عدم توجه به اقتصاد دریا دانست و گفت: نگاهی به ورود خیل عظیم نخبگان به رشته های تجربی بیانگر آن است كه از هدایت این قشر به حوزه دریا غافل بوده ابم.
قاسم احمدی لاشكی در ادامه به تبعات دوری نخبگان از حوزه دریا اشاره كرد و گفت:متاسفانه در حال حاضر كشورمان با كشورهای توسعه یافته در حوزه دریا و اقتصاد دریامحور فاصله زیادی دارد.
وی همچنین سهم محتوای مربوط به آب و دریا را در كتب درسی بسیار پایین عنوان كرد و با اشاره به معرفی وزیر جدید راه و شهرسازی از سوی دولت، توجه به افزایش هرچه بیشتر سهم دریا در اقتصاد از سوی وزیر پیشنهادی را خواستار شد.
این نماینده مجلس در ادامه ضرورت افزایش بودجه‌های شركت‌های دانش بنیان فعال در حوزه دریا و همچنین سهم رشد تولید ناخالص داخلی از تحقیقات را مورد تاكید قرار داد.
وی یادآور سد:با پیگیری های مجلس درباره اختصاص یك درصد درآمدهای دستگاه های اجرایی به پژوهش این سهم هم اكنون به 0.71 درصد افزایش یافته است.
وی افزود: البته این‌ میزان بر اساس سند چشم‌انداز تا سال 1404 باید به چهار درصد برسد و در برنامه پنجم و برنامه ششم توسعه نیز تاكید شده كه این میزان باید به سه درصد برسد.
این نماینده مجلس همچنین با اشاره به ارائه لایحه مبارزه با قاچاق از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: دولت بایستی در این لایحه به سهم دریا در اقتصاد توجه ویژه كند.

**امروزه دریا؛ قدرت كشورها را تعیین می‌كند
امیر دریادار رستگاری معان وزیر دفاع و رییس سازمان صنایع دریایی نیز در این مراسم برگزاری این قبیل جشنواره‌ها را زمینه‌ساز تضارب‌آراء و تبلور ایده‌ها و توسعه فرهنگ دریایی دانست.
وی با اشاره به نقش دریا در توسعه جوامع گفت: دریا یگانه مسیری است كه به زیرساخت، ساخت و تعمیر نیاز ندارد.
 معاون وزیر دفاع در این آیین قرن حاضر را قرن هوش مصنوعی، تجهیزات هوشمند بدون سرنشین، ربات ها و گسترش نانو دانست و تاكید كرد: اگر كشوری در عصر حاضر از علم و فناوری غفلت كند نه‌تنها اراده‌ای از خود نخواهد داشت بلكه مجبور به پذیرش اراده دیگر كشورها خواهد شد.
رستگاری با بیان این كه، در طول تاریخ آب منشاء حیات و قدرت ملت‌ها بوده ‌است، گفت: هر كشوری كه در تاریخ قادر به استفاده از دریا و آب شد، به طور حتم به قدرت و ثروت دست یافت و نقش خود را در معادلات جهانی افزایش داده است. 
وی با تاكید براین كه، امروزه دریا قدرت كشورها را تعیین می‌كند، تصریح كرد: امروزه اعمال اراده كشورها در دریا است و هر كشوری كه توان بیشتری در دریا داشته باشد، قدرت بیشتری نیز خواهد داشت.
امیررستگاری با بیان این كه بخش بسیاری از دریاها و آب های آزاد جهان امروزه در قلمرو كشورها نیست، گفت: تمام پیشرفت‌ها و دستاوردهای دریایی كه تاكنون در همه كشورهای توسعه ‌یافته و فعال در حوزه علوم و فنون دریایی حاصل شده تنها پنج درصد ظرفیت‌ها و پتانسیل دریا است.
رییس سازمان صنایع دریایی در ادامه با اشاره به موقعیت ژئوستراتژیك ایران در دریا اظهار كرد: ایران در كریدور جهان قرار دارد و می‌تواند با استفاده از این موهبت الهی، به ثروت و قدرت بسیار دست یابد.
وی در عین حال گفت: متأسفانه با وجود دریا بعنوان یك نعمت الهی برای كشورمان همچنان در استفاده از آن غفلت شده است.
چهارمین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت روز پنجشنبه به كار خود پایان می دهد.  
علمی*1836*2017