زائران كربلا براي دريافت ارز در شلمچه عراق سرگردانند

آبادان - ايرنا - زائراني كه اقدام به خريد ارز از سامانه بانكي كرده اند براي دريافت ارز در بخش عراقي مرز شلمچه سرگردان هستند چرا كه شعبه اي براي پرداخت ارز در اين نقطه مرزي وجود ندارد.

به گزارش ايرنا ده ها زائر ايراني كه از مناطق مختلف كشور براي حضور در همايش بزرگ اربعين حسيني به مرز بين المللي شلمچه مراجعه كرده اند پس از خروج از كشور و در بخش عراقي مرز شلمچه براي دريافت دينار عراقي كه قرار بوده از طريق شعب بانك توزيع شود سرگردان هستند.
نبود باجه ارائه ارز در شلمچه عراق باعث افزايش قيمت دينار عراق در مرز شده و دلالان در شلمچه ايران بيشترين سوء استفاده را از اين خلاء مي برند. برخي دلالان ارز در مرز شلمچه هر دينار عراق را تا 134 ريال نيز به فروش مي رسانند كه 38 ريال بيشتر از نرخ بانكي است.
هر برگ اسكناس 25 هزار دينار عراقي در شلمچه عراق نيز تا سه ميليون 500 هزار ريال به فروش مي رسد.
رئيس كميته مشاركت ، اسكان و پشتيباني ستاد اربعين در مرز شلمچه با تائيد سرگرداني زائران ايراني در مرز شلمچه عراق به خبرنگار ايرنا گفت:متاسفانه هيچ امكاني براي ارائه ارز به زائران در شلمچه عراق وجود ندارد و زائران با مشكل روبه رو هستند.
مكي يازع اظهار داشت:بسياري از زائران كه دينار عراقي را از شبكه بانكي خريداري كردند به اميد اينكه در مرز شلمچه دينار عراقي تحويل بگيرند پول نقد ديگري براي سفر به عراق همراه ندارند و اينك در مرز عراق سرگردان هستند.
وي گفت:هيچ راهي براي كمك به اين زائران نيست و شبكه بانكي بايد هرچه سريعتر با برپايي شعب نسبت به برطرف كردند مشكل زائران اقدام كند.
يازع گفت:15 باجه عابر بانك در شلمچه ايران براي تامين ريال زائران پيش بيني شده و مشكلي در اين خصوص نيست ولي در شلمچه عراق زائران با مشكل ارز و دينار عراقي روبه رو هستند.
مرز شلمچه از مبادي تردد زائران اربعين حسيني در 15 كيلومتري خرمشهر قرار دارد.
هشتم آبان ماه اربعين حسيني است.
3015/6068