حدود 7 هزار سوادآموز در خراسان شمالي آموزش مي بينند

بجنورد- ايرنا- معاون سوادآموزي اداره كل آموزش و پرورش خراسان شمالي گفت: امسال جذب و آموزش 6 هزار و 965 نفر در برنامه هاي سوادآموزي استان تعهد شده است.

مهدي مودي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: تاكنون چهار هزار و 68 نفر در اين كلاس ها ثبت نام و جذب شده اند و در اين مدت، 59 درصد از اهداف امسال محقق شده است.
وي خاطرنشان كرد: سوادآموزان در دوره هاي مختلف مي توانند تا 2 ماه ديگر براي ثبت نام و حضور در دوره هاي مختلف اقدام كنند.
مودي گفت: سه هزار و 342 نفر از سواد آموزان در دوره سواد آموزي و مابقي در دوره هاي انتقال و تحكيم آموزش مي بينند.

*مركز آمار ليست بيسوادان خراسان شمالي را ارائه كند
معاون سوادآموزي اداره كل آموزش و پرورش خراسان شمالي در بخش ديگر سخنان خود با اشاره به اينكه مركز آمار ايران، شمار بيسوادان اين استان را بيش از 39 هزار نفر اعلام كرده است گفت: انتظار مي رود اين مركز، ليست اين افراد را به ما ارائه دهد تا براي آموزش آنان برنامه ريزي شود.
مودي اظهار داشت: بر اساس اعلام مركز آمار، در طرح سرشماري سال 95، 39 هزار و 216 نفر از مردم استان بيسواد بوده اند، اين در حالي است كه بر اساس ليست ما، تنها 9 هزار و 89 نفر در استان بيسواد بودند.
وي افزود: با اقدامات انجام شده اكنون شمار بيسوادان استان به هفت هزار و 237 نفر كاهش يافته است و ما از مركز آمار درخواست داريم تا ليست بيسودان را به ما تحويل دهند تا براي آموزش آنان برنامه ريزي شود اما تا كنون محقق نشده است.
معاون سواد آموزي اداره كل آموزش و پرورش خراسان شمالي گفت: تلاش داريم تا استفاده از بانك اطلاعات و آمار نهادهايي همچون دانشگاه علوم پزشكي و كميته امداد امام خميني(ره) ليست نزديك به واقعيت از بيسوادان استان به دست آيد.
بر اساس نتايج سرشماري سال 95 در گروه سني 49-10 سال، 508 هزار و 946 نفر از جمعيت اين استان معادل 92.85 درصد باسواد هستند.
ميزان باسوادي افراد گروه سني بالاتر از 6 سال در اين استان از ميانگين كشوري 4.3 درصد عقب تر است.
خراسان شمالي در شاخص باسوادي افراد بالاي 6 سال در جايگاه 24 ام در ميان استان هاي كشور قرار دارد، با وجود اقدامات خوب و تلاش هاي زيادي كه انجام شده، هنوز هم در اين استان بيسواد وجود دارد.
7185/ 6042