ترامپ:قتل خاشقچي با برنامه ريزي قبلي نبوده است

نيويورك- ايرنا- رئيس جمهوري آمريكا همسو با مواضع سعودي ها قتل روزنامه نگار عربستاني با برنامه قبلي را رد كرد و گفت: قتل جمال خاشقچي يك توطئه بوده كه از سر رد شده است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، دونالد ترامپ در مصاحبه اختصاصي با يو اس اي تودي كه شامگاه دوشنبه به وقت محلي منتشر شد، گفت همچنان توضيحات سعودي در مورد قتل جمال خاشقچي سوال برانگيز است اما او با هر حركتي كه بخواهد فروش اسلحه به عربستان سعودي را متوقف كند مخالفت خواهد كرد.
وي ادامه داد مي توان تنبيه هاي ديگري در نظر گرفت و براي اين كار همچون موضوع انتخاب برت كاوانا قاضي ديوان عالي، با اعضاي كليدي كنگره مشورت خواهد كرد.
در موضوع برت كاوانا، با وجود مخالفت شديد از سوي مردم و بسياري از اعضاي كنگره، ترامپ موفق شد براي او راي اعتماد بگيرد و شغلي مادام العمر براي او ايجاد كند.
رئيس جمهوري آمريكا اضافه كرد به نظر او خاشقچي عمدا به سوي كنسولگري براي قتلش كشانده نشده است.
اين موضع ترامپ همراستا با موضع دولت سعودي است كه ادعا كرده خاشقچي در يك درگيري در كنسولگري كشته شده است. باور اين موضع سعودي براي بسياري از سياستمداران آمريكايي پذيرفتني نبوده است.
ترامپ همچنين اطلاعاتي كه از دولت تركيه به رسانه ها در مورد تكه تكه شدن بدن خاشقچي ارائه شده را سوال برانگيز دانست و در پاسخ به سوالي در اين مورد به خبرنگار يو اس اي تودي گفت: «آيا شما مي دانيد كه اصلا اره استخواني بوده است؟»
وي اظهار كرد با محمد بن سلمان وليعهد سعودي و همچنين رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه، تلفني صحبت كرده است و اطلاعات بيشتري در مورد خاشقچي در يك تا دو روز آينده اعلام خواهد شد.
رئيس جمهوري آمريكا در مورد فروش اسلحه به سعودي هم بار ديگر به تمايل روسيه و چين به گرفتن چنين قراردادي اشاره كرد و افزود بايد تصوير بزرگتر در رابطه با سعودي، خصوصا نقش آنها در مقابله با ايران در نظر گرفته شود.
جرد كوشنر داماد و مشاور ترامپ هم صبح دوشنبه در گفت وگو با شبكه خبري سي ان ان گفته بود عربستان شريكي قوي در مقابله با ايران است.
ظاهرا مقامات كاخ سفيد قصد دارند با دامن زدن به ايران هراسي، مانع از بروز هرگونه مشكلي در قراردادهاي ميليارد دلاري فروش تسليحات به سعودي ها شوند.
اروپام*1429