بانك های خارجی بزودی می توانند عضو شبه سوئیفت روسیه شوند

مسكو - ایرنا - معاون بانك مركزی روسیه اعلام كرد كه بانك های خارجی تا پیش از پایان امسال (دی ماه سال جاری) می توانند عضو سیستم شبه سوئیفت روسیه به نام «اس.پ.ف.اس» شوند.

به گزارش ایرنا، خانم «اولگا اسكوروباگاتووا» روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: استفاده از سوئیفت روسی به بازیگران خارجی امكان می دهد با شركت های روسی كه در فهرست تحریم های خارجی قرار گرفته اند همكاری كنند.
معاون بانك مركزی روسیه گفت: تا یك ماه پیش 416 شركت و موسسه مطرح روسیه از جمله خزانه داری فدرال، شركت گازپروم نفت و روس نفت به این سیستم ملحق شده اند.
وی ادامه داد: اوایل ماه جاری میلادی ولادیمیر پوتین و دمیتری مدودف رئیس جمهور و نخست وزیر روسیه به علاقه كشورهای تركیه، چین و هند برای ورود به سیستم «اس.پ.ف.اس» اشاره كردند.
معاون بانك مركزی روسیه به نقل از پوتین گفت كه آمریكا با تحریم اقتصادی روسیه مرتكب اشتباه راهبردی شده است.
به گزارش ایرنا، سرگئی ریابكوف معاون وزیر خارجه روسیه سال گذشته اعلام كرد: روسیه پس از وضع تحریم های تازه آمریكا و احتمال اقدامات بیشتر ایالات متحده، افزون بر بررسی كاهش وابستگی به دلار در نظام معاملات خارجی خود، برای شرایط حذف از نظام جهانی بین بانكی (سوئیفت) نیز آماده شده است.
معاون وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با نشریه وزارت خارجه روسیه اعلام كرد: مسكو در پاسخ به تحریم های ضدروسی آمریكا، وابستگی اقتصادی به دلار را كاهش می دهد.
خانم الویرا نابولینا رییس بانك مركزی روسیه نیز با توجه به احتمال گسترش فشارهای تحریمی علیه این كشور گفت كه همه شرایط برای ادامه فعالیت بانك های روسی در صورت حذف روسیه از سامانه سوئیفت فراهم شده است.
آمریكا از سال 2014 تاكنون در مساله اوكراین و نیز برخی مسائل دیگر همچون پرونده اسكریپال بیش از 60 بسته تحریمی در مورد روسیه وضع كرده است.
اروپام* 391 *1346*