16 گرمخانه با ظرفیت  پنج هزار نفر در تهران وجود دارد

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: در حال حاضر 16 گرمخانه (محل اسكان كارتن خواب ها) در پایتخت با ظرفیت پنج هزار نفر فعال است.

سید نجم الدین محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در حال حاضر 16 گرمخانه (محل اسكان كارتن خواب ها) در شهر تهران فعال است كه مهمترین و شلوغ ترین گرمخانه ها در مناطق جنوبی پایتخت قرار دارد.
وی بیان كرد: در فصل بهار و تابستان مشكلی در زمینه شلوغی و ازدحام دراین گرمخانه ها وجود ندارد و بدلیل مناسب بودن هوا بسیاری از این كارتن خواب ها نیاز به آمدن به گرمخانه ندارند اما با سردشدن هوا این افراد بدنبال سرپناهی هستند تا شب را به صبح برسانند.
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: در فصل بهار و تابستان در هر گرمخانه 2 تا 3 هزار نفر ظرفیت داریم اما در فصل زمستان تا 5 هزار نفر پذیرش برای كارتن خواب ها پیش بینی كرده ایم.
وی زمان پذیرش كارتن خواب ها را از 8 شب تا 6 صبح اعلام كرد و افزود: شهرداری مجوز نگهداری این افراد در طول شبانه ‌روز را ندارد و در هیچ قانونی نیامده كه شهرداری می‌تواند از فردی نگهداری كند زیرا تخصص آن در شهرداری وجود ندارد كه امیدواریم با اجرای طرح جدید معضلات سابق برطرف شوند.
نجم الدین محمدی یادآور شد: افراد بی‌خانمان همان‌طور كه از كلمه مشخص است، فاقد خانه هستند و برای رسیدگی به وضعیت این افراد كمیته امداد امام(ره) باید اقدامات را انجام دهد.
وی درباره برنامه های سازمان خدمات اجتماعی شهرداری برای اسكان كارتن خواب ها در پایتخت نیز گفت: بدنبال توسعه گرمخانه ها در مناطق جنوبی شهر تهران هستیم و در سال گذشته با همكاری تولیت حرم مطهر (ره) بسیاری از كارتن خواب ها درآن مجموعه اسكان پیدا كردند كه امسال هم بنا داریم این كار را انجام دهیم.
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: برای ارائه خدمات به كارتن خواب ها‏، در سال گذشته اتوبوس‌های سیار پیش بینی كردیم كه در سال گذشته حدود 50 اتوبوس برای اسكان معتادان كارتن خواب اختصاص داده شد بود و علاوه بر این اتوبوس‌ها، حدود 30 گشت ویژه خدمات اجتماعی در مناطق گشت زنی كردند كه پس از جمع آوری معتادان كارتن خواب ، آنها را به گرمخانه یا اتوبوس‌های سیار منتقل كردند كه امسال هم چنین برنامه هایی در دستور كار داریم.
وی به هزینه های بالای درمانی معتادین كارتن خواب نیز اشاره كرد و گفت: بدلیل نبود اطلاعات ثبت شده از كارتن خواب ها، امكان صدور دفترچه درمانی برای آنان وجود ندارد و هزینه‌های دارو و درمان با نرخ آزاد ما را با مشكلات بسیاری مواجه كرده است.
محمدی تصریح كرد: در سال 87 در منطقه چهار، 200 نفر از افرادی كه به ایدز، سل و هپاتیت دچار بودند با تغییر مدیریت ، رهاسازی شدند كه اطلاعاتی كه دارم حدود 50 نفر از آنان از فوت كرده اند و از مابقی افراد خبری نیست و این درحالی بود كه برای این افراد حكم قضایی صادر شده بود كه باید به بهزیستی تحویل داده می‌شدند.
وی اظهار داشت: در اسلامشهر 225 نفر وجود دارند كه 80 نفر از آنان حكم انتقال به بهزیستی برایشان صادر شده ولی انتقال نیافتند و هم اكنون در شرایط نامطلوبی به سر می‌برند.
وی از فرمانداری تهران، نیروی انتظامی، بهزیستی و سایر دستگاه های وابسته خواست در زمینه غربالگری معتادین و امكان نگهداری معتادین در مكان امن اقدام كنیم.
به گفته محمدی، فرمانداری تهران طرح جمع آوری متكدیان و كارتن خواب ها را امسال در دستور كار دارد و شهرداری تهران نیز در زمینه اسكان و تجهیزات امكانات لازم با فرمانداری تهران همكاری می كند.
تهرام/7243/ 1539

سرخط اخبار جامعه