گمرك تسهيلات جديد واردات لاستيك را ابلاغ كرد

تهران- ايرنا- گمرك ايران تسهيلات جديد واردات لاستيك را به گمرك هاي سراسر كشور ابلاغ كرد كه بر اساس آن اين كالا از انجام فرآيندهاي سامانه كدشناسه و پيگيري كالا مستثني شد و ترخيص انواع تاير با سهولت بيشتر و تعرفه 5 درصد انجام مي شود.

به گزارش ايرنا، تامين لاستيك يكي از خواسته هاي رانندگان خودروهاي سنگين در ماه هاي اخير بوده است؛ از اين رو دولت تصميم گرفت با هدف حمايت از اين قشر تعرفه واردات اين نوع لاستيك را از 26 درصد به پنج درصد كاهش دهد.
بر اين اساس دوم مهرماه «علي معقولي» مديركل مركز واردات و امور مناطق آزاد و ويژه گمرك در بخشنامه اي به گمركات اجرايي «كاهش تعرفه واردات لاستيك به پنج درصد» را ابلاغ كرد.
گمرك جمهوري اسلامي ايران امروز (يكشنبه) نيز تصوير نامه اي با موضوع رفع مشكلات اجرايي تامين و ترخيص لاستيك را منتشر كرد كه نوزدهم مهرماه «محمد شريعتمداري» وزير سابق صنعت، معدن و تجارت به «عبدالناصر همتي» رئيس كل بانك مركزي، «فرود عسگري» رئيس كل گمرك و «حسن يونس سينكي» معاون امور اقتصادي و بازرگاني نوشته بود.
وزير سابق صنعت در اين نامه به درخواست هاي مكرر مراجع امنيتي و شوراي امنيت ملي درخصوص ضرورت تامين حداكثري نياز ناوگان حمل و نقل بار و مسافر درون و برون شهري به انواع لاستيك سنگين و نيمه سنگين در شبكه توزيع تحت نظارت و با صدور حواله كه موجب تاخير و عرضه در بازار مي شود، اشاره كرده و خواستار مستثني شدن ترخيص اين كالا از فرآيند سامانه كد شناسه و پيگيري كالا شده بود زيرا از نگاه شريعتمداري اين رويه سبب تاخير در فرآيند ترخيص و تامين بازار شده است.
سامانه كد شناسه و پيگيري كالا از سال 96 با هدف جلوگيري از واردات و توزيع كالاي قاچاق در كشور راه اندازي شده است.
شريعتمداري همچنين در اين نامه خواهان لغو الزام ثبت سفارش، تامين ارز و ترخيص اين كالا و درج كد شناسه در سامانه هاي مربوطه براي لاستيك هاي مختلف شده است.
همچنين بنا به درخواست شريعتمداري تمام ثبت سفارش هاي لاستيك تامين ارز شده قبل از اين تاريخ كه به دليل مشكلات فني امكان ويرايش آن در سامانه ثبتارش و سامانه جامع تجارت به صورت سيستمي مهيا نمي باشد، از قاعده اصلاح سيستمي ثبت سفارش مستثني شده است و دفتر مقررات صادرات و واردات، بانك مركزي، گمرك مكلف به اجرا و رفع مشكل در اسرع وقت هستند.
وزير سابق صنعت در نامه خود آورده است: با توجه به تاثير انتشار خبر تعديل تعرفه ها بر روند ترخيص لاستيك، گمرك بايد نسبت به ترخيص كالا با تعرفه پنج درصد و اخذ تعهد تسويه حساب طبق مصوبه اقدام كند
26 مهرماه اين بخشنامه توسط «علي معقولي» مدير كل واردات و امور مناطق آزاد ويژه گمرك به گمركات اجرايي كشور ابلاغ شده است تا در مدار اجرا قرار گيرد.
اقتصام**9132*2025