۲۹ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱:۰۶
کد خبر: 83072715
۰ نفر
فرمان های شاهانه و تمسخر فعالان مجازی

تهران - ایرنا - فعالان سیاسی و رسانه ای عربستان و عرب، تلاش شاه سعودی برای تبرئه فرزندش از قتل جمال خاشقچی را به تمسخر گرفتند.

به گزارش ایرنا، فرمان سلمان بن عبدالعزیز برای عزل 'سعود القحطانی' مشاور دیوان سلطنتی و 'احمد عسیری' معاون سرویس اطلاعاتی و امنیتی این كشور به دستمایه تمسخر و طنز فعالان فضای مجازی عربستان تبدیل شده است.
خبر بركناری این افراد باعث تمسخر فعالان فضای مجازی و انتقاد برخی دیگر از تلاش برای قربانی كردن آن ها و دور كردن اتهام قتل از محمد بن سلمان شد.
صفحه العهد الجدید در تویتركه به پشت پرده اقدامات خاندان سعودی می پردازد، بركناری القحطانی و عسیری را مقدمه ای برای انداختن قتل خاشقچی به گردن آن ها و نجات محمد بن سلمان از این باتلاق ارزیابی كرد.
كاربر این صفحه تویتری كه همچنان ناشناس است نوشت:باتوجه به اینكه پیش از این درباره ناپدید شدن القحطانی و بازداشت عسیری نوشته بودیم، فرمان های شاهانه برای بركناری آن ها صادر شد تا مقدمه ای باشد برای متهم كردن آن ها در موضوع قتل جمال خاشقچی و نجات بن سلمان از باتلاق بحرانی پیچیده.
'تركی شلهوب' نویسنده و روزنامه نگار منتقد عربستانی نوشت:سعود القحطانی و احمد عسیری و دیگران اگر كاری كرده اند به دستور محمد بن سلمان بوده و اوست كه جنایتكار واقعی است. با این نمایش مضحك فقط خودتان را مسخره می كنید.
'یوسف حسین'مجری مشهورمصری برنامه های سیاسی در قالب طنز نوشت: قطعا آزادی در رژیم بن سلمان به اندازه ای است كه سعود القحطانی و احمد عسیری با مخ خود تصمیم به قتل جمال خاشقچی را بگیرند و قطعا ما هم باور می كنیم.
كاربر صفحه انتقادی 'خط البلده' نیز در تویتی نوشت: هرچه كه بخواهند بر جنایت بن سلمان سرپوش بگذارند و دیگران را مانندگوسفند قربانی كنند، دست داشتن وی در ترور خاشقچی برای هر انسان عاقلی، واضح و آشكار است و او در نظر مردم جهان، سقوط مرگباری كرد.
'مجدی خلیل' فعال حقوق بشری مصری نیز با یادآوری یكی از توییت های القحطانی اعلام كرد كه القحطانی بارها بر فرمانبری از سلمان و فرزندش اعتراف كرده است.
القحطانی 17 اوت 2017 در توییتی نوشته بود: گمان می كنی كه كاری را بدون دستور انجام دهم؟ من مامور و مجری امین دستورات سید و مولای خود پادشاه و جناب ولیعهد هستم.
القحطانی روز جمعه نیز برغم عزل وی در توییتی از شاه عربستان و ولیعهد تشكر كرد.
به گزارش ایرنا، خاشقچی روزنامه نگاری سعودی بود كه 10 مهر ماه پس از ورود به ساختمان كنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد.
مقام های تركیه گفته اند كه وی در داخل ساختمان به دستور مقام های سعودی به قتل رسیده و روزنامه واشنگتن پست نیز نوشته كه تصاویر ویدئویی و صدای ضبط شده ای موجود است كه اثبات می كند خاشقچی پس از شكنجه، كشته شده است.
خاشقچی ستون نویس روزنامه واشنگتن پست بود كه مقاله هایی در نقد رژیم سعودی از جمله محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به رشته تحریر درآورده است.
خاشقچی كه پس از انتصاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این كشور را ترك كرد و به آمریكا رفت، در روزهای اخیر قصدازدواج با یك زن تبعه تركیه را داشت و برای طی كردن مراحل ثبت ازدواج خود مجبور به مراجعه به كنسولگری عربستان در استانبول شده بود.
خبرگزاری رسمی عربستان (واس) بامداد شنبه اعلام كردكه خاشقچی درنتیجه مشاجره در' كنسولگری ریاض در استانبول' كشته شده است.
واس اعلام كرد كه دادستانی 18 نفر را كه تمامی آنها اتباع سعودی هستند، در خصوص پرونده قتل «جمال خاشقچی» در كنسولگری ریاض در استانبول بازداشت كرده است.
عربستان در حالی كشته شدن خاشقچی را تایید می كند، كه پیشتر مقام های سعودی منكر جان باختن این روزنامه نگار در مركز دیپلماتیك خود در استانبول شده بودند.
دربیانیه ای كه واس به نقل از«سعودبن عبدالله المعجب»دادستان كل این كشور منتشر كرد، آمده است: براساس تحقیقات اولیه دادستانی كل در خصوص پرونده ناپدید شدن جمال احمد خاشقچی، در نتیجه سلسله بحث هایی كه میان وی و افرادی در داخل كنسولگری در استانبول، منجر به مشاجره و درگیری وی و در نتیجه كشته شدن وی انجامید.
دادستان كل سعودی همچنین مدعی شد، افراد مظنون برای گفت ‌وگو درباره احتمال بازگشت خاشقچی به عربستان، به استانبول رفته بودند.
این درحالی است كه رسانه‌های تركیه ای پیشتر، تصاویری از ورود یك تیم 15 نفره از نیروهای امنیتی سعودی را منتشر كردند كه پیش از ورود خاشقچی وارد كنسولگری عربستان در استانبول شده اند.
المعجب در این بیانیه افزود: دادستانی كل عربستان برای كشف تمامی حقایق، اعلام نتایج آن، مجازات تمامی دست اندركاران در این موضوع و معرفی آنان به دستگاه قضا، بر ادامه روند تحقیقات این پرونده و بازجویی از 18 فرد بازداشت شده كه تمامی آنان را اتباع سعودی تشكیل می دهند، در ارتباط با این پرونده تاكید دارد.
پس از تایید كشته شدن خاشقچی در كنسولگری عربستان در استانبول، «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان در حكمی، شماری از اعضای دستگاه امنیتی سعودی از جمله «احمد عسیری» معاون سرویس امنیتی و اطلاعات عربستان و «سعود القحطانی» مشاور ارشد كاخ سلطنتی را از كار بركنار كرد.
مجتهد فعال سیاسی سعودی پیش از بركناری القحطانی، فاش كرده بود كه وی از 9 اكتبر (17 مهر) در دفترش حاضر نشده است و در توئیتر حضور ندارد و فرد دیگری به جای وی در این شبكه اجتماعی مطلب می گذارد.
وی اعلام كرده بود: هنوز نقش واقعی القحطانی مشخص نیست، اما آنچه تایید شده این ست كه وی كینه شدیدی نسبت به خاشقچی داشت و دو تن از قاتلان این روزنامه نگار از افراد نزدیك به وی هستند.
همچنین این مقام ارشد كاخ سلطنتی همزمان با این حادثه با گذرنامه دیگری به عنوان شهروند عادی وارد تركیه شده بود.
پیش از خبر بركناری عسیری، روزنامه آمریكایی نیویورك تایمز فاش كرده بود، عربستان قصد دارد برای نجات محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از بحران قتل خاشقچی، عسیری را به عنوان مقصر قتل خاشقچی معرفی كند.
پادشاه سعودی همچنین دستور تشكیل كمیته وزارتی به ریاست «محمد بن سلمان» پسرش را برای بازبینی در تشكیلات دستگاه امنیتی عربستان صادر كرد.
شبك**6116**1708