مشكل عبور كامیون های حامل تداركات اربعین از مرز عراق حل شد

بغداد - ایرنا - با پیگیری ها و هماهنگی های انجام شده با دستگاه های ذیربط در عراق، درحال حاضر عبور و مرور كامیون های حامل تداركات موكب ها و تبرعات مردمی برای اربعین بشكل روان و بدون مشكل خاصی انجام می شود.

به گزارش ایرنا، نماینده جمهوری اسلامی ایران در كمیته مشترك هماهنگی اربعین حسینی ایران و عراق گفت: در پی برگزاری جلسات ویژه با مقامات عالیرتبه عراقی و همكاری و تلاش مسئولان گذرگاه های مهران و شلمچه، موانع عبور و مرور روان كامیون های حامل تبرعات مردم به داخل عراق بر طرف شد و هم اكنون مشكل خاصی در این زمینه وجود ندارد.
سردار 'مصطفی مرادیان' روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا در بغداد افزود: بدنبال پیگیری ها و رایزنی های بعمل آمده در كمیته هماهنگی، تسریع و روان سازی مناسبی جهت ورود كامیون های ایرانی صورت گرفته است.
وی در خصوص برخی مشكلات چند روز گذشته، گفت: متاسفانه عدم توجه برخی افراد و ورود مواد ممنوعه خارج از یاداشت تفاهم مانند مصالح ساختمانی و عدم تكمیل فرم های مخصوص ستاد بازسازی عتبات عالیات قبل از حركت به سمت مرز باعث برخی مشكلات شده بود.
مرادیان افزود: عراق یك كشور مستقل با قوانین و مقررات خاص خود است و برغم همكاری های همه جانبه ای كه طرف عراقی انجام می دهد، رعایت مفاد تفاهم نامه ضروری است و از بروز مشكلات پیشگیری می كند.
وی گفت: با اقدامات انجام شده هم اكنون موانع عمده توقف یا معطلی كامیون ها برطرف شده است و عبور و مرور كامیون ها در دروازه های مرزی بشكل روان صورت می گیرد.
به گفته وی، تعداد كامیون های وارد شده به كشور عراق از گذرگاه های مهران و شلمچه تاكنون در مجموع به دو هزار و 370 و به تفكیك ۱۵۲۰ و 850 دستگاه رسیده است.
گفتنی است از چند روز گذشته با آغاز پیاده روی مردم عراق به سمت كربلا، گذرگاه های مرزی 'مهران'، 'شیب'، 'شلمچه'، 'صفوان' و فرودگاه های نجف و بغداد و بصره نیز سرگرم استقبال از زائران خارجی از جمله ایرانیان شده اند.
زائران ایرانی در كنار دیگر برادران عراقی و غیر عراقی خود بار و كوله ها را بسته و زن و مرد همانند سال های گذشته آماده عزیمت به سمت كربلا شده اند و عده ای نیز پیش از ازدحام جمعیت، سفرهای اربعینی خود را به عراق آغاز كرده اند.
سال گذشته از حدود 14 میلیون زائر اربعین حسینی از ملیت های مختلف در عراق، دو میلیون و 350 هزار نفر ایرانی بودند.
تاكنون یك میلیون و 300 هزار نفر برای عزیمت به زیارت اربعین در سامانه سماح نامنویسی كرده اند.
زیارت میلیونی اربعین حسینی امسال براساس تقویم شمسی مصادف با هشتم آبان ماه 97 خواهد بود.
خاورم*6*380**