2 ماهواره دانشگاهی آماده پرتاب است

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اكنون دو ماهواره دانشگاه های «امیركبیر» و «شریف» آماده پرتاب است كه امیدواریم با پرتاب این ماهواره ها، مردم از ثمره آن بهره‌ مند شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد جواد آذری جهرمی» امروز (شنبه) در بازدید از طرح ابررایانه، مركز ماهواره و برج فناوری ابن سینای دانشگاه صنعتی امیركبیر افزود: بازدید امروز بسیار امیدواركننده و سازنده بود و نشان می‌دهد كه در حوزه پهباد و توسعه فناوری در مسیر درست توسعه علم و فناوری كشور قرار داریم.
وی اضافه كرد: ماهواره امیركبیر به عنوان یكی از دستاوردهای این دانشگاه آماده بهره‌برداری شده است و با تحویل آن در نوبت پرتاب قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: البته ماهواره دیگری نیز در زمینه شناسایی مسائل كشاورزی در حال آماده سازی است كه از طریق این ماهواره، تصاویر روز مربوط به سطح زیر كشت كشاورزی و بهبود نظام بهره وری در اختیار ما قرار می‌گیرد كه تاكنون تصاویری با چنین دقت نداشته ایم.
آذری جهرمی، «عمر مداری» این ماهواره را دو سال دانست و گفت: دسترسی به تصاویری با دقت و وضوح بالا، نیاز به هزینه های زیادی دارد كه امید است با قرار دادن این ماهواره در مدار، بتوانیم از دستاوردهای آن بهره مند شویم.

وی با تاكید بر اینكه دانشگاه‌های كشور در مسیر توسعه علم دنیا قدم برداشتند و این افتخار بزرگی است، افزود: باید تجهیزات دانشگاه‌ها بروز شود؛ در همین زمینه تفاهمنامه‌هایی منعقد شده است، باید متناسب با نیاز‌های درون كشور، توان «ابر رایانه‌ ای» را توسعه دهیم.
وزیر ارتباطات گفت: اكنون زمان طلایی برای احیای ارتباطات میان صنعت ارتباطات و اطلاعات و دانشگاه‌هاست؛ باید بتوانیم دوباره صنعت را به بازار برگردانیم و در این عرصه دقت و سرعت، خود را ارتقا دهیم.

** خواستار نظام قطبی و تحول دیجیتال در دانشگاه های كشور هستیم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینكه خواستار ترویج نظام قطبی هستیم، افزود: در تحول دیجیتال، شاخص های مختلفی داریم كه هر یك از دانشگاه های كشور مسئولیت قطبی را برعهده می گیرد.
آذری جهرمی افزود: دانشگاه امیركبیر بر اساس ظرفیت های خود اعلام آمادگی كرده تا به عنوان «آ.یو.تی» در كشور فعال شود و مركز ملی «آ.یو.تی» داشته باشد كه این درخواست بررسی می شود.
وی یادآور شد: البته درخواست هایی از سایر دانشگاهها نیز داریم كه بررسی خواهد شد و علاقه مند هستیم كه نظام قطبی ترویج شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این ‌كه اكنون در عصر انقلاب چهارم و عرضه نوآوری قرار داریم، گفت: دانشگاه امیركبیر در این بخش پیشگام است و با راه‌اندازی برج فناوری تلاش می كند تا علم را به تجاری سازی برساند كه این موضوع بیانگر آن است كه این دانشگاه در مسیر درستی قرار دارد.
آذری جهرمی با بیان اینكه به عملكرد دانشگاه امیركبیر افتخار می كنیم، افزود: البته باید توجه داشت كه دانشگاه امیركبیر در سال 1390 در رشته كامپیوتر جزو 500 دانشگاه برتر دنیا بوده اما در حال حاضر از این رتبه افول پیدا كرده است.
آذری جهرمی با تاكید بر ضرورت حركت دانشگاه‌ ها به سمت پیاده‌ سازی سوپركامپیوترها، گفت: هفته گذشته با فعالان حوزه «انیمیشن» دیداری داشتیم كه اعلام شد فعالان این عرصه از آنجا كه نتوانستند از تجهیزات داخلی و ظرفیت‌های داخلی استفاده كنند، نیاز خود را از طریق كشورهای خارجی تامین كردند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: البته دانشگاه‌ها با امضای تفاهم‌نامه باید در این بخش حركت كنند و علاوه بر سوپركامپیوترها، باید دانشگاه‌ها به سمت رمزشكنی برای پدیده‌هایی كه نیاز به محاسبات سریع دارند حركت كنند و با اعلام فراخوانی بتوانند فعالان این عرصه را جذب و به توسعه این فناوری در كشور اقدام كنند.
آذری جهرمی با انتقاد از رویكرد دانشگاه‌ها برای در اختیار داشتن آزمایشگاه‌های مرتبط با حوزه‌های فناوری اطلاعات، گفت: در حال حاضر همه دانشگاه‌ها می‌خواهند «اتاق تمیز و تست خلا» داشته باشند كه با توجه به شرایط كنونی این امر هزینه ‌بر است و ضروری است كه دانشگاه‌ها به سمت شبكه‌ای كردن آزمایشگاه‌ها و استفاده از توانمندی‌های یكدیگر حركت كنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیچیدگی سرعت را از دیگر تحولات دنیای امروز دانست و افزود: با افزایش سرعت تحولات فناوری به معادلات ما افزوده شده است و باید با توان بیشتری در این زمینه حركت كنیم تا بازار پیش‌رو را از دست ندهیم.

** سند تحول دیجیتال فقط موضوعی فنی نیست
وی به اجرای سند «ایران‌ دیجیتال»(سند تحول دیجیتال) اشاره كرد و گفت: این سند با همكاری دانشگاه و با متخصصانی از حوزه‌های فنی، فرهنگی، اجتماعی و فقهی اجرایی می‌شود.
وزیر ارتباطات یادآورشد: ماموریت سند تحول دیجیتال یا سند «ایران دیجیتال» به دانشگاه تهران داده شده است؛ این سند فقط موضوعی فنی نیست بلكه موضوع های اقتصادی، فنی و اجتماعی را دربر می گیرد.
« در واقع تحول دیجیتال، سند بسیار بزرگ و پیچیده‌ای است كه نمی‌توان به آن تكمیلی نگاه كرد.»
وی افزود: دانشگاه تهران به دلیل آنكه ظرفیت همه این رشته‌ها را دارد، درخواست ما را درباره سند تحول دیجیتال پذیرفته و فعالیت را آغاز كرده و آموزش‌ها برای كاركنان وزارت ارتباطات شروع شده است و امیدواریم این راه ادامه یابد.
آذری جهرمی گفت: این سند به یك نظام نامه و یا میثاق نامه تبدیل می‌شود و همه باید آن را مطالعه و طبق برنامه‌های تعیین شده حركت كنند تا موازی كاری نشود و مسیر و نقاط پیشرفت تعیین شود.

** نرخ مكالمات بین المللی ایران و عراق به 900 تومان كاهش یافته است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در جمع خبرنگاران گفت: ​نرخ اپراتورهایی كه مكالمات بین المللی ایران و عراق را عهده دارند، به سه هزار تومان رسیده بود كه اكنون به ۹۰۰ تومان كاهش یافته است و شاهد كاهش تعرفه بین ایران و عراق هستیم.
آذری جهرمی، از افزایش 2 برابری حجم كانال‌های ارتباطی ایران و عراق در ایام اربعین حسینی خبر داد و افزود: در شهر نجف و در مسیر نجف به كربلا تمهیدات جدیدی درنظر گرفته شده كه خارج از تصور ما بوده است.
وی یادآورشد: در مسیر نجف به كربلا و در ساعت اوج مصرف به دلیل حجم جمعیت ممكن است شاهد ضعیف شدن ظرفیت ارتباطی باشیم كه برای آن، ظرفیت ارتباطی خاصی درنظر گرفته شده است.
وی گفت: در حوزه ارتباطات اینترنتی بی سیم (وای فای) نیز در مذاكره با طرف عراقی مقرر شد، اپراتور‌های عراقی در ۱۰ نقطه در مسیر نجف به كربلا با ظرفیت مناسب خدمات دهی را انجام دهند.
وزیر ارتباطات یادآورشد: شب گذشته آماری اعلام كردم كه نزدیك به یك هزار و ۴۰۰ نفر روی سامانه برخط (آنلاین) بودند و استفاده می‌كردند.
وی افزود: تا فردا، اپراتورهای عراقی، صحن حضرت زهرا (س) را پوشش می‌دهند؛ هرچند در محل استراحت زائران، این پوشش وجود دارد؛ همچنین در حرم امام علی(ع) زائران می‌توانند از ارتباطات اینترنتی بی سیم استفاده كنند.
آذری جهرمی با بیان اینكه در داخل كشور نیز تمهیدات لازم برای ارتباطات زائران درنظر گرفته شده است، گفت: در مسیر زمینی و در مسیر‌های منتهی به مرز‌های كشور مانند مرز خسروی، تجهیزات آماده شده است و در شهر‌های شلمچه، چذابه و مهران نیز زائران می‌توانند از تجهیزات ارتباطی و از خدمات پست بانك برای دریافت و یا پرداخت مبالغ خود از طریق كارت‌های بانكی و خدمات نسل چهارم (۴G) و ارتباطات اینترنتی بی سیم (وای فای) استفاده كنند.
وی به افزایش نرخ ارز اشاره كرد و افزود: افزایش نرخ ارز موجب شده تا خدمات اتصال بیرون از شبكه خانگی (رومینگ دیتا و رومینگ بیس) گران شود و چنانچه زائران بخواهند از دو سیم كارت عراقی، با یكدیگر در ارتباط باشند مكالمه بین المللی محسوب و بسیار گران تمام می‌شود.
وی همچنین به زائران توصیه كرد تا در مسیر پیاده روی اربعین و ساعت اوج مصرف، از تلفن همراه كمتر استفاده كنند.
وزیر ارتباطات یادآورشد: سازمان تنظیم مقررات ایران با هیات اتصالات عراق مذاكرات سیاسی فشرده‌ای داشته است؛ حتی یك گروه از وزارت ارتباطات با سفر به عراق، با وزارت ارتباطات آن كشور گفت وگوهایی انجام داده اند؛ هیاتی نیز از عراق به ایران آمده و مذاكرات بسیار فشرده ای صورت گرفته است.
به گزارش ایرنا، مدیریت فناوری و توسعه نوآوری دانشگاه صنعتی امیركبیر از زیرمجموعه های معاونت پژوهشی دانشگاه است كه هدف این مجموعه، تبدیل نوآوری ها و دستاوردهای علمی به فناوری ها و محصولات مورد نیاز كشور و شكل دهی شركت های دانش بنیان است.
این مدیریت از سه بخش مراكز كارآفرینی، رشد و هدایت شركت های دانش بنیان تشكیل یافته و ضمن ترویج فرهنگ كارآفرینی در سطح دانشگاه تلاش می كند تا با شناسایی نخبگان و كشف ایده های ناب و انجام حمایت های مادی و معنوی، مقدمات لازم برای تبدیل آنها به شركت دانش بنیان موفق را فراهم آورد.
همچنین با ایجاد زیرساخت لازم به همراه پشتیبانی های موثر شركت های دانش بنیان آنها را در جهت تجاری سازی موفق محصولات و خدماتشان یاری كند تا علاوه بر دانشگاه، كارآفرینان نیز از منافع مادی و معنوی دستاوردهای آن بهره مند شوند.
اقتصام **1070**2022**