بن سلمان اجازه ورود شاهزاده ها به كاخ پادشاه را نمی دهد

تهران- ایرنا- افشاگر پشت پرده خاندان سعودی جمعه شب فاش كرد؛ «محمد بن سلمان» كه گمانه زنی هایی برای خلع وی از ولیعهدی شنیده می شود، از بیم كودتا علیه خود مانع از دیدار شاهزادگان عربستان با پدرش می شود.

به گزارش ایرنا، «مجتهد» در ادامه توئیت افشاگرانه خود نوشت: برخی دیگر از شاهزاده ها نیز از ترس بازداشت، نتوانستند به دیدار سلمان بروند و خنده دار آن كه این جلسه های كوچك با شدید ترین تدابیر امنیتی زیر نظر قرار دارد؛ ضمن آنكه حاضران در كاخ نیز با خودروهای بسیار قدیمی، بدون گوشی همراه و با لباس های مندرس حضور یافته اند.
این فعال مدنی سعودی نوشت: ولیعهد عربستان بر خلاف عادات خود كه معمولاً این روزها را در قایق های مجلل تفریحی اش سپری می كرد، از بیم كودتای آل سعود این روزها را در كاخ خود در ریاض بسر می برد.
وی ادامه داد: بن سلمان در اقدامی دیگر، شاهزادگان سعودی به ویژه كسانی كه احتمالاً دست به كاری بزنند یا از سوی كشورهای خارجی برای این اقدامات در نظر گرفته شوند را تحت تدابیر شدید امنیتی قرار داده است.
مجتهد با مردود دانستن اخبار منتشر شده رویترز مبنی بر این كه اختیارات از بن سلمان گرفته شده، نوشت: ولیعهد شرایط را كاملاً زیر نظر دارد و در خصوص اختیاراتش، تغییری رخ نداده است.
وی افزود: از آن جایی كه اطرافیان بن سلمان می بینند كه وی برای نجات خود آماده می شود تا هر یك از قاتلان پرونده خاشقچی را برای حفظ خود، قربانی كند از همین رو، ترس شدیدی نزدیكان ولیعهد را در بر گرفته است.
بر اساس افشاگری مجتهد، ترس دیگر ولیعهد سعودی، كودتای مزدوران به خدمت گرفته شده شركت بلك واتر است؛ به گونه ای كه بن سلمان می ترسد این افراد، او را به حال خود رها كنند یا وی را بازداشت و به رهبران جدیدی سعودی تحویل دهند كه به انتخاب برخی كشورهای غربی انتخاب خواهند شد.
این فعال مدنی همچنین اعلام كرد: «سعود القحطانی» مشاور ارشد كاخ سلطنتی از 9 اكتبر (17 مهر) در دفترش حاضر نشده است؛ وی همچنین در توئیتر حضور ندارد و فرد دیگری به جای وی در این شبكه اجتماعی مطلب می گذارد.
وی افزود: هنوز نقش واقعی القحطانی مشخص نیست، اما آنچه تایید شده است وی كینه شدیدی نسبت به خاشقچی داشت و دو تن از قاتلان این روزنامه نگار از افراد نزدیك به وی هستند، همچنین این مقام ارشد كاخ سلطنتی همزمان با این حادثه با گذرنامه دیگری به عنوان مسافر معمولی وارد تركیه شده است.
جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی در 2 اكتبر (10مهر) پس از ورود به ساختمان كنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد.
تمامی مدارك و شواهد ادعا شده در رسانه های تركیه نشان می دهد نزدیكان بن سلمان كه از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و به نظر می رسد ادعای ریاض درباره دست نداشتن در قتل این روزنامه نگار صحیح نباشد.
از سوی دیگر، روزنامه آمریكایی نیویورك تایمز گزارش داد؛ عربستان قصد دارد برای نجات بن سلمان از این بحران «احمد العسیری» معاون سرویس امنیتی و اطلاعات خارجی این كشور را به عنوان مقصر قتل خاشقچی معرفی كند.
روزنامه لوفیگارو فرانسه نیز به نقل از یك منبع دیپلماتیك اخیراً نوشت: ممكن است 'خالد بن سلمان' سفیر كنونی عربستان در واشنگتن برای جانشینی برادرش محمد انتخاب شود.
شبس**9363**1488