توافق آسه آن درمورد تردد هواپیماهای نظامی دردریای جنوبی چین

كوالالامپور - ایرنا - وزیران دفاع كشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا 'آسه آن' در بیانیه نهایی اجلاس سالانه خود در مورد نخستین دستورالعمل نحوه تردد هواپیماهای نظامی در دریای جنوبی چین توافق كردند.

به گزارش ایرنا، دوازدهمین اجلاس وزیران دفاع آسه آن روز جمعه در هتل شانگریلای سنگاپور برگزار شد.
پنجمین اجلاس مشترك وزیران دفاع آسه آن و شركای گفت وگویی این بلوك شامل آمریكا، چین، كره جنوبی، ژاپن، نیوزیلند، هند،روسیه و استرالیا ، تحت عنوان 'اجلاس وزیران دفاع آسه آن پلاس' نیز قرار است فردا (شنبه) درهمین محل برگزار شود.
وزیران دفاع 10 كشور عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا امروز با توافق در مورد نحوه و یا مقررات تردد(كد رفتاری)هوایی جنگنده های نظامی در دریای جنوبی چین درصدد هستند تا از هرنوع مواجهه نظامی برنامه ریزی نشده در این منطقه جلوگیری كنند.
'نگ ان هنگ' رئیس اجلاس وزیران دفاع آسه آن گفت كه امضای این توافقنامه خطرات احتمالی از بروز هر نوع درگیری میان هواپیماهای جنگی در دریای جنوبی چین را كاهش می دهد.
وزیران دفاع مالزی، اندونزی، میانمار، كامبوج، لائوس، ویتنام، تایلند، سنگاپو رو فیلیپین و برونئی همچنین به دو توافق مهم دیگر در اجلاس سالانه خود رسیدند.
بر اساس گزارش رسانه های سنگاپوری، این وزیران در مورد افزایش همكاریها و به اشتراك گذاری اطلاعات برای مقابله با تروریسم در منطقه جنوب شرق آسیا توافق كردند.
این وزیران براساس این توافق همچنین قرار است ظرفیت های جدید مشترك منطقه ای را برای مقابله با اقدامات تروریستی در زمینه های مختلف ازجمله تهدیدات بیولوژیكی، شیمیایی و رادیو اكتیو ایجاد كنند.
آخرین اجلاس وزیران دفاع آسه ان در ماه آوریل (خرداد) سال جاری برگزار شد و ناظران توافق سه گانه امروز وزیران را پیشرفت مهمی در روند نشست های منطقه ای ارزیابی كردند.
آمریكا، نیوزیلند، استرالیا درپی افزایش تنش ها میان چین و برخی كشورهای جنوب شرق آسیا بر سر اختلافات ارضی در دریای جنوبی چین ، چندین فروند ناو و هواپیمای جنگی خود را به این پهنه دریایی اعزام كردند.
چین مدعی تقریبا تمام این آبراه است كه سالانه 5 هزار میلیارد دلار تبادلات جهانی از آن می گذرد و برونئی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام نیز بر سر مالكیت بخش هایی از این آبراه و منابع آن با پكن اختلاف دارند.
اعضای آسه آن كه از بروز هر نوع منازعه در این ابراه استراتژیك بشدت نگران هستند سعی دارند تا با ایجاد دستورالعمل ها یا كدهای رفتاری در این دریا از درگیری های نظامی احتمالی در منطقه جلوگیری كنند.
چین و 10 كشور عضو آ.سه.آن سال 2002 در 'پنوم پن' كامبوج توافقنامه غیرالزام آوری امضا كردند كه این سند چارچوب اصلی مذاكرات بعدی و رسیدن به كدهای رفتاری به عنوان راهنما برای جلوگیری از درگیری را تشكیل می داد و در آن طرف های درگیر برای حل مسالمت آمیز اختلافاتشان از طریق مذاكرات دوستانه توافق كردند و متعهد به اجرای قوانین بین المللی شدند.
تاكنون این كدهای رفتاری مشخص نشده بود و امروز برای نخستین بار در طول سال های گذشته این كشورها در مورد نخستین كد یا دستورالعمل رفتاری دراین آبها به توافق رسیدند.
اجلاس وزیران دفاع آسه آن از سال 2006 و اجلاس وزیران دفاع آسه آن و شركای گفت وگویی آن از سال 2010 تاكنون به طور سالانه در كشورهای عضو اتحادیه آسه آن در حال برگزاری است.
وزیران دفاع آسه آن همچنین پذیرفتند اندونزی به ترتیبات امنیتی' چشم ما' برای مقابله با تروریسم در منطقه جنوب شرق آسیا بپیوندد.
آساق**1599 **1908

سرخط اخبار جهان