حركت رو به گسترش وقف از دانشگاه تهران تا شريف

تهران - ايرنا - مشاركت مردم در امور خيريه و نيكوكاري در بيشتر جوامع جايگاهي بسيار ويژه و مهم دارد، كارشناسان يكي از دلايل رشد و توسعه اقتصادي در كشورهاي غربي را توجه ويژه مردم اين كشورها به نيازمندان و مشاركت در امور انسان دوستانه مي دانند .

به گزارش روز جمعه خبرنگار گروه دانشگاه ايرنا ، از نگاه كارشناسان از آنجايي كه در فرايند كمك هاي مردم به نيازمندان هيچ انگيزه شخصي براي هدر رفت سرمايه ها ندارد ، با اندك مديريت مناسب مي توان نتايج اثر بخش بسياري از آن بدست آورد .
مسئولان و متوليان امور خيرخواهانه و وقف در اين مراكز با وجود آنكه موظف به حفظ سرمايه اوليه هستند، به طور قانوني وظيفه دارند تا جهت كسب درآمد از موقوفات براي تأمين هزينه هايي كه خيريه براي گردش كار آنها پديد آمده است تلاش مضاعف كنند.
در ايران هم تاريخ وقف به ويژه در امور فرهنگي، علمي و دانشگاهي قدمت بسيار طولاني دارد و تولد اولين وقف هاي دانشگاهي به دوران تأسيس دانشگاه تهران باز مي گردد.
با گذر زمان و با توجه به الگوهاي جهاني در زمينه وقف هاي دانشگاهي امروز شاهد افزايش تعداد خيرين در اين حوزه هستيم.
در حال حاضر بيشتر دانشگاه ها با ايجاد بنيادهاي خيريه سعي در نظام دهي امور وقف دارند،
در اين ميان دانشگاه صنعتي شريف نيز با ايجاد بنيادي با نام شريف به عنوان نهاد حامي دانشگاه صنعتي شريف، ساز و كار مناسب براي جمع آوري كمك هاي خيرين، واقفين و نيكوكاران را فراهم آورده است.
اين بنياد با مشاهده شفاف و مستقيم نحوه هزينه كمك هاي اهدايي و يا نحوه بهره برداري از موقوفات در قالب سياست اتاق شيشه اي، تأثير هرچه بيشتر اين كمك ها براي دستيابي دانشگاه به اهداف عاليه توسعه اي آن ياري مي رساند.
در حال حاضر بيش از يكصد خير در ارتباط با موقوفات دانشگاه صنعتي شريف به فراخور توانمندي خود همراهي و همياري مي كند.

**تلاش دانشگاه شريف براي دريافت حمايت هاي مالي و معنوي
بنياد شريف يك موسسه غيردولتي و غير انتفاعي است كه با هدف حمايت از دانشگاه و توسعه كمي و كيفي آن به ثبت رسيده و با توجه به غيردولتي و غيرانتفاعي بودن بنياد به هيچ وجه بودجه اي براي پيشبرد اهداف از هيچ ارگان دولتي دريافت نمي كند.
تلاش اين بنياد خيريه همواره بر آن بوده تا با ساماندهي طيف گسترده حمايت‌هاي مردمي از طريق شناسايي ياوران، خيرين، واقفين و دوستداران دانشگاه صنعتي شريف به ‌منظور دريافت حمايت‌هاي مادي و معنوي آن‌ها، تأسيس شركت‌ها و مؤسسات اقتصادي، سرمايه‌گذاري و مشاركت با اشخاص حقيقي و حقوقي و همچنين حمايت از پروژه‌هاي فناور جهت تجاري‌سازي محصولات دانش بنيان و شركت هاي نوپاي فارغ‌التحصيلان و دانشجويان براي دانشگاه صنعتي شريف كسب درآمد كند.

** ايجاد فضايي پويا براي دانشجويان
در سال هاي اخير دانشگاه صنعتي شريف با چالش هايي از جمله كمبود منابع مالي روبرو بوده است. فقر در دانشگاه ها سبب مي شود كه تامين و تجهيز آزمايشگاه ها، نگهداري ابنيه و تاسيسات و ايجاد امكانات رفاهي براي دانشجويان و استادان براساس برنامه و با كيفيت لازم انجام نشود.
با توجه به فعاليت بنياد شريف در سال هاي گذشته و با همدلي خيرين كمك هاي قابل توجهي جهت ايجاد فضايي پويا و شاداب براي دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف فراهم شده است كه از جمله اين كمك ها مي توان به ساختمان مجموعه ورزش هاي آبي دانشگاه صنعتي شريف، ساختمان خوابگاه دانشجويان تحصيلات تكميلي، مركز تحقيقات فناوري هاي توانبخشي عصبي هوشمند، توسعه فيزيكي طبقه هفتم دانشكده مهندسي برق، فراهم سازي تجهيزات مختلف آزمايشگاه هاي دانشكده مهندسي برق، ساخت و تجهيز سالن كيميا دانشكده شيمي، احداث و تجهيز كتابخانه عبدالسلام دانشكده فيزيك و مشاركت در ساخت آمفي تئاتر دانشكده مهندسي اشاره كرد.

**راه اندازي كمپين هاي تبليغاتي وقف
بنياد شريف با راه اندازي كمپين هاي تبليغاتي و مشاركتي سعي كرده تا كمك هاي خيرين را با موضوعات و اهداف مشخص خود همراه و همسو و يا با راه اندازي پورتال ياري رساني به صورت آنلاين سعي در تسهيل فرآيند همراهي خيرين با دانشگاه كند.
همچنين در پورتال ياري رساني به صورت آنلاين هر كس با توجه به علاقه و سليقه اش مي تواند در يك و يا چند پروژه مشاركت داشته و ميزان پيشرفت پروژه را از نزديك ببيند.
ن.م**1601