هشدار نهاد امنیتی استرالیا درمورد تغییرموضع كانبرا درقبال برجام

كوالالامپور- ایرنا- یك سازمان امنیتی در استرالیا به دولت این كشور در مورد تبعات حاصل از اظهارات جدید اسكات موریسون نخست وزیر این كشور در مورد عقب نشینی از توافقنامه بین المللی برجام هشدار داد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، موریسون نخست وزیر جدید و افراط گرای استرالیا روز سه شنبه گذشته درموضع گیری جدیدی اعلام كرد كه احتمالا سفارت كانبرا در اراضی اشغالی به بیت المقدس منتقل خواهد شد و دولت این كشور در مورد توافقنامه بین المللی برجام نیز تجدید نظر می كند.
روزنامه گاردین استرالیا با انتشار گزارشی برگرفته از یك بولتن تهیه شده توسط یك سازمان امنیتی- جاسوسی استرالیا گزارش داد: این سازمان در مورد عقب نشینی كانبرا در موضعش نسبت به توافقنامه برجام و عواقب آن به دولت جدید هشدار داده است.
طبق این گزارش این بولتن محرمانه روز 15 اكتبر (23 مهر) یك روز پیش از اعلام موضع جدید اسكات موریسون در مورد برجام و فلسطین منتشر شده است.
طبق این گزارش 'در مورد تبعات اعلام هر دو تصمیم جدید اسكات موریسون هشدار داده شده است.'
دراین بولتن محرمانه گزارش شده است: اگر دولت موریسون از معاهده هسته ای ایران عقب نشینی كند، این اقدام جدید دیپلماتیك استرالیا درمورد ایران می تواند با مخالفت روبرو شود.
در گزارش گاردین جزئیات بیشتری دراین زمینه ارائه نشده است.
تغییر رویكرد دولت استرالیا درحالی است كه ،«مالكوم ترنبول» نخست وزیر پیشین استرالیا دراردیبهشت ماه امسال با ابراز تأسف از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا مبنی خروج آمریكا از توافق‌ برجام، از همه طرف های دیگر این توافقنامه خواسته بود به آن متعهد بمانند.
ترنبول در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبكه رادیوی ملی استرالیا گفت كه از دیگر كشورهای امضا كننده برجام می خواهد كه به این توافق پایبند بمانند.
وی افزود: ما از این تصمیم متأسف هستیم اما پیش‌بینی می‌كردیم كه رئیس جمهوری آمریكا چنین تصمیمی بگیرد.
نخست وزیر سابق استرالیا با اشاره به پیامدهای زیان بار از بین رفتن برجام بر اقتصاد جهانی، ابراز امیدواری كرد كه دیگر كشورها از جمله اروپایی‌ها به آن پایبند باشند.
مدیركل سیاست‌های چندجانبه وزارت خارجه استرالیا نیز در مرداد ماه جاری با انتقاد از نقض برجام ازسوی آمریكا گفت: وضعیت كنونی برجام مشكلاتی در مسیر مراودات فی مابین بوجود آورده است ولی دولت استرالیا به تداوم تعاملاتش با ایران ادامه خواهد داد.
'جاستین لی' در مرداد ماهافزود: ظرفیت های فراوانی در دو كشور برای توسعه و گسترش ارتباطات فی مابین وجود دارد كه باید با برنامه ریزی دقیق از آن بهره برد.
مدیركل سیاست های چندجانبه وزارت خارجه استرالیا با انتقاد از نقض برجام از سوی آمریكا ادامه داد: وضعیت كنونی برجام مشكلاتی در مسیر مراودات فی مابین بوجود آورده است ولی دولت استرالیا به تداوم تعاملاتش با ایران ادامه خواهد داد.
طبق گزارش گاردین استرالیا در بولتن محرمانه سازمان جاسوسی استرالیا آماده است : ما انتظار داریم هر گونه اعلام در مورد انتقال احتمالی سفارت استرالیا به بیت المقدس و یا رای منفی كانبرا به قطعنامه سازمان ملل در مورد ریاست فلسطین بر گروه 77 ممكن است باعث اعتراض ها در داخل و بروز و گسترش ناآرامی ها و خشونت ها در غزه و كرانه غربی شود.
این درحالی است كه دولت جدید افراط گرای استرالیا به هدایت موریسون ، جنگ سیاسی تمام عیاری را علیه فلسطین به راه انداخته كه آخرین مورد آن رای منفی كانبرا به قطعنامه سازمان ملل برای تحویل ریاست گروه كشورهای در حال توسعه 77 به فلسطین به همراه آمریكا ورژیم صهیونیستی بود.
براساس این گزارش' هر نوع اقدام استرالیا در انتقال سفارت دراراضی اشغالی ممكن است منافع این كشور را توسط مخالفان مورد هدف قرار دهد و تنش های سیاسی در داخل و خارج را با كانبرا افزایش دهد'.
طبق این گزارش' اعلام تصمیم دولت جدید استرالیا برای انتقال سفارت این كشور به بیت المقدس می تواند پیامدهای گسترده از سوی مخالفان دولت موریسون را در داخل این كشور نیز به همراه داشته باشد.'
شبد**1599*9122