وزیران دفاع آسه آن بدنبال كاهش تنش ها در دریای جنوبی چین

كوالالامپور- ایرنا- وزیران دفاع اتحادیه جنوب شرق آسیا ' آسه آن' كه از امروز در سنگاپور آغاز شده درپی ایجاد توافق بر سر اولین كدرفتاری یا دستورالعمل چندجانبه حركت هواپیماهای نظامی كشورهای منطقه و قدرت های جهانی شامل آمریكا و چین دردریای جنوبی چین هستند تا تنش ها دراین منطقه كاهش یابد.

به گزارش روز جمعه ایرنا،در اجلاس سالانه وزیران دفاع آسه آن ، كشورهای مالزی، اندونزی، سنگاپور، تایلند، میانمار، فیلیپین، برونئی، كامبوج ، لائوس و ویتنام به همراه وزیران دفاع چین و آمریكا ، شركت دارند.
دراین اجلاس كه از امروز در سنگاپور در حال برگزاری است ،همچنین شركای گفت وگویی آسه آن با عنوان ADMM-Plus از دیگر نقاط مختلف جهان شامل ، نیوزیلند، هند، ژاپن،كره جنوبی و روسیه شركت كرده اند.
نشست دوروزه وزیران دفاع آسه آن تا فردا (شنبه) ادامه خواهد داشت.
اجلاس سالانه وزیران دفاع آسه آن درمیان تنش های گسترده میان امریكا و چین برگزار می شود.
چین به دلیل كمك های نظامی گسترده واشنگتن به تایوان، حضور ناوهای نظامی آمریكا و متحدان غربی اش در آبهای دریای جنوبی چین و تحریك كشورهای منطقه و جنگ تجاری تمام عیار علیه پكن با آمریكا وارد طیف گسترده ای از اختلاف های سیاسی، نظامی و تجاری شده است.
جیمز متیس وزیر دفاع آمریكا نیز پس از سفر به ویتنام در این اجلاس شركت كرده است.
دیدار وی با 'وی فنگه' وزیر دفاع چین كه قرار بود در جریان نشست وزیران دفاع عضو شركای گفت وگویی آسه آن انجام شود، تعلیق شده است.
ناظران منطقه ای یكی از دلایل آن را تحریم ماه گذشته واشنگتن علیه پكن به دلیل خریدهای گسترده نظامی از روسیه اعلام كردند.
متیس در این باره گفت:دو اقتصاد بزرگ دنیا نیاز به تقویت روابط با سطح بالا دارند تا بتوانند تنش ها و خطرات ناشی از آن را كاهش دهند.
چین و ایالات متحده به همراه رهبران جنوب شرقی آسیا، در آسه آن همچنین امیدوارند اجلاس وزیران دفاع نتایج مثبت و قابل توجهی را برای ایجاد یك شبكه گسترده اشتراك گذاری اطلاعات درجهت مقابله با تروریسم در منطقه جنوب شرق آسیا ایجاد كند.
توافق برسر اجرای اولین دستورالعمل ترددهوایی جنگنده های نظامی كشورهای فعال در دریای جنوبی چین به منظور جلوگیری از بروز حوادث دراین پهنه آبی از دیگر دستوركارهای این اجلاس اعلام شده است.
بر اساس گزارش رسانه های منطقه ، كشتی ها و هواپیماهای آمریكا و چین در این پهنه آبی تاكنون چندین بار اقدام های خطرآفرین را علیه یكدیگر مرتكب شده اند و پروتكل های قانونی میان كشورها می تواند این اقدامات را كاهش دهد.
علاوه براین كشورهای عضو آسه آن و چین به طور جداگانه در حال مذاكره در مورد ایجاد یك توافقنامه جداگانه برای مدیریت تنش در آبهای مورد اختلاف ارضی دریای جنوبی چین هستند.
برخی كشورهای آسه آن مانند ویتنام، فیلیپین، مالزی و برونئی و همچنین تایوان ادعای ارضی مشابهی را در دریای جنوبی چین با پكن دارند و وزیران دفاع این كشورها امیدوارند به الگویی از توافق برای استفاده از منابع دریایی دراین منطقه برسند.
اجلاس وزیران دفاع آسه آن از سال 2006 و اجلاس وزیران دفاع آسه آن و شركای گفت وگویی آن از سال 2010 تاكنون به طور سالانه در كشورهای عضو اتحادیه آسه آن در حال برگزاری است.
شبد**آساق** 1599 **1010

سرخط اخبار جهان