پاكستان:آماده همكاری با ایران در آزادی مرزبانان هستیم

اسلام آباد - ایرنا - دولت پاكستان آمادگی خود را در همكاری با جمهوری اسلامی ایران برای جست و جو و یافتن سرنخ هایی از سرنوشت مرزبانان ایرانی ربوده شده از سوی یك گروه تروریستی در مرز مشترك دو كشور اعلام كرد.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا ، سخنگوی وزارت امور خارجه پاكستان عصر امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران داخلی و خارجی از ربوده شدن تعدادی از مرزبانان ایرانی از سوی یك گروه تروریستی در نقطه صفر مرزی و در نزدیكی گذرگاه مرزی میرجاوه و تفتان ابراز تاسف كرد و گفت: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در تماس تلفنی با شاه محمود قریشی (همتای پاكستانی خود) درباره ربوده شدن مرزبانان ایرانی در 16 ماه اكتبر به تبادل نظر پرداخت.
«محمد فیصل» گفت:قریشی به همتای ایرانی خود اطمینان داد كه نیروهای نظامی و امنیتی پاكستان با همكاری مشترك با نیروهای امنیتی و مرزی ایران در تلاشند تا از سرنوشت ربوده شدگان خبری به دست آورند.
وی توضیح داد: مدیران اجرایی عملیات نظامی دو كشور ایران و پاكستان از طریق خط تلفن اضطراری با یكدیگر در ارتباطند و اطلاعات مورد نظر را با یكدیگر مبادله می كنند و از سوی دیگر عملیات زمینی و هوایی برای یافتن محل ربوده شدگان و مخفیگاه های تروریست ها همچنان ادامه دارد.
سخنگوی وزارت خارجه پاكستان به نقل از محمود قریشی گفت:این حادثه كار دشمنان مشترك دو كشور است، زیرا كه آنها از اینكه دو كشور همسایه به یكدیگر نزدیك شده است به شدت ناخرسندند.
وی به نقل از وزیر خارجه پاكستان، مرزهای مشترك دو كشور همسایه را مرزهای آشتی و صلح خواند و گفت:دولت اسلام آباد در جهت تعهدات خود اجازه نخواهد داد تا بداندیشان با این نوع اقدام های مجرمانه به اهداف خود برسند.
محمد فیصل تصریح كرد:وزیر خارجه ایران همچنین در گفت و گوی تلفنی با قریشی برضرورت رفع موانع در مسیر گسترش روابط دو جانبه بر افزایش تلاش های دو جانبه برای تامین امنیت و ثبات در امتداد مرزهای مشترك تاكید كرد.
سخنگوی وزارت خارجه پاكستان همچنین بار دیگر به اهمیت توافقنامه هسته ای ایران اشاره كرد و گفت:همه طرف های درگیر در این توافقنامه بین المللی باید به این توافقنامه احترام بگذارند.
وی در واكنش به تحریم های آمریكا علیه ایران گفت:هیچ راهی جز ادامه گفت و گوهای دیپلماتیك برای برون رفت از اختلاف ها به وجود آمده در توافقنامه برجام وجود ندارد.
محمد فیصل به عزیمت هزاران نفر از مردم پاكستان برای حضور در مراسم اربعین حسینی در عراق اشاره كرد و گفت:هماهنگی خوبی بین اسلام آباد و عراق برای خدمات رسانی به زائران پاكستانی دیده می شود.
وی افزود:دولت پاكستان برای رفع برخی مشكلات ویزای زائران با دولت عراق در ارتباط است.
سخنگوی وزارت خارجه پاكستان همچنین به اوضاع افغانستان اشاره كرد و گفت:تنها راه پایان تنش و درگیری ها در این كشور، آمدن به پای میز مذاكرات است و این مشكل، باید تنها با مشاركت مردم افغانستان برطرف شود.
وی از آغاز گفت و گوهای آشتی ملی در افغانستان حمایت كرد و گفت:دولت پاكستان آماده همكاری در این زمینه است.
محمد فیصل ادامه داد:دولت پاكستان از بازگشت امنیت و ثبات در افغانستان به عنوان كشور مهم و همسایه استقبال می كند.
وی به اقدام ارتش پاكستان در حصاركشی، كشیدن سیم خاردار و كندن خندق در مرزهای مشترك اشاره كرد و گفت:این اقدام های برای جلوگیری از ترددهای غیر قانونی در مرزهای مشترك صورت می گیرد.
وی از پروژه های گاز رسانی و برق رسانی بین كشورهای آسیای میانه و افغانستان و پاكستان حمایت كرد و یادآورشد كه طرح برق رسانی 'كاسا 1000' و همچنین خط انتقال گاز تاپی می تواند سبب شكوفایی اقتصادی و توسعه بازرگانی در منطقه شود.
شبد**آساق**6125**1010