۲۶ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۳۴
کد خبر: 83070647
۰ نفر
تولید كلیه مصنوعی پوشیدنی امكان پذیر شد

تهران- ایرنا - محققان انجمن شیمی آمریكا ماده جدیدی را ساختند كه قادر است اوره را جذب كند و امكان تولید كلیه مصنوعی پوشیدنی را برای بیماران دیالیزی فراهم می كند.

به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این نانوماده جدید كه MXene نام دارد، از نانوصفحات دو بعدی از جنس كاربید فلزات تشكیل شده است و به جای تجزیه اوره، مولكول های این ماده را در بین صفحات خود به دام می اندازد.
این ماده در دمای اتاق قادر است 94 درصد از ضایعات حاصل از دستگاه های دیالیز را جذب كند. در آزمایشات اولیه مشخص شد عملكرد این ماده در دمای بدن یعنی 37 درجه سانتیگراد بهتر از عملكرد آن در دمای اتاق است.
معمولا بیماران دیالیزی سه نوبت در هفته از دستگاه دیالیز استفاده می كنند. اما به دلیل این كه عملكرد این دستگاه در مقایسه با كلیه ها كه به طور دائمی خون را تصفیه می كنند، بسیار ضعیف تر است، زندگی این بیماران از كیفیت پایینی برخوردار است.
به همین علت محققان به دنبال راهكارهایی برای تولید كلیه های مصنوعی پوشیدنی هستند تا امكان تصفیه خون این بیماران به طور مستمر فراهم شود. اما یكی از چالش های اصلی محققان اوره است. دستگاه های دیالیز موجود برای تجزیه مولكول های اوره خون به آمونیاك و دی اكسید كربن از آنزیم های خاصی استفاده می كنند. اما میزان آنزیم موردنیاز برای انجام فرآیند شیمیایی تجزیه به اندازه ای زیاد و حجیم است كه نمی توان آن را در یك قالب یك دستگاه تصفیه خون پوشیدنی به كار برد.
این در حالی است MXene اساسا نیازی به آنزیم ها ندارد و برای خارج كردن اوره از خون به جای تجزیه آن، مولكول های اوره را جذب می كند. بدین ترتیب مشكل آنزیم مورد نیاز و حجم زیاد آن حل می شود. علاوه بر این MXene آسیبی به سلول ها وارد نمی كند و برای استفاده انسان كاملا ایمن است. به اعتقاد محققان این ماده می تواند رویای ساخت كلیه های مصنوعی پوشیدنی را به حقیقت بدل كند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه ACS Nano منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440