فشار جهاني قتل خاشقچي آتش بس در يمن را ممكن مي كند

تهران – ايران- روزنامه فرامنطقه اي'رأي اليوم' در گزارشي با اشاره به تنگنايي كه عربستان سعودي پس از ماجراي قتل روزنامه نگار سعودي گرفتار شده، تاكيد كرد اين اوضاع ممكن است رياض را به آتش بس در يمن سوق دهد.

به گزارش ايرنا ، روزنامه روز پنجشنبه در گزارشي نوشت: «اين روزها كمتر از حملات هوايي عربستان و امارات به يمن خبري شنيده مي شود رهبران عربستان از جمله 'عادل الجبير' وزير خارجه اين كشور هم كمتر براي مقابله با قطر نقشه مي كشد چرا كه توجه آل سعودي به بازتاب هاي قتل 'جمال خاشقچي' روزنامه نگار منتقد سعودي و آينده نامعلوم ' محمد بن سلمان ' وليعهد عربستان در پي اين جنايت متمركز شده است.
قطر و يمن مهم ترين موضوعات پرونده هاي عربستان و امارات سه سال گذشته بوده و ديپلماسي رياض وقت و تلاش بسياري صرف كرده كه به ديگر كشورها بقبولاند كه چرا قطر را محاصره كرده و چرا در يمن جنگ افروزي مي كند.
اما شدت حملات نظامي به يمن در چند روز گذشته كاهش يافته و توپخانه هاي عربستان تنها به پاسخ به حملات جبهه انصار الله يمن بسنده كرده اند تا اين كه مثل قبل حملاتي را ترتيب دهند.
روزنامه هاي آمريكايي مانند 'نيويورك تايمز' و 'واشنگتن پست' هم با اشاره به مرگ و قرباني شدن هزاران شهروند بيگناه يمني، بر اين باورند كه 'دونالد ترامپ' رئيس جمهور آمريكا در اين باره با آل سعود مماشات مي كند و بايد حمايت هاي نظامي آمريكا را در جنگ يمن متوقف كند.
عربستان سعودي از تحريم تسليحات آمريكايي هراس دارد و به دنبال توجيهي براي قربانيان جنگ يمن است، بنابر اين تلاش مي كند موضوع يمن را با كاهش حملات نظامي كمرنگ كند.
در ميان تمام اين تحولات پرشتاب، عربستان اكنون گرفتار پرونده قتل خاشقچي است و تمام وقت خود را صرف مهار اين بحران مي كند و موقتا كمتر به جنگ يمن و محاصره قطر مي پردازد. تحليلگران بر اين باورند كه اين اوضاع مي تواند رياض را برآن دارد كه به جنگ يمن پايان دهد.
خاورم **3224*1436*