دود آتش سوزي هورالعظيم نوار غربي خوزستان را فرا مي گيرد

اهواز – ايرنا – مدير كل هواشناسي خوزستان گفت: احتمال اينكه نوار غربي خوزستان صبح جمعه به علت دود ناشي از آتش سوزي هورالعظيم با كاهش ديد مواجه شود وجود دارد.

محمد سبزه زاري پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: بستان امروز صبح با كاهش ديد افقي سه هزار متر ناشي از دود آتش سوزي هورالعظيم مواجه بود.
وي افزود: با توجه به بالا بودن شاخص هاي ناپايداري سطوح فوقاني جو و جنوبي بودن جريانات جوي از امروز صبح تا پايان هفته جاري تند بادهاي لحظه اي، بارش هاي رگباري پراكنده و رعد وبرق به ويژه در مناطق مرتفع شمالي و شرقي و نيز برخاستن گرد وغبار از صبح امروز پنجشنبه تا اواخر فردا جمعه و با شدت و ضعف دور از انتظار نيست.
سبزه زاري ادامه داد: صبح امروز به علت وجود ابرهاي ناپايدار در نوار ساحلي و جنوبي و غربي شعاع ديد در شهرهاي آبادان به يك هزار و 500 و اهواز و ماهشهر و شادگان به سه هزار رسيد.
مدير كل هواشناسي خوزستان بيان كرد: در 24 ساعت گذشته ماهشهر و كشاورزي اهواز با 38.4و ايذه با 14 درجه سانتيگراد به ترتيب گرمترين و خنك ترين نقاط استان و حداكثر دماي اهواز به 37.9 و حداقل به 21.3 درجه سانتيگراد رسيد.
از ابتداي تابستان امسال بيش از 2 هزار هكتار از بخش ايراني هورالعظيم دچار آتش سوزي شده است.
هورالعظيم، آخرين بازمانده تالاب هاي بين النهرين در جنوب غربي كشور در خوزستان قرار دارد. يك سوم اين تالاب در ايران و دو سوم در عراق واقع شده است.
آتش سوزي در بخش عراقي هورالعظيم از اوايل تير امسال آغاز شده و تاكنون حدود 25 هزار هكتار را درگير كرده است.
دود ناشي از اين آتش سوزي تا بيش از يكصد كيلومتر فراتر رفته و گاهي تا 10 شهرستان و روستاهاي زيادي را درگير مي كند، به طوري كه علاوه بر دشت آزادگان، هويزه، اهواز، كارون، حميديه و باوي، شهرهاي شادگان، آبادان، خرمشهر و ماهشهر نيز در برخي روزها تحت تاثير اين دود قرار گرفت، و دود ناشي از اين آتش سوزي در چهارم مهر ماه باعث شد كه آلودگي هوا در اهواز به هفت برابر حد مجاز برسد.
مرحله نخست عمليات آتش نشاني به وسيله 2 بالگرد و يك هواپيماي آبپاش از 29 تير تا سوم مرداد انجام شد و مرحله دوم از 11 تا 15 مرداد متوقف شد. به گفته مسئولان اين عمليات تاثيري در خاموش شدن آتش نداشته بنابراين متوقف شده است اما با اين حال مرحله سوم خاموش كردن هور از اواخر مرداد از سرگرفته و بعد از چند روز متوقف شد. كارشناسان بر اين باورند كه تنها راهكار خاموش شدن آتش و دود در اين تالاب، آبگيري آن و تامين حقابه است.
3004/6068