۲۶ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۰۳
کد خبر: 83070510
۰ نفر
جایزه من بوكر 2018 به «مرد شیری» رسید

تهران- ایرنا- 'آنا برنز' موفق شد با رمان مرد شیری Milkmanجایزه معتبر من بوكر Man Booker سال 2018 را از آن خود كند.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا از گاردین، هیات داوران جایزه ادبی بوكر به اتفاق آرا رمان مرد شیری را شایسته دریافت جایزه 50 هزار پوندی بهترین اثر داستانی معرفی كردند.
این رمان درباره زنی جوان است كه از سوی مردی قدرتمند آزار و اذیت می‌شود. داستان رمان مرد شیری كه سومین كتاب برنز محسوب می‌شود، از زاویه دید دختری 18 ساله و بدون نام روایت می‌شود به نام مستعار 'خواهر وسطی' كه خود توسط یك فرد شبه نظامی كه بسیار از او بزرگ‌تر است و «مرد شیری» نام دارد، تعقیب می‌شود.
برنز در حالی به عنوان اولین چهره اهل ایرلند شمالی جایزه بوكر سال 2018 را از آن خود كرد كه برندگان ایرلندی پیشین چون جان بنویل، آن انرایت و رادی دویل همگی از ایرلند جنوبی بودند. امسال برای اولین‌بار از سال 2012 كه هیلاری منتل این جایزه را كسب كرد، بوكر به یك نویسنده زن می‌رسد.
«دیزی جانسون» نویسنده‌ 27 ساله بریتانیایی با رمان «همه چیز آن زیر»، «واشنگتن سیاه» نوشته «اسی ادوگیان» از كانادا، «اتاق مارس» یا «اتاق مریخی» نوشته «ریچل كوشنر» از آمریكا، «فراداستان» نوشته ریچارد پاورز از آمریكا و «برداشت طولانی» نوشته «رابین رابرتسون» از بریتانیا دیگر نامزدهای نهایی جایزه من بوكر امسال بودند.
جایزه «من بوكر» كه اولین‌بار در سال 1969 برگزار شد، ویژه همه آثار نوشته‌ شده از سراسر جهان به زبان انگلیسی است كه در بریتانیا و ایرلند منتشر شده باشند. این اولین سالی است كه آثار منتشرشده در ایرلند نیز واجد شرایط رقابت در این جایزه ادبی شده‌اند.
این جایزه بیش از 40 سال فقط به نویسندگان كشورهای مشترك‌المنافع، انگلیسی‌ها و ایرلندی‌ها تعلق می‌گرفت، اما از سال 2014 با وضع قوانین متفاوت، تمام آثار نوشته ‌شده به زبان انگلیسی‌ حق شركت در آن را پیدا كرده‌اند.
فراهنگ **1085 **2017

سرخط اخبار فرهنگ