۲۶ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۱۲
کد خبر: 83070422
۰ نفر
پویش پیشگیری از سرطان سینه در تهران راه اندازی شد

تهران - ایرنا - مدیركل سلامت شهرداری تهران با اشاره به برنامه های این نهاد به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایرانی (24 تا 30 مهرماه) گفت: پویش پیشگیری از سرطان سینه به همین مناسبت در بوستان ملت پایتخت راه اندازی شد.

زینب نصیری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این پویش با مشاركت شبكه ملی تشكل های مردمی و موسسه های خیریه حوزه سرطان و اداره سلامت منطقه سه شهرداری روزهای پنجشنبه و جمعه (26 و 27مهرماه) از ساعت 10 تا 22 در بوستان ملت فعال است.
وی فرهنگ سازی، آموزش به بانوان، ارایه خدمات مشاوره روانشناسی، پزشكی، مامایی، ژنتیك، پوست و توزیع بروشورهای آموزشی را از اهداف این پویش عنوان كرد.
نصیری برنامه گفت و گو در شهر را از دیگر برنامه های اداره كل سلامت شهرداری تهران به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان عنوان و بیان كرد: این برنامه با هدف انتقال تجربه زیسته بانوان از طریق جلب مشاركت مردمی، افزایش سرمایه اجتماعی و توسعه فضاهای گفتمانی عمومی در قالب هفت پاتوق گفت و گوی اجتماعی(هر روز یك برنامه) اجرا می شود.
مدیركل سلامت شهرداری تهران اظهارداشت: زنان و فعالیت جسمانی، زنان و استعمال دخانیات(سیگار و قلیان)، نقش زنان در مدیریت تغذیه خانواده، زنان و شبكه های اجتماعی، سرطان های زنان، سلامت زنان و سلامت خانواده و زنان و رفتارهای پرخطر از موضوع های این پاتوق های گفت و گو است.
وی از استقرار پایگاه های سنجش سلامت بانوان در روزهای 24، 25 و 28 مهرماه از ساعت 9 تا 12 در 22 خانه سلامت منتخب سرای محلات خبر داد و گفت: در این پایگاه ها علاوه بر توزیع بروشور و تراكت های آموزشی، خدماتی همچون مشاوره مامایی، مشاوره بلوغ و مشاوره قبل از ازدواج و بهداشت مادر و كودك به بانوان ارائه می شود.
نصیری افزود: كمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران و دفتر مشاور امور مامایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و دانشجویان دانشگاه های علوم پزشكی تهران، شهید بهشتی و ایران در استقرار این پایگاه ها مشاركت دارند.
مدیركل سلامت شهرداری تهران با اشاره به راه اندازی پایگاه سنجش سلامت بانوان در دو بوستان منتخب بانوان و دو شهربانو (مركز فعالیت فرهنگی بانوان) اظهارداشت: ضمن توزیع بروشور و تراكت های آموزشی در بوستان های پردیس بانوان منطقه 15 و بهشت مادران منطقه سه، بانوان در شهربانوهای مناطق هفت و 19 می توانند از 24 تا 28 مهرماه (به جر روز جمعه 27 مهر) از ساعت 9 تا 12 از خدمات مشاوره مامایی، بلوغ و مشاوره قبل از ازدواج و بهداشت مادر و كودك بهره مند شوند.
وی گفت: همچنین با استقرار پایگاه های سلامت بانوان، خدمات مشاوره مامایی، مشاوره بلوغ و قبل از ازدواج و بهداشت مادر و كودك و توزیع بروشور و تراكت های آموزشی طی پنج روز از 24 تا 28 مهرماه (به جر روز جمعه 27 مهر) از ساعت 9 تا 12 در ایستگاه های مترو تجریش، امام خمینی(ره)، صادقیه، نیروی هوایی، شهیدبهشتی و شهرری ارائه می شود.
نصیری برگزاری كلاس های آموزشی با استفاده از ظرفیت كانون های اجتماعی سلامت محور و انجمن های فعال در حوزه سلامت بانوان در سرای محلات، مساجد، مدارس و برپایی كلاس آموزشی ویژه پرسنل خانم شهرداری تهران را نیز از جمله برنامه های آموزشی هفته ملی سلامت بانوان عنوان كرد.
به گزارش ایرنا، 24 تا 30 مهرماه با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروه های مختلف جامعه در خصوص اولویت های سلامت زنان به عنوان نیمی از جمعیت كشور، هفته ملی سلامت بانوان ایرانی(سبا) نامگذاری شده و شعار این هفته امسال «حركت، برای سلامت زنان» است.
تهرام/7245/ 1008