مقابله با گياه مهاجم سنبل آبي در آستارا همگاني شد

آستارا - ايرنا - رئيس اداره حفاظت محيط زيست آستارا گفت: تغييرات آب و هوا گياه مهاجم سنبل آبي را در محيط هاي داراي آب گسترش داده و دهياران و شهروندان در صورت مشاهده آن، براي جمع آوري و ريشه كني به اين اداره گزارش كنند.

به گزارش خبرنگار ايرنا محمد رضا روشني روز پنجشنبه در كارگاه آموزش مقابله با سنبل آبي ويژه دهياران در مركز بازديد اداره حفاظت محيط زيست آستارا افزود: نمونه هايي از اين گياه مهاجم در بخشي از يك ملك شخصي در شهر مشاهده شده بود كه توسط كاركنان اداره حفاظت محيط زيست جمع آوري شد.
وي اظهار كرد: سنبل آبي گونه بيگانه است و به علت سرعت بالاي تكثير و گسترش آلودگي توسعه اقتصادي و رفاه انسان را تهديد مي كند و با جذب زياد عناصر غذايي و نور در رودخانه ها به توده حجيم و متراكم تبديل و با كاهش اكسيژن و نور و ترشح تركيبات سمي باعث نابودي موجودات زنده مي شود.
روشني بيان كرد: اين علف هرز در تالاب ها، آب بندان ها، مصب رودخانه ها، استخرهاي پرورش ماهي، مانداب هاي جنگل، باتلاق ها، زيستگاه هاي آبي كم عمق، رودخانه هاي داراي جريان كند و مكان هاي آبي غني از عناصر غذايي رشد و گسترش مي يابد.
وي ادامه داد: خوشبختانه اين علف هرز در تالاب استيل آستارا مشاهده نشده و جديت در مقابله با آن ضروري است و دوره آموزش دهياران در اين خصوص مطابق مصوبه شوراي پدافند غير عامل آستارا برگزار شد تا آموزه ها به روستانشينان انتقال يابد.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت و 62 روستا در منتهي اليه غرب استان گيلان واقع شده و داراي دو تالاب و پنج رشته رودخانه است.
7105 / 7124/2007