اجرای ظرفیت های باقیمانده قانون اساسی با الگوی اسلامی پیشرفت

تهران-ایرنا- رییس مركز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت گفت: این سند بالادستی در پی اجرای ظرفیت های باقیمانده در قانون اساسی كشور است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا، دكتر صادق واعظ زاده امروز پنجشنبه در نشست بررسی الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت اظهار داشت: در الگوی پیشرفت مقرر شده است كه كشور با بهره گیری نظام مند از مشورت جمعی نخبگانی اداره شود.
وی گفت :نحوه طراحی و تصویب الگو كه در فراخوان رهبر معظم انقلاب تعیین شده است نمونه ای از تصمیمی گیری و اداره كشور با مشورت جمعی نخبگان است.
واعظ زاده افزود: وقتی به مشكلات امروز كشور فكر می‌كنیم ممكن است اقدامات ضروری و فوری كه باید انجام شود، فكر كردن به آینده بلندمدت كشور را مشكل جلوه بدهد؛ اما وقتی به ریشه‌های عمیق و قدیمی این مشكلات توجه می‌كنیم می‌فهمیم كه علاوه ‌بر اقدامات فوری، كارهای اساسی و طولانی‌ مدتی باید انجام شود تا مسائل كشور به طور اساسی حل شود.
رییس مركز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت خاطرنشان كرد: یك كاركرد الگوی پیشرفت، ایجاد تعادل و هماهنگی بین كارهای فوری و كوتاه‌مدت و زودبازده و كارهای اساسی و بلندمدت است.
وی ادامه داد: با مشاهده بعضی تصمیمات لازم و فوری و مقبولِ همگان در كشور كه به درستی اجرا نمی‌شود، باید پاسخ بدهیم كه تهیه الگو برای دهه‌های آینده به چه كاری می آید. اما وقتی آینده ‌نگریِ بعضی كشورهای دیگر را مشاهده می‌كنیم كه علی‌ رغم مشكلاتی بعضاً بزرگ‌تر از مشكلات ما برای دهه‌های آینده برنامه‌ریزی می‌كنند، تهیه و اجرای الگوی پیشرفت را ضروری می‌یابیم.
واعظ زاده اظهار داشت: جابه‌جایی قدرت در سطح جهان در بین دو جنگ جهانی پدید آمد و آمریكای شمالی جای اروپا را در سكوی اول قدرت اقتصادی و سیاسی گرفت. خیلی از مطالعات آینده‌پژوهانه جابه‌جایی دیگری را در توزیع قدرت در دنیا پس از صد سال از جابه‌جایی اول پیش‌بینی می‌كنند و نشانه‌های آن را در تحولات امروز جهان می‌بینند.
رییس مركز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت گفت:امروز آسیا آبستن تحولات سرنوشت‌ساز جهان است؛ در ده سال گذشته سریع‌الرشدترین GDP در مناطق دنیا متعلق به اقتصاد نوظهور و درحال‌توسعه قاره ما است.
وی یادآور شد:رشد آسیا ناشی از شكوفایی برنامه‌ریزی‌شده ظرفیت‌های وامانده آسیا خواهد بود. ایران چهارراه جغرافیایی و تمدنی آسیا است. به گواهی تاریخ هر تحول فراملی كه بر آسیا بگذرد از این چهارراه می‌گذرد. اگر آماده نباشیم، حتی تحولات خوب برای آسیا، ممكن است برای كشور ما خوب نباشد. همان‌طوركه پایان جنگ جهانی دوم برای ایران همراه با مصائب زیادی بود.
واعظ زاده گفت: باید بكوشیم از فرصت‌های تحول و جابه‌جایی جایگاه كشورها در نیم‌قرن آینده كه در آسیا متمركز شده است سود ببریم.
رییس مركز الگوی اسلامی- ایرانی اظهار داشت: حضور و همكاری ایران در تحولات آسیا، ضامن موفقیت ما در تحولات جهانی است زیرا آسیا به‌سوی كسب جایگاه مطلوب خود در دنیا حركت می‌كند.
وی گفت: حضور ضروری و مفید ایران در تحولات آسیا به معنی غفلت از رقابت و تعامل با غیرآسیا نیست. همان‌طوركه كشورهای بزرگ آسیا مثل چین و هند، تعاملات گسترده‌ای با غیرآسیا دارند.
رییس مركز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت خاطرنشان كرد: در الگوی پیشرفت بر رسیدن ایران به جایگاه مناسب خود ازطریق فعال كردن موقعیت‌های ارتباطی ایران تأكید شده است و توقف خام‌فروشی منابع طبیعی كشور با ایجاد زنجیره تولید ارزش افزوده از مواد خام كشور خواسته شده است و برای این منظور تسهیل ورود كارآفرینان دانشی به عرصه اقتصاد و توسعه شبكه‌های علم، فناوری و نوآوری و احیای بازارهای تولیدی تخصصی تدبیر شده است.
واعظ زاده اظهار داشت: الگو می‌خواهد كه مهارت‌های بومی ایران با پژوهش به فناوری‌های صنعتی تبدیل شود و بازارهای تولید ما با استفاده از فرهنگ و تجارب بومی و دستاوردهای دانشی احیا شود تا همه عوامل تولید در یك محیط جمع شود و تولید به‌صرفه شود و بتواند هست.
وی گفت: موقعیت ارتباطی ممتاز ایران در طول تاریخ دست‌دردست فرهنگ ایرانی-اسلامی موجب حضور مؤثر ایران در تحولات پیرامونی بوده است. جاذبه این فرهنگ همراه با قابلیت جذب و تعامل زیادی كه دارد امروز هم می‌تواند در خدمت پیشرفت ایران قرار گیرد.
نشست بررسی الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت صبح امروز (پنجشنبه 26 مهرماه) با حضور جمعی از صاحبنظران و نخبگان حوزه و دانشگاه، اعضای اندیشكده های مركز و شخصیت های راهبردی برگزار شد.
بازخوانی الگوی پایه اسلامی- ایرانی پیشرفت، هم اندیشی در پاسخ به سوالات اساسی درباره الگوی پیشرفت، تبادل نظر و هماهنگی در خصوص تشریح و تبیین الگو در مراجع رسمی سیاستگذاری، قانونگذاری و اجرایی، مشاركت در جلب همكاری مجامع و شخصیت های علمی در نقد و ارتقای الگوی پیشرفت، اهداف اصلی برگزاری این نشست بود.
در ابتدای این نشست، فراخوان مقام معظم رهبری در خصوص طراحی الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت قرائت شد.
**9187**1440