چهارمحال وبختیاری رتبه نخست تولید بادام كشور را كسب كرد

شهركرد- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهادكشارزی چهارمحال و بختیاری گفت: این استان با تولید بیش از 24 هزار تن محصول بادام در سال جاری برای دوازدهمین سال متوالی رتبه نخست تولید رقم مامایی كشور را كسب كرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، از روابط عمومی جهادكشاورزی استان، ابراهیم شیرانی از برداشت 2 تن محصول بادام در هر هكتار طی سال جاری خبر داد و افزود: ارقام بادام این استان را مامایی، ربیع، سفید، شاهرود، سنگی و محلی تشكیل می دهد و بیشتر بادام تولیدی این استان از نوع مامایی مرغوب صادراتی است.
وی، تعداد بهره برداران محصول بادام در استان را حدود 30 هزار نفر برآورد كرد و گفت: سطح باغات بادام استان 14 هزار و 200 هكتار است كه بیشتر آن در شهرستان سامان و حاشیه رودخانه زاینده رود قرار دارد.
مدیر امور باغبانی جهاد كشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: تاجران كشورهای هندوستان و كشورهای حوزه خلیج فارس مشتری بیش از 2 هزار تن مغز محصول بادام تولیدی 'مامایی' استان هستند، كه امسال نیز با شروع فصل برداشت، فرایند انعقاد قرارداد در حال انجام است.
شیرانی، میزان بادام تولیدی امسال را 24 هزار تن برآورد كرد و افزود: حدود 6 هزار تن از محصول بادام تولیدی استان را رقم مامایی صادراتی تشكیل می دهد.
وی قیمت هر كیلوگرم مغز بادام صادراتی استان را حدود 12 دلار برآورد كرد و اظهار داشت: بدلیل مرغوبیت این محصول، بیشتر كشورهای همسایه حوزه خلیج فارس نیز برای خرید اعلام آمادگی كرده اند.
به گفته وی، پیش از این بادام چهارمحال و بختیاری به استانهای دیگر به ویژه اصفهان، تهران و آذربایجان شرقی ارسال و از آنجا ، پس از فرآوری و بسته بندی به خارج از كشور صادر می شد.
به گزارش ایرنا ، 40 هزار و 890 هكتار از زمین های كشاورزی این استان به كشت محصولات باغی هسته درشت و ریز اختصاص دارد.
سالانه در چهارمحال و بختیاری بیش از یك میلیون و 500 هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلات تولید می شود و سطح زیركشت استان 270 هزار هكتار با 60 هزار بهره بردار است.
6199/2097