۲۵ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۳۳
کد خبر: 83069294
۰ نفر
افزایش بهای نفت، قیمت گاز طبیعی آسیا را نیز بالا برد

تهران - ایرنا - پس از افزایش قیمت نفت، بهای گاز مایع طبیعی (ال ان جی) نیز بالا رفته است. این افزایش قیمت ها پس از بالا رفتن تقاضا برای گاز مایع طبیعی در آسیا و تمایل چین برای جایگزینی این منبع طبیعی به جای زغال سنگ بوده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، طبق گزارش منتشر شده در سی ان بی سی، متخصصان بر این باورند كه اگر چین كه دومین وارد كننده بزرگ گاز مایع طبیعی است، بر صادرات این منبع طبیعی از ایالات متحده تعرفه های مالیاتی اعمال كند، در كوتاه مدت باعث ضربه به بازار و خریداران چینی خواهد شد؛ اما از طرفی این كار می تواند زنجیره های تامین منابع طبیعی را در آسیا تغییر داده و باعث بهره وری بیشتر دیگر تولید كنندگان شود.

*افزایش بهای گاز طبیعی
'راجیو بیسواز' اقتصاد دان ارشد آسیا-اقیانوسیه در مصاحبه با سی ان بی سی گفت: بهای گاز طبیعی آسیا پس از بالا رفتن قیمت نفت خام افزایش یافت زیرا بیشتر قراردادهای بلند مدت گاز مایع با قیمت نفت در ارتباط است.
وی افزود: افزایش قیمت جهانی نفت در هفته های اخیر و اعمال تحریم های آمریكا علیه صادرات نفت ایران در ماه نوامبر (آبان)، باعث شده است تا فشار بیشتری بر قیمت قراردادی گاز مایع طبیعی وارد شود. میانگین قیمت گاز وارداتی چین در سه ماهه دوم سال جاری 23 درصد افزایش یافته است این در حالی است كه این نرخ برای ژاپن 17 درصد بوده است.
به پیش بینی برخی تحلیلگران، پس از اعمال تحریم های آمریكا علیه نفت ایران در ماه آینده، قیمت نفت به 90 دلار در هر بشكه خواهد رسید. روز سه شنبه هر بشكه نفت خام برنت به قیمت 81.04 دلار در هر بشكه و نفت خام ایالات متحده به قیمت 71.84 دلار در هر بشكه معامله شد كه نزدیك به 12 درصد نسبت به اوایل سال جاری افزایش داشته است.
به عقیده 'نیكولاس بروان' مدیر پژوهشكده گاز و گاز مایع طبیعی 'وود مكنزی'، عرضه گاز مایع استرالیا -یكی از بزرگترین صادر كنندگان گاز مایع طبیعی- همزمان با تقاضا داخلی برای داشتن سهمی از این گاز تحت فشار قرار خواهد گرفت؛ این وضعیت تا سال 2028 باقی خواهد ماند.
به نوشته سی ان بی سی، بخش عظیمی از افزایش تقاضای آسیا از سمت چین است زیرا این كشور در تلاش است تا گاز مایع را جایگزین زغال سنگ كند.
بر اساس گزارش پژوهشكده وود مكنزی: ' تقاضای چین بین سال های 2017 تا 2018 در حدود 150 درصد افزایش داشته است، این میزان تقریبا نیمی از رشد تقاضای جهانی را تشكیل می دهد. انتظار می رود كه چین تا زمستان آینده، باز هم افزایش تقاضا داشته باشد.'
اما به گفته تحلیلگران همین پژوهشكده، پیش بینی ها نشان می دهد كه تا سال 2028 استرالیا منابع گاز كافی برای پاسخ گویی به تقاضاها را نخواهد داشت. در این صورت باید انواع گازهای بیشتری تولید شده یا وارد شود تا بتواند پاسخ گوی نیازهای داخلی و قرارداد های خارجی باشد. با این حال هنوز منابع آسان و مقرون به صرفه برای عرضه در بازار موجود نیست.
به گفته بران: 'این موضوع می تواند به خریداران اصلی گاز مایع طبیعی استرالیا از جمله شركت 'سین اوپك' چین و 'پتروناس' مالزی آسیب برساند.'
بر اساس گزارشات وود مكنزی، در حالی كه امكان گسترش تجهیزات تولید كنندگان در جنوب شرقی آسیا در راستای برآورده ساختن تقاضا موجود است، برخی تصمیمات مربوط به آینده پروژه های گاز طبیعی مایع در روسیه، ایالات متحده و قطر در حال بررسی است.

*تاثیر تعرفه های مالیاتی چین
ایالات متحده آمریكا در حال تبدیل شدن به یكی از صادر كنندگان اصلی گاز طبیعی مایع است و 15 درصد از صادرات سال گذشته این كشور به چین بوده است.
به گفته تحلیلگران، جنگ تجاری مداوم بین واشنگتن و پكن می تواند به تامین گاز مایع طبیعی از ایالات متحده ضربه بزند.
'هوگو برنان' تحلیلگر ارشد آسیا در موسسه 'وریسك مپلكرافت' می گوید: 'اگر این دو ابر قدرت اقتصادی دنیا به توافق تجاری دست نیابند، تعرفه های 10 درصدی فعلی، تا سال 2019 تا 25 درصد افزایش خواهد یافت. این موضوع احتمالا تاثیری در قیمت ها و زنجیره های عرضه در آسیا خواهد داشت.
به عقیده برنان، تا زمانی كه تنش های تجاری با آمریكا پا برجاست، انتظار می رود كه چین گاز مایع طبیعی مورد نیاز خود را از كشورهای دیگر همچون قطر،استرالیا و گینه نو تامین كند؛ به تدریج روسیه نیز به یكی از همین منابع اصلی تبدیل خواهد شد.
به گفته وی، پكن در وابستگی به رقیب استراتژیكی خود برای تامین نیازهایش بسیار محتاطانه عمل می كند.
به عقیده 'بران' از پژوهشكده وود مكنزی، با این حال در كوتاه مدت، قیمت های بالا ممكن است به خریداران چینی ضربه وارد كند زیرا هنوز هم به واردات گاز مایع طبیعی از آمریكا وابسته هستند.
**آساق**9470**1663**