۲۵ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۰
کد خبر: 83069222
T T
۰ نفر
محیط بانان زخمی پارك ملی گلستان درمان شدند

گرگان - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گلستان گفت: سه محیط بان مجروح حادثه درگیری بامداد چهارشنبه شكارچیان غیرمجاز با آنان در پارك ملی گلستان بدون مشكل خاصی درمان شدند و اكنون در سلامت هستند.

به گزارش ایرنا، در این حادثه محیط بان دیگری به نام «تاج محمد باشقره» به وسیله شكارچیان غیرمجاز شهید شد.
«علی اصغر طهماسبی» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: مجروحان این حادثه فوری به مراكز درمانی شهر آشخانه مركز شهرستان مانه و سملقان خراسان شمالی و كلاله و گنبدكاووس در استان گلستان منتقل شدند.
به گفته وی، در این واقعه، چهار محیط بان شامل سه نیروی محیط زیست به همراه یك همیار محیط زیست با هشت نفر از شكارچیان غیرمجاز و متخلف در حوزه جغرافیایی استان خراسان شمالی در پارك ملی گلستان درگیر شدند كه یك نفر از محیط بانان به شهادت رسید و سه نفر دیگر مجروح شدند.
وی در خصوص آخرین وضعیت شكارچیان غیرمجاز و متخلف نیز گفت: این افراد به استان خراسان شمالی متواری شده اند و اكنون از سوی دستگاه های انتظامی، امنیتی و نیروهای مردمی شناسایی شده و در اسرع وقت دستگیر خواهند شد.
حادثه درگیری محیط بانان با شكارچیان غیرمجاز و متخلف در منطقه سولگرد پارك ملی گلستان روی داد.
گلستان قدیمی‌ ترین پارك ملی ثبت شده در ایران و پناهگاه كم‌ نظیر ‌وحوش است كه 1350 گونه گیاهی و 302گونه جانوری، از جمله نیمی از گونه ‌های پستانداران ایران را در حدود 900 كیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین علت به عنوان ذخیره ‌گاه زیست ‌كره در میراث جهانی یونسكو ثبت شده ‌است.
پارك ملی گلستان از بهترین زیستگاه ‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ ای، گرگ، وشق، مرال، شوكا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز به سبب جمعیت فراوان «قوچ و میش اوریال» معروف است.
گلستان در سال 1354 نخستین پارك ملی ایران شد كه در فهرست میراث جهانی یونسكو به عنوان یكی از 50 ذخیره‌ گاه زیستكره به ثبت رسیده ‌است.
بیشتر گستره این پارك در استان گلستان، حدود 34 درصد آن در خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.
6204/1860