پيش قراولان پرندگان مهاجر به تالاب استيل آستارا وارد شدند

آستارا - ايرنا - رئيس اداره حفاظت محيط زيست آستارا از ورود حدود 2 هزار پرنده پيش قراول مهاجر به تالاب استيل و اراضي پناهگاه حيات وحش بخش لوندويل اين شهرستان خبر داد.

محمدرضا روشني روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: پرندگان بلدرچين، يلوه، سهره، طاووسك و خوتكاي پرسفيد همزمان با سرد شدن مناطق شمالي قاره اروپا و آسيا به شمال غرب گيلان وارد شده اند و حضور آنها در اراضي تالابي و جلگه اي آستارا موقتي است.
وي افزود: آستارا در كريدور ورود اين پرندگان قرار دارد و پس از ورود نخستين گروه آنها، گروهي ديگر نيز از اواسط پاييز تا اواخر زمستان به زيستگاه هاي اين شهرستان وارد خواهند شد.
وي بيان كرد: مقصد بعدي پرندگان مهاجر، تالاب انزلي و تالاب ها و آبگيرهاي ديگر استان هاي گيلان، مازندران و گلستان است.
روشني ادامه داد: گشت هاي منظم يگان حفاظت محيط زيست آستارا در محدوده تالاب استيل و اراضي پناهگاه حيات وحش ادامه دارد و شكارچيان پرندگان مهاجر، دستگير و با تشكيل پرونده تخلف به محاكم قضايي معرفي مي شوند.
تالاب استيل با 138 هكتار وسعت در هفت كيلومتري شهر آستارا، مأمن جوجه آوري بيش از چهار هزار و 500 قطعه پرندگان باكلان كوچك و اگرت است و از مهم ترين قطب هاي گردشگري و نخستين ايستگاه فرود پرندگان مهاجر در پاييز و زمستان است و در برخي سال ها تعداد پرندگان مهاجر فرود آمده در آن، به هفت هزار قطعه رسيده است.
پناهگاه حيات وحش لوندويل نيز با مساحتي افزون بر يك هزار و 74 هكتار از جنوب به شهر لوندويل، از شمال به شهر آستارا، از شرق به درياي خزر و از غرب به جاده آستارا ـ لوندويل منتهي مي شود و در سال 1354 تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست در آمده است.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
7105 / 7124 /6030