حاشیه های گزارش پرستوها در انصاف نیوز

تهران- ایرنا- مدیرمسوول انصاف نیوز می گوید: در گزارش پرستوها انصاف نیوز مورد احجاف قرار گرفت. قبلا هم در خیلی از رسانه‌های داخلی در سال های اخیر نوشته بودند که در دنیا افرادی برای سیاسیون دام می گذارند. یعنی زنانی سراغ سیاستمداران می‌رفتند تا از او گاف اخلاقی بگیرند.

در بخش دوم و پایانی گفت و گو، مدیرمسوول انصاف نیوز به موارد بحث برانگیزی چون گزارش پرستوها و گزارش درباره تیراژ روزنامه ها و تعداد شرکت کنندگان در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی می پردازد.


ایرنا: آقای پزشکیان در دادگاه و بعد از آن حمایتی از شما کرد؟
شفیعیان: فقط در دادگاه شرکت کرد.

ایرنا: به غیر از دادگاه چه؟
شفیعیان: نه هیچ وقت. در این زمینه ها به هیچ عنوان نه من از آقای پزشکیان کمک خواسته ام نه خود ایشان حمایتی کرده است. فقط همان یک بار در دادگاه حضور پیدا کرد. یعنی ارتباط سیستماتیک نداشته و نداریم.

ایرنا: آیا نهادهایی تا حالا با شما تماس گرفته اند که چرا فلان مطلب را منتشر کرده اید؟
شفیعیان: بله. چند بار در این سال‌ها.

ایرنا: به طور مشخص در چه مواردی؟
شفیعیان: برخی تجمعات بوده است؛ دقیق یادم نیست یا گفتنی نیست! اما من معمولا زیر بار برداشتن خبر نمی‌روم چون کاری غیرحرفه‌ای است، چه نهادی باشد و چه نهادی خصوصی و یا افراد عادی، حتی دوستانم. این را دوستان رسانه‌ای هم اطلاع دارند. نمی‌گویم تا حالا برنداشته‌ام شاید سالی یک خبری را برداشته باشم اما متاسفانه حذف خبر به عادت بسیاری از مدیران رسانه‌ها تبدیل شده است.

ایرنا: در مصاحبه‌ای که با آقای عبدالله ناصری انجام داده و به جریان موسوم به پرستوها پرداخته بودید ظاهرا بعد از اخطار مطالبی را حذف کردید؟
شفیعیان: خیر، فقط یک جمله مصاحبه تغییر کرد. اگر یک وقت قرار باشد به مطلبی دست بزنیم زیر آن می نویسیم تکمیل یا تصحیح در ساعت فلان روز فلان. حالا چه چند روز از آن گذشته باشد چه یک ساعت. یعنی مخاطب وقتی خبر را باز می کند می فهمد این خبر برای چه چیزی در کدام تاریخ دست خورده است.
چند روز پیش در سایت گاردین دیدم که این نشریه هم چنین کاری را کرده است. زیر خبرش نوشته بود در ساعت فلان تاریخ فلان این خبر تغییر کرد. در این چند ساله ما عینا این کار را کرده ایم. یادم نیست این کار را قبلا در جایی دیده بودم اما کار خیلی جالبی است که مخاطبمان هم با آن ارتباط خوبی برقرار کرده‌اند.
شاید در این چند سال، سالی یکبار خبری حذف شده آن هم باید درخواست مقام قضایی.

ایرنا: قضیه گزارش پرستوها چه بود؟
شفیعیان: اتفاقاتی که آن چند وقت افتاده بود، شایعاتی درباره برخی افراد مطرح شده بود . نظرم آمد که چنین شایعاتی را نه می‌توانیم تایید کنیم نه رد، چون اطلاعی نداریم. اما به نظر می‌آمد که یک سوژه‌ای را در رابطه شایعاتی از این دست در سال‌های اخیر می‌توان مطرح کرد.
البته منظورم فقط ایران نبود؛ بلکه به طور کلی در دنیا که برای برخی دام گذاشته می‌شود. ما تایید نمی کنیم برای این افراد چنین اتفاقی افتاده باشد.
شما اگر در اینترنت کلمه پرستوها را جستجو کنید اولین مطلبی که در ایران منتشر شده مربوط به انصاف نیوز نبود. یعنی حمله ای که به انصاف شد ناجوانمردانه بود. در رسانه‌های خارجی بسیار زیادی از این عناوین استفاده شده و گفته اند که چنین چیزی وجود دارد. در خیلی از رسانه‌های داخلی هم در سال های اخیر نوشته بودند که در دنیا افرادی برای سیاسیون دام می گذارند. یعنی زنانی را سراغ سیاستمداران می‌رفتند تا از او گاف اخلاقی بگیرند و با بهره بردن از آن گاف بتوانند تاثیراتی را بگذارند یا از ارتباط غیرعلنی یک سیاستمدار ابزاری برای تخریب درست شود.

ایرنا: زنان بدکاره؟
شفیعیان: در برخی موارد مامور.

ایرنا: به هر حال وظیفه شان برقراری روابط غیراخلاقی با این افراد است؟
شفیعیان: در برخی موارد بله. یا اینکه از یک اتفاق که به صورت عرفی برای شخصی در حال انجام است آن را بهانه تخریب شخص و تاثیرگذاری بر او بکنند.
قبل از این هم دربارهدو تن از وزیران سابق که از وزارت دور شده بودند چنین شبهاتی در فضای مجازی مطرح نشده بود؟ حتما شنیده بودید. البته تنها مورد ادعایی که کسی به صورتی عجیب مطرح کرده و در گزارش اشاره کردیم، موردی بود که آقای حسین الله کرم با آن جایگاهش در اینستاگرام خود به صراحت نوشته بود خانم ... پنج تا از وزرا را آلوده کرده است و مامور خارجی هم بوده است.

ایرنا: چرا با آقای ناصری در این باره مصاحبه انجام داده بودید؟
شفیعیان: با ایشان به عنوان یک تحلیلگر گفت و گو کردیم. یک عبارت از این مصاحبه خوب تنظیم نشده بود و برداشتی از آن شد که کلا آن موضوع به حاشیه رفت و حساسیت‌هایی که روی آن به وجود آمد قسمت بعدی آن سوژه ماند. در حالی که همین سوژه پرستوها را خبرگزاری فارس و سایت مشرق و تسنیم و امثالهم هم قبلا پرداخته بودند و جنبه‌ی هشدار داشت.

ایرنا: بخش دوم با چه کسی بود؟
شفیعیان: با آقای ناصری نبود آن را که منتشر کردیم. اتفاقا در این مصاحبه دوم بنا بر این بود که به دام‌های منافقین در ایران پرداخته شود.

ایرنا: با چه کسی بود؟
شفیعیان: با یک آدم سیاسی که سابقه امنیتی داشت و نماینده مجلس بود.
اما به نظرم اصل هشداری که ما در این گزارش می خواستیم، بدهیم داده شد فقط ای کاش که برخی دوستان اصولگرای ما مقداری دندان روی جگر می گذاشتند تا بخش دوم هم کار شود. البته آن دوستان دنبال سوژه بودند و ما را سوژه کردند.

ایرنا: گزارش انصاف نیوز از تعداد حاضران در مراسم تشییع پیکر هاشمی رفسنجانی بحث برانگیز شد،در این زمینه توضیح دهید.
شفیعیان: شما در گزارش ها عددهای تخیلی می بینید. که مثلا معاون استاندار گفت دو نیم و میلیون نفر بودند. یکی گفت 4 میلیون نفر. یک روحانی در قم در جریان مراسمی که برای آقای هاشمی گرفته بودند گفته بود در تهران هفت میلیون نفر پیکر ایشان را تشییع کردند!
من خودم در آن روز در تشیع جنازه بودم. یک جایی ایستادم. کل جمعیت از آنجا رد شدند. تخمینی حدودی می توانستم بزنم.
من اما تخمینی که شخصی در شبکه های اجتماعی زده بود را منتشر کردم. طبق این تخمین عدد شرکت کنندگان حدود 330 هزار نفر بود.
شر شد. گفتند مگر می شود فقط 330 هزار نفر باشند. نمی شود زیر چند میلیون نفر باشند.
اما کسانی که به صورت افراطی می خواستند از آقای هاشمی حمایت کنند می گفتند اصلا ننویسید. بنویسید میلیون ها نفر بودند.
من به عنوان رسانه روابط عمومی نباید باشم. بنابراین در باره ادعاها تحقیق می کنم.

ایرنا: از نزدیکان آقای هاشمی کسی با شما در این باره تماس گرفت؟
شفیعیان: با خود من نه. ولی با واسطه برایم پیغام فرستادند که چرا چنین عددی را درج کرده ام. البته نه یک نفر که چند نفر از دور و نزدیک.

ایرنا: گزارشتان درباره تیراژرسانه ها هم جنجالی بود؟
شفیعیان: برخی رسانه ها ناراحت شدند و گلایه کردند. ما گزارشی درباره تیراژ روزنامه ها منتشر کردیم. گزارش دومش هم درباره تحلیل محتوای روزنامه ها منتشر شد. گزارش سوم هم درباره تبلیغات این روزنامه ها منتشر می شود.
راستش به نظرم یکی از مسائل اصلی ما خود روزنامه ها هستند. در این چند سال هر جایی که سخنی گفته‌ام به آن پرداخته ام. یعنی اگر با وزرا و مسوولان جلسه ای داشته ایم این را گفته ام.
هر جایی که صحبت کرده ام. حتی در جاهایی که اسمش را هم شاید بهتر باشد نیاورم. چون این مشکل از مسایل اصلی سلب اعتماد عمومی است؛ اینکه 90 درصد رسانه های اصلی ما حکومتی هستند و ناکارآمد. باعث شده خیلی از دوستان رسانه ای مرا دشمن خود می دانند. در حالی که منظور من خود این افراد نیستند. به نظر من حتی می‌توان به طور کامل این رسانه ها را به خود این افراد واگذار کرد، لااقل از وضع فعلی بهتر است.
رسانه ای که باید آگاهی دهنده باشد و باید با فساد مبارزه کند چون با پول نفت دارد اداره می شود نه آگاهی دهنده است بلکه روابط عمومی است. یا خودش فاسد است یا یار فاسد است.
این ها مدیرانی هستند که صاحبان آن رسانه یعنی دولت آنها را سرکار گذاشته است.
یک ایرنا بماند برای کل جمهوری اسلامی. بقیه همه کامل به بخش خصوصی واگذار شوند.
چطور در بخش های دیگر خصوصی سازی داریم در همین بخش هم چنین کنیم.

ایرنا: ارتباط انصاف نیوز با دانشگاه ها هم خوب است؟
شفیعیان: به دلیل اینکه خودم زمانی فعال دانشجویی بودم هر چند در دانشگاه کوچک علی آباد کتول در استان گلستان. سال 78 که کوی دانشگاه رخ داد در تمام دانشگاه ها محدودیت ایجاد شد. اول زمستان همان سال خبرگزاری دانشجویان یعنی ایسنا راه افتاد. من دانشجوی ترم آخر بودم. آگهی آن را دیدم. ترم که تمام شد به تهران آمدم و رفتم در ایسنا ثبت نام کردم. در واقع من از بهمن 78 وارد ایسنا شدم که نامش خبرگزاری دانشجویان بود. خود من هم فعال دانشجویی بودم. حوزه مشخصم تا روزی که از ایسنا بیرون آمدم دانشگاه بود.
حتی آن 8 سالی هم که از حوزه خبر جدا شدم این باعث نشد که من علاقه ام به حوزه دانشگاه کم شود. و هنوز هم ارتباطم با دانشجویان همچنان برقرار است. من اینجا خودم نیرو تربیت می کنم. یعنی نیروهایی که اینجا هستند اغلب دانشجویانی بوده اند که اینجا آمده اند.
تعدادی شان فعال دانشجویی هستند.
اما ارتباطم با دانشگاه ها فراتر از این هاست. همچنان ارتباطم با نسل های مختلف دانشجویی برقرار است.

ایرنا: شغل قبلی شما چه بود؟
شفیعیان: در 8 سال دولت احمدی نژاد در بخش خصوصی به چند کار مشغول بودم. یکی تولید دستمال کاغذی در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان. تجربه‌ی فوق العاده‌ای بود برایم. زمانی هم آنجا با یکی از دوستان مسوولیت فروش موتورسیکلت‌های یک شرکت را گرفته بودیم. باقی آن سال‌های احمدی نژاد هم در ایران با یک شرکت تولید و بازرگانی کار می‌کردم که در کار فروش گوشت و زمانی راه اندازی یک شهرک گلخانه ای بود.
البته تا شش ماه بعد از روی کار آمدن دولت احمدی نژاد در ایسنا بودم، یعنی تا فروردین 85، اما فشارها از بیرون زیاد بود. در حوزه اخبار دانشگاه خیلی فعال بودم و حساسیت ها در آن بالاست. آنجا دبیر سیاسی بودم. البته یکی از دبیران سیاسی.
آقای فاتح تابستان 84 از ایسنا رفت. شش ماه بعد فهمیدم اصلا دیگر نمی‌شود، استعفایم را نوشتم و منتظر قبول آن هم نماندم، رفتم.
تا سال 93 هم در شرکت خصوصی فعال بودم که بعد هم دیگر کامل بیرون آمدم تا به انصاف نیوز برسم.
یک سالی سایت را از داخل خانه می‌گرداندم تا آخر پاییز 95 که دفتر گرفتم برای این کار. تا آن تاریخ همکاران ما بسیار پراکنده و غیرمتمرکز بودند. اما از آخر زمستان 95 با راه اندازی دفتر نیرو جذب کردم از طریق آموزش.

ایرنا: تعداد پرسنل اینجا چند نفر است؟
شفیعیان: نیروهایمان الان 12 نفر اما تمام وقت‌ها کم هستند. بعضی شان یک روز در هفته، برخی دو سه روز و دو سه نیروی تمام وقت یعنی 6 روز در هفته داریم. چون اغلب نیروهایمان هم دانشجو هستند امکان اینکه تمام هفته در اینجا حضور داشته باشند برایشان وجود ندارد.

ایرنا: دخل و خرجتان چطور است؟
شفیعیان: از روز اول هزینه های ما خیلی پایین بود. کم هزینه کار می‌کنیم و ریخت و پاش نداریم.
اینجا را با مقداری تبلیغات بنری و رپرتاژآگهی و هرازگاهی یارانه‌ی مطبوعات می گردانیم. از چند ماه گذشته اما وضع سخت‌تر شده است. با توجه به اینکه تعداد نیروها در همین چند ماه به این تعداد رسیده و اجاره هم بالاست. سه میلیون تومان دارم ماهانه اینجا اجاره می دهم.

ایرنا: میانه ات با احزاب اصلاح طلب چطور است؟
شفیعیان: انصاف نیوز رسانه است، ارتباط سازمانی با احزاب نداشته و ندارد. اما من خودم به اصطلاح اصلاح طلب خاتمی‌چی هستم. اینجا کارم رسانه است و سعی می‌کنم سردبیری حرفه ای باشم.
گفت و گو از: ناصرغضنفری
پژوهشم3081**

سرخط اخبار سیاست