'ترانس پاسیفیك' گزینه جدید چین در برابر آمریكا

پكن - ایرنا - چین می كوشد تا با الحاق به پیمان تجاری 'ترانس پاسیفیك' و همكاری با دیگر كشورهای عضو در این چارچوب، در جنگ تجاری در برابر آمریكا از اقتدار بیشتری برخوردار شود موضوعی كه اگر چه پكن هنوز آن را تایید نكرده است اما می تواند در نبرد تجاری با واشنگتن موثر باشد.

به گزارش ایرنا این نخستین بار است چنین موضوعی در میان كارشناسان و نخبگان چین مطرح می شود رسانه های این كشور نیز از قول منابع مطلع در دولت چین نوشته اند كه پكن برای اینكه بتواند برابر آمریكا ایستادگی كند این موضوع را در دست بررسی قرار داده است.
این منابع افزوده اند كه دولت چین برای ورود به این پیمان در حال رایزنی است و با نظرداشت اینكه 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریكا از آن خارج شده است بعید نیست كه برخی از كشورهای این توافقنامه حاضر به پذیرش چین باشند.
توافقنامه مشاركتی 'ترانس پاسیفیك' كه به 'تی پی پی' (TPP) شهرت یافته است و 11 كشور را در بر می گیرد پیشتر از سوی آمریكا رد شد واشنگتن اعلام كرد بعد از خروج از این پیمان، بجای توافقات چند جانبه از این دست، می خواهد با كشورهای عضو پیمان توافقات دوجانبه امضا كند.
كارشناسان می گویند پس از شروع جنگ تجاری دو كشور از ماه مارس(اسفند) به این طرف مقام های دولت چین رایزنی های بیشتری درباره ورود به این توافقنامه داشته اند و نسبت به آن جدی تر شده اند.
گزارش ادامه می دهد كه آمریكا در تلاش است تا چین را در عرصه اقتصادی و تجاری منزوی كند اما اگر چین بتواند به این توافق ملحق شود آن زمان می تواند با كشورهایی نظیر مكزیك، ژاپن، استرالیا، كانادا و مالزی روابط تجاری گسترده تری داشته باشد و مجاری تازه ای برای تنفس اقتصادی پیدا كند.
با این حال آمریكا بتازگی پیمان نفتا را لغوكرده است و به جای آن با كانادا و مكزیك توافق تازه ای امضا كرد كه بر اساس این معاهده جدید سه جانبه، این كشورها نمی توانند بدون رضایت واشنگتن با كشورهایی كه دارای 'اقتصاد بازار' كامل نیستند توافقات تجارت آزاد داشته باشند.
كارشناسان معتقدند به طور مسلم هدف آمریكا از گنجاندن این بند، مهار و كنترل چین است و این می تواند راه پكن را برای الحاق به 'ترانس پاسیفیك' مسدود و یا دستكم بسیار دشوار كند.
پیمان ترانس پاسیفیك قبل از این 'تی پی پی' نامیده می شد اما وقتی آمریكا از آن خارج شد ، ژاپن و 10 كشور دیگر آن را اصلاح كردند و نام آن نیز به 'سی پی تی پی پی' (CPTPP) تغییر كرد.
برخی كارشناسان می گویند اقدام رئیس جمهوری آمریكا برای خروج این كشور از پیمان ترانس پاسیفیك یا پیمان مشاركت دو سوی اقیانوس آرام موسوم به «تی پی پی» می تواند بیشترین سودمندی را برای پكن به همراه داشته باشد موضوعی كه چین نیز اكنون روی ان دست گذاشته است.
چین با 27 كشور دارای توافقات تجارت آزاد است با كره و ژاپن نیز در این زمینه در حال مذاكره است و توافقنامه مشاركتی اقتصادی جامع منطقه ای موسوم به 'آر سی یی پی' را نیز دنبال می كند و احتمال می رود تا پایان سال جاری میلادی رسما از سوی 16 كشور مرتبط امضا شود.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان