۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۷
کد خبر 83068246
۰ نفر
عاشورا خاموش شدني نيست - سميه حسن شاهي*

كرمان - ايرنا- باز هم صداي قدم ها، صداي سايش كفش ها بر سينه جاده ها و مردان و زناني كه در لبيك به نداي هل من ناصر ينصرني دل به ضريح بسته و با پاي پياده به سوي كربلا روانه مي شوند، شورشي است تا اجتماعي باشكوه و بي نظير چون اربعين را در كربلا رقم بزند.

نجواي عاشقانه يا حسين زائران اربعين است كه شورشي حسيني را در جان زمان جريان مي بخشد و نشان مي دهد كه عاشورا خاموش شدني نيست.
پياده روي اربعين كه سالها به صحنه يكتايي از ارادات شيعيان و حتي غير شيعيان به اباعبدالله الحسين (ع) تبديل شده، با ظرفيت هاي نهفته در خود يك اجتماع فرهنگي، سياسي و امنيتي است كه ضمن ارائه تصويري مطلوب تر از اسلام و تشيع، زمينه تعامل و ارتباط بين ملل و انديشه ها را به راحتي فراهم آورده و در كنار آن بسياري از افراد را به انديشيدن در باره اين واقعه بزرگ ترغيب مي كند.
در همايش بزرگ پياده روي اربعين همه همراه و همگام با هم، ميهمان خوان مهرباني و سخاوت مردماني مي شوند كه خود را خادم زائران اباعبدالله الحسين (ع) مي دانند و از اين رهگذر است كه بر هر خط و انديشه اي كه به دنبال قوميت گرايي و ايجاد اختلاف بين عرب و عجم باشد، خط بطلان مي كشد.
توسعه گفتمان حسيني و عاشورايي در حالي صورت مي گيرد كه رسانه هاي نظام سلطه به دنبال كتمان پوشش رسانه اي اربعين هستند اما گستردگي اين واقعه عظيم در كنار تاثيرگذاري آن نشان مي دهد كه ايران اسلامي با نفوذ گفتماني خود توانسته با روشي متفاوت از سلطه طلبي غربي، نسبت به معرفي ظرفيت ها و انديشه هاي خود استفاده كند.
همايش بزرگ اربعين با ارائه نمونه اي عيني از تحقق اسلام و هويت هاي اسلامي در راه گذر از امنيت سخت و مردمي كردن امنيت نيز طرحي نو درانداخته و موجب افزايش روحيه براي مقابله با تكفير مي شود.
طي سال گذشته براي 48 هزار و 126 نفر در استان كرمان صدور رواديد سفر اربعين انجام شده است كه نسبت به سال 94، بيش از 24 برابر شده است و همچنين در سال گذشته هيات كنسولي عراق براي صدور رواديد و تسهيل صدور ويزا در استان كرمان مستقر شدند و با تعامل بسيار خوب موجود، با صدور هفت هزار و 451 ويزا در روز سوم آبان ماه، ركورد صدور ويزا براي زائران اربعين در اين استان شكسته شد.
همچنين بر مبناي روحيه ميهمان نوازي مردمان ديار كريمان، تعداد موكب هاي استان كرمان نيز از 17 موكب در سال 95 به 30 موكب در سال گذشته افزايش يافت كه اين تعداد با 76 درصد رشد، امسال به 35 موكب افزايش يافته است.
در سال جاري نيز تاكنون حدود 35 هزار نفر براي حضور در راهپيمايي اربعين ثبت نام كرده اند و پيش بيني مي شود كه تعداد زائران امسال نسبت به سال هاي گذشته افزايش خواهد يافت.
اگرچه دشمنان نيز بيكار ننشسته اند و با طرح شايعات و مطالب خلاف واقع در صدد ضربه زدن به بنيان مردمي اين واقعه هستند اما واضح است كه ذهن هايي كه انديشه حسيني و راه عاشورايي را در پيش گرفته اند بدون توجه به سياه نمايي دشمنان، بر مبناي بصيرت حسيني خود راه درست را انتخاب كرده و ادامه مي دهند و اكنون در آستانه نمايش عظيم اربعين نيز همه بايد پاي در ركاب بوده و حركت كنيم تا در گوش زمان نجوا شود كه باز اين چه شورش است كه در خلق عالم است...
*خبرنگار ايرنا
1772