۲۴ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۳۸
کد خبر: 83068076
۰ نفر
زندانیان مهریه 40 درصد بیشتر شدند

تهران- ایرنا- ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه اعلام كرد: ابتدای امسال تعداد زندانیان مهریه 2978 نفر بود كه به دلایلی مثل افزایش قیمت سكه تعداد این زندانیان رشد 40 درصدی داشته و در مقایسه با‌ آمار سال 93 تعداد این زندانیان 71 درصد بیشتر شده است.

به گزارش ایرنا از ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و كمك به زندانیان نیازمند روز سه شنبه اعلام كرد: از چهار هزار و 194 زندانی مهریه، استان فارس با 514 زندانی بیشترین آمار محكومان مهریه را به خود اختصاص داده است.
این ستاد مردمی افزود: پس از استان فارس، استانهای تهران و اصفهان هر كدام با 431 بدهكار، بیشترین آمار محكومان مهریه را به خود اختصاص داده و در مقابل خراسان‌ شمالی فقط 27 مددجوی مهریه دارد.
مهریه‌های پرداخت نشدنی تا سال‌های قبل فقط یك معضل بزرگ بود اما هزینه‌های سنگین قضایی و پیگیری‌های انتظامی و البته رشد 71 درصدی این بدهكاران این روزها موضوع مهریه را به یك بحران تبدیل كرده است.
با مقایسه تعداد زندانیان مهریه در پنج سال اخیر (به جز سال 1396 كه تغییر چندانی در مورد آن ثبت نشده) شاهد رشد روز افزون این بدهكاران مالی هستیم؛ به نحوی كه از تعداد دو هزار و 148 زندانی در فروردین سال 93 امروز در یك روند افزایشی بدهكاران مهریه رشدی دو برابری داشته‌اند.
حمایت از بدهكاران مهریه اگر چه به دلیل صحت كامل صحت اراده متعهدان آن در اولویت پرداخت‌های ستاد دیه نیستند اما به دلیل وضعیت خاص برخی پرونده‌ها در نیمه نخست امسال تعداد 57 پرونده كمتر از 100 میلیون تومان، 184 پرونده با بارمالی100 تا 500 میلیون تومان، 49 پرونده با بدهی 500 تا یك میلیارد تومان و در نهایت 20 پرونده مهریه بالاتر از یك میلیارد تومان در كمیته‌ ویژه مددجویان ستاد دیه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.
برخی استان‌های كشور اگ رچه زندانیان مالی و بدهكاران دیات كنترل شده‌ای دارند اما امروز طبق جدول آماری نزدیك به 60 درصد زندانیان جرایم غیرعمد شهرهایی چون كرمان را بدهكاران مهریه تشكیل داده‌اند.
در شرایطی كه به دلیل وضعیت غیرسابقه زندانیان مهریه پای نمایندگان مجلس هم به موضوع كاهش زندانیان مهریه باز شده امید است بخشنامه جدید رئیس قوه قضاییه برای كاهش حداكثری بدهكاران صداق همانند ابلاغ قانون نحوه اجرای محكومیت‌های مالی (مصوب سال 1394) ضمن پیشگیری از ورود به زندان، زمینه آزادی جمعیت بسیاری از بدهكاران غیربزهكار را فراهم كند.
روز گذشته آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه در قبال محكومان تأدیه مهریه بر اساس تعداد سكه طلا بخشنامه‌ای را صادر كردند طبق آن رؤسای كل دادگستری استان‌های كشور عهده‌دار شده‌اند تا محاكم خارج از نوبت و بدون تعیین وقت رسیدگی به درخواست تعدیل محكومان مهریه رسیدگی كنند.
اجتمام *1003* 3063