همايش اربعين فرصت معرفي دين و انقلاب اسلامي است

آستارا - ايرنا - امام جمعه آستارا ورود هزاران زائر خارجي اربعين حسيني از مرز اين شهرستان به ايران اسلامي براي عزيمت به كربلا را فرصتي تاريخي براي تبيين و تبليغ ارزش هاي ديني و آرمان هاي ايراني و انقلابي دانست.

به گزارش خبرنگار ايرنا حجت الاسلام كاظم حافظ نيا روز سه شنبه در همايش بررسي فرصت ها و چالش هاي حضور زائران خارجي در سالن كنفرانس دانشگاه آزاد اسلامي آستارا گفت: معرفي فرهنگ ناب ايراني اسلامي به زائران خارجي وظيفه مردم و مسئولان است و دستگاه هاي فرهنگي در استفاده از اين فرصت، براي ترويج دين و مباني نظام اسلامي پيشگام باشند.
وي افزود: دشمن ذهنيتي غير واقعي نسبت به ايران در اتباع خارجي ايجاد كرده كه بايد از فرصت حضور و گذر زائران در ايران، براي تنوير افكار عمومي و نمايش سيماي واقعي و روشن جمهوري اسلامي استفاده شود.
حجت الاسلام حافظ نيا بيان كرد: خدمت به زائران در لحظه ورود آنان به ايران از اهميت خاصي برخوردار است و مسئولان براي تامين رضايت خاطر آنها و رفع مشكلات احتمالي مسير استقبال و اسكان تلاش كنند و اين خدمت را فرصت و توفيقي الهي بشمارند.
فرماندار آستارا نيز در اين همايش، دين را مهمترين نقطه اشتراك اتباع ايران و جمهوري آذربايجان و مديريت پياده روي اربعين حسيني را در منطقه، نشانگر اقتدار و عزت جمهوري اسلامي دانست.
يونس رنجكش گفت: پياده روي اربعين از نظر معرفي هويت و آداب و رسوم گيلان و ايران و از حيث اقتصاد گردشگري مهم است و در مسير حركت زائران خارجي، فرصت هاي شغلي جديد ايجاد مي شود.
وي با انتقاد از كم كاري دستگاه هاي فرهنگي در بازتاب حضور زائران خارجي اربعين در آستارا، هنرمندان و رسانه هاي اين شهرستان را براي فعاليت مضاعف و چشمگير در اين عرصه فراخواند.
ولي داداشي نماينده مردم آستارا در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين همايش، گردشگري مذهبي را از قابليت هاي اين شهرستان دانست و توسعه مناسبات امنيتي و سياسي ايران با كشورهاي منطقه و درآمدزايي از گردشگران ديني را از ثمرات گذر و حضور زائران خارجي مشهد، قم و كربلاي معلي در آستارا برشمرد.
فرمانده نيروي انتظامي آستارا نيز از ورود 787 زائر خارجي اربعين حسيني در قالب 15 اتوبوس به اين شهرستان تا به امروز و پيش بيني افزايش شمار آنان تا 13 هزار نفر خبر داد.
سرهنگ محمد نمازي گفت: براي خدمت بيشتر با زائران خارجي نسبت به افزايش نيرو در مبادي ورودي و خروجي و سامانه هاي رايانه اي گذر مرزي و تفكيك زائران با مسافران اقدام شده است.
در پايان اين همايش از كتاب راهنماي زائر مشتمل بر آداب پياده روي روز جهاني اربعين، فهرست امامزاده هاي مسير زائران در گيلان و جاذبه هاي گردشگري آستارا براي توزيع در ميان زائران رونمايي شد.
شمار زائران خارجي اربعين حسيني تردد كننده از مرز آستارا در سال گذشته 9 هزار نفر بود و امسال پيش بيني مي شود اين رقم به 13 هزار نفر افزايش يابد و براي استقبال از آنان، دو موكب راه اندازي شده است.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان واقع و سالانه گذر 800 هزار گردشگر خارجي از مرز آن ثبت شده است.
7124 / 2007