دختران سه ساله آستارا در سالروز شهادت رقيه (س) سوگواري كردند

آستارا - ايرنا - دختران سه ساله در آستارا به همراه والدين خود به مناسبت پنجم صفرالمظفر سالروز شهادت حضرت رقيه (س)، در مسجد جعفر صادق (ع) اين شهرستان سوگواري كردند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، اين آئين عصر دوشنبه برگزار شد و شركت كنندگان با لباس هاي مشكي و سربندهاي يا رقيه (س) در آن حضور يافتند.
استاد حوزه علميه حضرت ولي عصر (عج) آستارا در اين همايش گفت: صبر و بردباري رقيه (س) در قيام عاشورا مثال زدني بود و سوگواري سالروز شهادت وي، شناخت مردم به فلسفه عاشورا را بيشتر مي كند.
حجت الاسلام محرم فيضي افزود: بازماندگان عاشورا با سوگواري هاي خود، پيام عاشورا را به خوبي به جهانيان منتقل و دين اسلام را جاودانه كردند.
وي بيان كرد: در آيات و روايات از حيا و عفت زنان و دختران مسلمان در عاشورا سخن گفته شده و از دستاوردهاي عظيم واقعه كربلا، حفظ حرمت هاي انساني و عفاف و حجاب در جامعه است.
وي ادامه داد: كرامت انساني زن در سايه عفاف تامين مي شود و حجاب به عنوان يكي از احكام دين، براي پاكدامني زن و حفظ جامعه از آلودگي هاي اخلاقي اهميت دارد.
فيضي افزود: همايش هايي نظير شيرخوارگان و سه ساله هاي حسيني، موجب بسط فرهنگ عاشورا مي شود و نام و ياد حضرت رقيه (س) به عنوان يكي از شخصيت هاي برجسته عاشورا در تاريخ ماندگار است.
حضرت رقيه (س) دختر امام حسين (ع) در مدينه متولد شده بود و بعد از وقايع جانسوز عاشورا، در روز پنجم ماه صفر سال 61 ه.ق ديده از جهان فروبست. مداحي، ذكر مصيبت و قرائت شعر در رثاي شهداي كربلا از ديگر بخش هاي اين آئين بود.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
7105 / 7124 / 2007