دولت بودجه برنامه‌های پژوهشی و تحقیقاتی را تأمین می‌كند

تهران- ایرنا- معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به محدودیت های بودجه دولت، در عین حال گفت: تلاش دولت این است كه اعتبارات مورد نیاز برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی را تأمین كند چرا كه نمی توان برنامه های علمی و تحقیقاتی كشور را نادیده گرفت.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) كه به ریاست وی برگزار شد، افزود: تأمین نشدن نیازهای پژوهشی و تحقیقاتی ممكن است آسیب های جبران ناپذیری برای كشور به همراه داشته باشد.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به نوسانات نرخ ارز و مشكلات دانشگاه های كشور برای تامین بودجه مورد نیاز فرصت های مطالعاتی و كارهای تحقیقاتی و پژوهشی، ادامه داد: دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی و پژوهشی كشور از نظر بودجه در تنگنا قرار گرفته اند كه باید به گونه ای برنامه ریزی كنیم تا این كمبودها جبران شود.
جهانگیری از دستگاه های اجرایی خواست از طرح های كلان ملی مطالعاتی حمایت كنند و برای تأمین بودجه مورد نیاز این طرح ها در حد امكان كمك های لازم را داشته باشند.
معاون اول رئیس جمهوری همچنین با اشاره به پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی عتف در خصوص ایجاد نظام هماهنگ برنامه ریزی و عملكرد پژوهش و فناوری كشور، تدوین یك برنامه پژوهشی بلند مدت برای كشور را مثبت و سازنده ارزیابی و تاكید كرد: تهیه برنامه پژوهشی بلندمدت برای كشور لازم است كه باید دبیرخانه شورا ضمن هماهنگی های لازم با سازمان برنامه و بودجه كشور به عنوان متولی اصلی برنامه ریزی كشور، برنامه های مطالعاتی برای حل چالش های اصلی كشور را تدوین كنند.
در این جلسه كه وزیران علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، نیرو، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ارتباطات و فناوری اطلاعات، روسای فرهنگستان های علوم، زبان و ادبیات فارسی و علوم پزشكی و رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیز حضور داشتند، دبیر شورای عالی عتف پیشنهادات كمیسیون دائمی این شورا را در خصوص بازنگری اركان اجرایی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری مطرح كرد كه پس از بحث و تبادل نظر تصمیمات لازم اتخاذ شد.
برنامه ساماندهی طرح های كلان ملی پژوهش و فناوری از دیگر موضوعاتی بود كه در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و ضمن مرور اهم مصوبات شورا در خصوص طرح های كلان ملی، گزارشی از وضعیت كلی اعتبارات طرح های كلان فعال و اولویت بندی این طرح ها براساس میزان تأثیر بر تحقق شاخص های اقتصاد مقاومتی ارائه شد.
در ادامه این جلسه همچنین پیشنهاد ایجاد نظام هماهنگ برنامه ریزی و عملكرد پژوهش و فناوری كشور توسط دبیر شورا مطرح شد كه پس از بحث و بررسی مقرر شد این موضوع با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه در قالب یك پیشنهاد جامع در جلسه آتی شورا مطرح شود.
سیام*3061*1535