طلایه داران ایرانی زیارت اربعین وارد خاك عراق شدند

بغداد – ایرنا – زائران ایرانی كه به عنوان بزرگترین جمعیت زائران خارجی ایام اربعین حسینی در عراق شناخته می شوند، در قالب طلایه داران و نخستین گروهها از اوایل هفته جاری از مرزهای زمینی مهران، شلمچه و شیب وارد خاك عراق شدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، طلایه داران زائران ایرانی برای اجتناب از ازدحام جمعیت در یك هفته آخر مانده به اربعین حسینی، امسال زودتر وارد خاك عراق شده تا آیین های ویژه اربعین را انجام داده و سریعتر و با آسوده خاطری بهتر به خاك میهن برگردند.
در این راستا مرز مهران به دلیل نزدیكی مسافت به شهرهای عتبات عالیات خصوصا كربلای معلا هرساله پذیرای بیشترین خیل زائران ایرانی در ایام اربعین حسینی است و امسال هم انتظار می رود كه بیش از 50 درصد زائران از این مرز وارد خاك عراق شوند.
گزارش نماینده سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد در مرز مهران حاكیست كه روند ورود زائران ایرانی در طول سه روز گذشته در این گذرگاه مرزی رو به افزایش بوده به نحوی كه از 3 هزار و 500 نفر در ابتدای هفته جاری به بیش از 4 هزار نفر در روز گذشته (یكشنبه) رسیده و امروز تعداد زائران ایرانی از مرز 5 هزار نفر تا لحظه مخابره این گزارش، عبور كرده است.
روند عبور زائران ایرانی از مرز مهران به صورت روان جریان دارد و طرف عراقی به فراخور جمعیت زائران و برای جلوگیری از ازدحام جمعیت در پشت مرز، درگاه های مهر ورود به خاك عراق را به 16 درگاه رسانده است.
انتظار می رود موج بزرگ زائران ایرانی اربعین حسینی از هفته آینده آغاز شده و روزانه به 10 هزار تا 12 هزار نفر در روز در مرز مهران برسد.
این درحالیست كه گزارش از مرز 'شیب' از توابع استان میسان (جنوب شرق عراق) حاكیست كه هنوز ورود زائر ایرانی از این مرز به شدت و تراكم جمعیت در مرز مهران نیست.
گزارش ها حاكیست كه انتظار می رود از هفته آینده زائران ایرانی كه از مناطق مركزی و غربی و جنوب غربی ایران عازم عراق برای شركت در مراسم اربعین حسینی هستند، به تدریج به سمت مرز شیب هجوم بیاورند.
در مرز مهران به دلیل اینكه هنوز زیارت اربعین حسینی در عراق به نقطه اوج نرسیده، موكب های عراقی ها نیز از نقطه صفر مرزی تا شهر كوت مركز استان واسط (شرق عراق) نتوانند با تمام ظرفیت فعالیت شان را برای پذیرایی و استقبال از زائران ایرانی شروع كنند.
اهالی شهرهای مرزی 'بدره'، 'جصان' و 'زرباطیه' از توابع استان واسط عراق در طول ایام اربعین حسینی با ایجاد موكب و در اختیار گذاشتن منازل خود، از زائران ایرانی پذیرایی می كنند و این پذیرایی تا سه روز مانده به اربعین ادامه پیدا می كند و سپس موكب داران و مرزنشینان عراقی، بعد از پایان پذیرایی از آخرین زائر ایرانی، عازم زیارت اربعین می شوند.
بخشی از موكب های مرزی عراق برای پذیرایی از زائران ایرانی در حین بازگشت از مراسم اربعین تا سه روز بعد از پایان اربعین حسینی باقی می مانند.
از طرفی خودروهای رایگان صلواتی نیز در این نقطه مرزی هنوز فعال نشده و زائرانی كه مایل به ادامه طریق با خودرو هستند می توانند از اتوبوس هایی كه در این راستا فراهم شده و در ازای وجه نقد، زائران را به شهرهای زیارتی عراق منتقل می كنند، بهره ببرند.
در همین راستا رییس كمیته گذرگاه های مرزی در شورای استان بصره نیز به خبرنگار ایرنا گفت كه بالغ بر چهار هزار زائر ایرانی در طول سه روز (پنجشنبه تا شنبه گذشته) از مرز شلمچه در استان بصره وارد خاك عراق شده اند.
'كریم الشحمانی' افزود كه انتظار می رود تعداد زائران ایرانی ورودی از مرز شلمچه نیز در روزهای آینده رو به افزایش بگذارد و از 10 تا 15 ماه صفر (پنج روز قبل از اربعین حسینی) به اوج خود برسد.
به گفته وی، هیات موكب های حسینی چهار موكب را در گذرگاه مرزی شلمچه برای پذیرایی و استراحت زائران ایرانی تدارك دیده است.
وی در رابطه با گذرگاه مرزی صفوان عراق با كشور كویت گفت كه هنوز تعداد ورودی زائران خارجی و عرب از مرز صفوان در مقایسه با مرز شلمچه بسیار ناچیز است و انتظار می رود كه از دهم صفر به بعد، تعداد زائران عرب و خارجی از این نقطه مرزی نیز رو به افزایش بگذارد.
گزارش ها از فرودگاه های بغداد و نجف نیز حاكیست كه بخشی از زائران ایرانی هر چند اندك اما به تدریج در حال ورود به خاك عراق هستند.
پیش بینی می شود كه تعداد زائران ایرانی شركت كننده در مراسم اربعین حسینی امسال نیز از مرز دو میلیون نفر تجاوز كند كه بزرگترین جمعیت زائران خارجی در اربعین حسینی در عراق به شمار می روند.
خاورم *10*353*380*