۲۳ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۱۱
کد خبر: 83066778
۰ نفر
پنج اثر تاریخی و فرهنگی آزادشهر در فهرست آثار ملی ثبت شد

گنبدكاووس - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آزادشهر از ثبت پنج اثر تاریخی و فرهنگی این شهرستان واقع در شرق گلستان در فهرست آثار ملی خبر داد.

علیرضا حصارنوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: در آخرین جلسه شورای ثبت آثار تاریخی كشور كه در تهران برگزار شد، با ثبت 5 اثر تاریخی و فرهنگی آزادشهر در فهرست آثار ملی موافقت شد.
وی افزود: با پنج اثر ثبت شده اخیر كه شامل تپه نوده خاندوز، زیتون تپه، پل نوده، پل غزنوی و كاخ پهلوی خوش ییلاق است، تعداد آثار ثبت شده آزادشهر در فهرست آثار ملی كشور به 36 اثر رسید.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آزادشهر در خصوص مزیت های این اتفاق ابراز كرد: ثبت ملی آثار تاریخی و فرهنگی دو مزیت كلی دارد؛ اول اینكه مالكیت اثر یا شیء مشخص شده و علاوه بر آن از نابودی، سرقت و از بین رفتن آن جلوگیری می شود.
حصارنوی افزود: اصولا از دید حقوقدانان تا فعل یا عملی ثبت نشود همیشه در مظان از بین رفتن، به فراموشی سپردن و نابودی است و آثار تاریخی، فرهنگی و هنری نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
وی بیان كرد: از همین رو هم سازمان های بین المللی از كشورها می خواهند آثار تاریخی و برجسته خود را ثبت كنند و هم نهادهای دولتی بر اهمیت این امر صحه می گذارند.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آزادشهر خاطرنشان كرد: با ثبت آثار تاریخی و فرهنگی در فهرست آثار ملی، اعتبار لازم برای انجام برنامه های مرمتی، مطالعاتی و حفاظتی تامین می شود و هماهنگی و همكاری بیشتر مالكان قانونی برای ارائه آگاهی از نحوه خرید و فروش و ساخت و سازها در عرصه و حریم آثار ثبتی صورت خواهد پذیرفت.
شهرستان 96 هزار نفری آزادشهر در شرق استان گلستان دارای 69 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی است كه بافت تاریخی روستای فارسیان، تپه ازدار تپه و نظام آباد و جنگل بن قلعه از جمله آنها محسوب می شود.
9433/1860