۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۴
کد خبر 83066717
۰ نفر
اكونومیست: استانبول امروز پایتخت جهان عرب است

تهران - ایرنا - اكونومیست نوشت: تركیه با 'استانبول'، عظمت از دست رفته 'امپراطوری عثمانی' را احیا می كند. استانبول امروز؛ پایتخت جهان عرب است.

این نشریه انگلیسی در این مطلب آورده است:
تركیه یك قرن پیش با فروریختن پایه های حكمرانی 'امپراطوری عثمانی' خاورمیانه را از دست داد. اما امروز، 'استانبول' بار سنگین این رسالت را بر دوش می كشد و به قطب جهان عرب تبدیل شده است.
آن جایگاه یك سده پیش خود را احیا كرده و دوباره پایتخت اعراب شده است.
شهر 'استانبول' كه تا سال 1918 مركز 'امپراطوری عثمانی' و مركز حكمرانی بر تمام سرزمین های اعراب بود؛ اینك بعد از گذشت یك قرن، به دوران اعتلای خود نزد اعراب بازگشته است.
استانبول، امروز میزبان 1.2 میلیون عرب است.
استانبول، امروز به كانون ازدحام دسته جمعی پناهندگان؛ مهاجران و معاندان از سرتاسر جهان عرب بدل شده است.
كشور تركیه هم اینك میزبان بیش از 3 میلیون پناهجوی سوری است.
'مختار' نام یك كافه مشهور در شهر استانبول است كه 'سوریه كوچك' لقب گرفته است.این كافه كانون تجمع تمام پناهجویانی است كه از كشور هایی كه'بهار عربی'درآنها درهم كوبیده شده است فراركرده و به تركیه پناه آورده اند.پناهجویانی از كشورهای مصر؛ سوریه؛ یمن وسایر كشورهای عرب كه تا یك صد سال پیش جزء قلمرو امپراطوری عثمانی محسوب می شدند.
همه این پناهجویان در فكر بازگشت به وطن اند. بعضی راههای صلح آمیز را و بعضی هم توسل به خشونت را تنها راه بازگشت به وطن توصیه می كنند. یك معاند كویتی می گوید:' ظالم ها هیچگاه حاضر نمی شوند به روش مسالمت آمیز پایگاه قدرت را ترك كنند'.
در میان این مهاجران؛ تنی چند از شخصیتهای سیاسی عرب هم به چشم می خورند. از میان آنها می توان از كاندیدای سابق ریاست جمهوری مصر، چندین تن از نمایندگان پارلمان كویت كه حق شهروندی شان سلب شده است و نیز جمع كثیری از وزرای كشور یمن اشاره كرد.
دهها وبسایت عرب، شبكه های تلویزیون ماهواره ای و مراكز مطالعات، در تركیه نمایندگی دارند و پیام اعتراض و نارضایتی این قشر از جامعه عرب را به كشورهایشان ابلاغ می كنند. مقر 'اتحادیه رسانه های عرب' در استانبول است و 850 خبرنگار عضو آن هستند.
تركیه از زوایایی متعدد با كشورهای عرب متمایز است.
اغلب كشورهای عرب به خارجی ها مجوز شهروندی نمی دهند نه به خود افراد و نه به اولادشان ولو آنكه این خارجی ها متولد این كشورها باشند در آن رشد كرده باشند. اما تركیه برعكس؛ تنها بعد از گذشت پنج سال اقامت در خاك این كشور؛ به خارجی ها گذرنامه تركیه را اعطا می كند. این مدت زمان حتی برای خارجی هایی كه حداقل 250 هزار دلار پول وارد تركیه كنند؛ كوتاهتر هم می شود.
یك لبنانی مشاور آموزشی و ساكن دوبی كه حاضر شده است دستمزد كمتری دریافت كند و به استانبول مهاجرت كرده است شرح می دهد:' در دوبی با ما مثل یك برده رفتار می كنند. در اینجا ما ملك دیگران نیستیم'.
بعضی از اعراب هم كه نمی توانند ویزای یك كشور اروپایی را دریافت كنند به استانبول مهاجرت می كنند.
یكی از تقاضا كنندگان ویزای تركیه می گوید:'تركیه یك كشوری است تقریبا مثل خود ما. مسلمان است و به وطنمان هم نزدیكتر است'.
در عربستان، اگر عمل نادرستی از یك خارجی سر بزند؛ دولت تمام اموال او را مصادره می كند.
یكی از جاذبه های تركیه برای اتباع عرب؛ نظام سیاسی آن است.
در خاورمیانه ای كه كمتر آوایی از دمكراسی به گوش می رسد، تركیه كشوری است با یك نظام دمكراتیك كه هرچند از زاویه نگاه اروپایی ها معیوب است؛ اما در نظر اكثر رژیم های عرب و كشورهای منطقه؛ یك معیار است.
'رجب طیب اردوغان' رئیس جمهور تركیه كه همسرش اصالتا عرب است، هنوز هم همچنان از قیام و خیزش اعراب درسال 2011 به بزرگی یاد می كند. او همچنان طرفدار 'اخوان المسلمین' است كه برای یك دوره ای كوتاه بر مصر حكومت كرد تا اینكه 'عبدالفتاح السیسی' رئیس جمهور فعلی مصر با كودتایی در سال 2013 حكومت را از آنان قبضه كرد.
'ایمن نور' كاندیدای سابق ریاست جمهوری مصر كه یك ایستگاه تلویزیونی در استانبول دارد می گوید:'استانبول؛ آخرین كنج بهار عرب است'.
استانبول، شهر فرهنگی اعراب است. این شهر میزبان كنسرتهای گروههای موسیقی محبوب كشورهای عربی است. بزرگ ترین نمایشگاه كتاب عرب در تركیه كه یك كشور غیر عرب است قرار دارد. ماه گذشته، مدرسه ای در استانبول افتتاح شد كه مخصوص آموزش دانش آموزان فلسطینی است كه ازاسرائیل،كرانه باختری و نوار غزه به تركیه آمده اند.به تازگی یك دانشگاه كسب معارف الهی و دینی در دامنه های استانبول افتتاح شده است به نام'دانشگاه ابن خلدون'كه دانشجویانی راازسراسر دنیای اسلام پذیرش می كند.رسالت این دانشگاه؛نشر معارف اسلامی است. 'بلال' پسر اردوغان؛ هم عضو هیات امناء دانشگاه است.
یك شورای جدیدی هم به نام 'شورای عرب برای دفاع از انقلابها و دمكراسیها' دایر شده است تا كانون همبستگی و تفاهم میان مهاجران عرب ساكن استانبول باشد.
در حاشیه تمام این جاذبه های استانبول به عنوان مأمن امن اعراب، امروز حادثه ناپدید شدن ' جمال خاشقچی' خبرنگار سعودی در استانبول، امكان دارد این جاذبه را كمی مخدوش كرده باشد.
اروپام**1591**1590