صحن حضرت زهرا (س) به روی زائران گشوده می‌شود

نجف اشرف – ایرنا – با نزدیك شدن ایام زیارت اربعین، بخش زیارتی طرح توسعه حرم مطهر علوی مزین بنام صحن و شبستان حضرت زهرا (س) فردا سه شنبه (ششم صفر) بازگشایی می‌شود.

به گزارش ایرنا از ستاد بازسازی عتبات عالیات عراق، 'علیرضا فداكار' رئیس این ستاد روز دوشنبه اعلام كرد كه با تلاش شبانه روزی و مخلصانه عوامل اجرایی ستاد و تولیت و خادمین حرم مطهر علوی، بخش زیارتی صحن و شبستان حضرت زهرا (س) آماده میزبانی زائران اربعین شد.
فداكار گفت: با بازگشایی صحن مطهر حضرت زهرا (س) از روز سه شنبه پذیرای زائران حرم مولای متقیان در نجف اشرف بعنوان مبدا اصلی پیاده روی اربعین خواهیم بود.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف اشرف با اشاره به افزایش شمار زائران اربعین در شهر نجف اشرف در روزهای آینده، اعلام كرد كه با تمهیدات اندیشیده شده و همت خادمان موكب‌های ایرانی و همكاری برادران عراقی، مشكلی در پذیرائی از زائران اربعین نخواهیم داشت.
وی همچنین خاطرنشان كرد: مردم عزیز و دولت عراق میزبانان اصلی مراسم اربعین حسینی هستند، لذا لازم است كه هموطنان عزیز با رعایت آداب مهمانی به این زیارت مقدس مشرف شوند.
گفتنی است از چند روز گذشته با خروج مردم عراق از خانه های خود به سمت كربلا، گذرگاه های مرزی 'مهران'، 'شیب'، 'شلمچه'، 'صفوان' و فرودگاه های نجف و بغداد و بصره نیز سرگرم استقبال از زائران خارجی از جمله ایرانیان شده اند.
زائران ایرانی در كنار دیگر برادران عراقی و غیر عراقی خود بار و كوله ها را بسته و زن و مرد همانند سال های گذشته آماده عزیمت به سمت كربلا شده اند و عده ای نیز پیش از ازدحام جمعیت، سفرهای اربعینی خود را به عراق آغاز كرده اند.
در این راستا در شهرهای زیارتی كاظمین، سامراء، نجف، كربلا و گذرگاه های مرزی تدابیر لازم و استراحتگاه ها برای پذیرایی از زائران ایرانی و خارجی فراهم شده است.
هیات های مذهبی و نهادهای خیریه و دستگاه های رسمی ایرانی مانند هلال احمر، سازمان حج و زیارت، بهداشت، سفارتخانه ایران و كنسولگریهای ایرانی در عراق، استانداری های هم مرز با عراق اقدامات لازم را برای اربعین به كار بسته اند.
اربعین هرسال طعم و رایحه ای متفاوت از سال قبل دارد و همه شواهد و قرائن نیز گویای این واقعیت است كه امسال اربعین بیش از گذشته میعادگاه برپایی بزرگترین تجمع برادری و انسانیت و نماد وحدت مسلمانان و بویژه همدلی و یكپارچگی دو ملت ایران و عراق خواهد بود.
سال گذشته از حدود 14 میلیون زائر اربعین حسینی از ملیت های مختلف در عراق، دو میلیون و 350 هزار نفر ایرانی بودند.
بیشترین حجم ورود زائران ایرانی به عراق به ترتیب از گذرگاه های مهران، چذابه، شلمچه و فرودگاه نجف انجام می شود. همچنین اتباع خارجی مقیم ایران نیز تنها از طریق گذرگاه شلمچه بشكل زمینی برای مراسم اربعین وارد خاك عراق می شوند.
زیارت میلیونی اربعین حسینی امسال براساس تقویم شمسی مصادف با هشتم آبان ماه 97 خواهد بود.
خاورم*4*380**