۲۳ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۴۹
کد خبر: 83066615
۰ نفر
2018؛ تبریز، همدان، زنجان

تهران-ایرنا- 2018 را شاید بتوان سالی مهم و خاص برای گردشگری ایران دانست؛ سالی كه در آن شهرهای تبریز، همدان و زنجان میزبان سه رویداد بین المللی هستند و قرار است گوشه ای از ظرفیت های شگرف فرهنگی این سرزمین كهن را به جهانیان معرفی كنند.

به گزارش ایرنا، سال 2017 میلادی تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام برای سال 2018 انتخاب شد.
شهری كه عنوان فیروزه ای جهان اسلام را یدك می كشد پس از قدس در فلسطین، قونیه در تركیه و مدینه در عربستان، به عنوان شهر نمونه انتخاب شد و سال 2018 فرصت یافت تا بتواند هم ظرفیت های گردشگری خود و هم كشور را به نمایش بگذارد.
پس از آن همدان برای نخستین بار در ایران میزبان نشست چهلمین اجلاس جهانی گردشگری در سال 2018 معرفی شد تا از 21 تا 24 آبان ماه سال 1397 بتواند بخشی از ظرفیت های خود را برای كشورهای شركت كننده به نمایش بگذارد و از توانمندی های نخستین پایتخت سرزمین پارسی بهره برداری كند.
قرعه سوم نیز به نام زنجان افتاد و بر اساس تفاهم نامه بین سازمان همكاری اقتصادی(اكو) و سازمان ملل متحد، به منظور توسعه فرهنگی شهرها از میان 10 كشور عضو اكو، ایران در سال نخست و از میان شهرهای جمهوری اسلامی زنجان به عنوان شهر پیشرو برای معرفی ظرفیت های این سرزمین انتخاب شود.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) روز شنبه 21 مهرماه میزبان حمید رضا یاری عضو هیات رییسه سازمان جهانی گردشگری و مدیرعامل شركت سیاحتی علیصدر همدان بود كه در این بازدید وی با اشاره به انجام مقدمات و ایجاد آمادگی های لازم برای میزبانی و برگزاری نشست سازمان جهانی گردشگری بر تاثیرهای ملی چنین رویدادهایی تاكید كرد و بهانه ای شد تا خبرنگار ایرنا استان تهران در این زمینه و نیز دو رویداد دیگر در تبریز و زنجان گزارشی تهیه كند.

**همدان میزبان سازمان جهانی گردشگری
از زمانی كه سال 1975 میلادی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) تشكیل شد تلاش برای انتقال نشست های این سازمان به ایران ادامه داشته تا اینكه شركت سیاحتی علیصدر توانست سال گذشته مجوز برگزاری نشست سالانه این سازمان در همدان را بگیرد.
شركت سیاحتی علیصدر به واسطه شهرت جهانی غار شگفت انگیز علیصدر یكی از اعضای این سازمان به شمار می رود و پس از ارایه مستندهای كافی در زمینه میزبانی همدان، این شهر به عنوان نماینده ایران برای میزبانی این رویداد منحصر به فرد در حوزه گردشگری انتخاب شد.
حالا مسئولان و برنامه ریزان شركت سیاحتی علیصدر و نیز دیگر بخش های استان همدان با برنامه ریزی دقیق و نشست های مداوم، گردهم می آیند تا برای اجرای دقیق برنامه های پیش بینی شده، بتوانند میزبانی شایسته ای از اعضای سازمان جهانی گردشگری داشته باشند.
از زمانی كه سازمان جهانی جهانگردی به صورت رسمی به اعضای وابسته خود اعلام كرد كه همدان میزبان این اجلاس است، دعوت به حضور برای شركت در این اجلاس و روند چگونگی میزبان رنگ‌ و بوی جدی تری به خود گرفت.
اكنون به گفته عضو ایرانی هیات رئیسه سازمان جهانی گردشگری چهلمین اجلاس این سازمان از 21 تا 23 آبان در ایران به میزبانی همدان برگزار می شود.
یاری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این رویداد بین المللی برای نخستین بار در دو سطح وزیران گردشگری 157 كشور و 540 عضو وابسته برگزار می شود.
وی با بیان اینكه گردشگران به طور فزاینده ای از عوامل ناملموس مانند فضای یك مكان، ارتباط آن با افراد معروف، ایده ها، رویدادها، تاریخ و سنت های محل جذب می شوند اظهارداشت: این سمینار بین المللی در صدد تبادل اطلاعات و تجربیات برای كشورهای عضو سازمان جهانی گردشگری است.
یاری یادآور شد: در این اجلاس از كتاب «گردشگری ایران» كه توسط سازمان جهانی گردشگری تدوین شده رونمایی و از سوی این سازمان به كشور ایران هدیه می‌شود.
عضو هیات رییسه سازمان جهانی گردشگری افزود: اعضای سازمان جهانی گردشگری كه در همدان حضور می‌یابند در قالب گروه‌هایی از تمامی اماكن گردشگری همدان از جمله غار علیصدر و شهر جهانی لالجین بازدید می كنند.
همدان در دل خود جاذبه های دیگری همچون تپه هگمتانه، گنجنامه، شیرسنگی، گنبد علویان، برج قربان، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، بازار و حمام قلعه را جای داده است؛ آثاری كه قدمت برخی از آنها به بیش از 2 هزار سال می رسد.


** تبریز 2018، فرصتی برای گردشگری ایران و جهان
رویداد تبریز 2018 در عمل از پنجم اردیبهشت سال 97 برابر با 25 آوریل آغاز شد؛ رویدادی كه به گفته مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی مسئولان این استان برای آن 160 برنامه پیش بینی كردند.
به گفته این مقام مسئول، مسئولان استان، كاروان ایرانگردی به همراهی هنرمندان صنایع دستی را فعال ساختند، كاروانی كه سراسر ایران را گشت، به معرفی جاذبه های گردشگری و هنرمندان صنایع دستی پرداخت و در هر شهری كه رسید، بساط شادی و جشن را به پا كرد.
تبریز كه معروف به شهر نخستین ها است و در كارنامه خود راه اندازی اولین دانشگاه و شهرك دانشگاهی، شهربانی، شهرداری، سینمای عمومی، برق كشی خیابان، چاپخانه، تراموا و آتش نشانی، را ثبت كرده است مسئولیت سنگینی را برعهده گرفت تا نماینده گردشگری كل ایران باشد.
به همین علت هم بود كه در مراسم آغاز رویداد تبریز 2018 رییس جمهوری به همراهی تعدادی از اعضای كابینه و سفیران برخی كشورهای خارجی حضور یافت تا شهر فیروزه ای را نماینده جمهوری اسلامی ایران برای توسعه گردشگری پاكترین اقتصاد جهان معرفی كند.
حجت الاسلام «حسن روحانی» در مراسم جشن رویداد تبریز 2018 انتخاب شهر تاریخی تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام را انتخابی شایسته برای ایران و آذربایجان عنوان كرد و از تمایل ایران به تعامل سازنده و گسترده با جهان سخن گفت.
در این نشست معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری كشور هم از گردشگری به‌ عنوان صنعتی پویا و دارای اهمیت روزافزون یاد كرد كه كشورهای مختلف جهان به ‌ویژه كشورهای در حال‌ توسعه برای كاهش نرخ بیكاری، بهبود توزیع درآمد، تعامل سازنده و مؤثر با جهان و استفاده از منابع سرشار اقتصادی، اجتماعی به ‌دنبال گسترش آن هستند.
علی اصغر مونسان افزود: نگاه مثبت دولت تدبیر و امید به گردشگری، موجب تغییراتی ساختاری مثبتی در این عرصه شده است.
برپایه منابع تاریخی تبریز 263 سال پایتخت ایران بود و یك هزار و 756 اثر تاریخی ثبت شده را در خود جای داده است.
تبریز را باید از ائل گلی تماشا كرد، به دیدار ارگ، ربع رشیدی، برج آتش نشانی و بازار تاریخی آن رفت و از حضور در كاخ شهرداری، موزه مشروطیت، موزه آذربایجان، سنجش و مقبره الشعرا دیدن كرد كه ازجمله آثار تاریخی و دیدنی این شهر به شمار می روند.

**زنجان، آیینه دار توسعه در ایران
با انتخاب زنجان كه هرساله میزبان جشنواره بین المللی غذاهای كشورهای عضو اكو – جاده ابریشم است، به عنوان شهری پیشروی در بین كشورهای عضو سازمان همكاری اقتصادی، موضوع اجرای پروژه های توسعه ای و جذب گردشگران داخلی و خارجی در دستور كار قرار گرفت.
یكی از اهداف سازمان همكاری های اقتصادی در بین كشورهای عضو از جمله ایران ارتقای همكاری های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و فنی اعلام شده كه بخشی از این مسئولیت را سازمان همكاری های فرهنگی اكو دنبال می كند.
تفاهم نامه میان سازمان ملل و سازمان همكاری های فرهنگری اكو به مدت یك سال به مسئولان این شهر فرصت داده است تا توسعه پاك و سالم را در دستور كار قرار دهند و شهریور سال 98 گزارش عملكردی از اقدامات انجام شده را به مسئولان سازمان ملل ارائه كنند.
انتخاب زنجان به عنوان شهر پیشرو، بذری بود كه میراث فرهنگی استان زنجان با راه اندازی جشنواره بین المللی غذاهای كشورهای عضو اكو – جاده ابریشم كاشت و در آخرین نشست وزیران خارجه كشورهای عضو اكو در دوشنبه پایتخت تاجیكستان جوانه زد و به بار نشست و سرانجام زنجان شهر پیشروی این كشورها شناخته شد.
در همین زمینه مسیح الله معصومی شهردار زنجان با بیان اینكه 10 محور توسعه شهر بر اساس این تفاهم نامه مد نظر قرار گرفته است، اظهار داشت: از این پس در كنار تمام تلاش های شهرداری و سایر مسئولان مباحث فرهنگی و اجتماعی هم باید مد نظر و در اولویت برنامه ها قرار گیرد.
وی افزود: این انتخاب در برند شدن زنجان برای جذب گردشگران و سرمایه گذاران داخلی و خارجی موثر خواهد بود.
زنجان علاوه بر آنكه گنبد سلطانیه یكی از میراث جهانی ثبت شده در یونسكو را در خود جای داده است حدود 800 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست میراث فرهنگی دارد كه پنج مورد غار كتله خور، مردان نمكی، رختشویخانه، طولانی ترین بازار سرپوشیده تاریخی جهان به طول یك كیلومتر و بلندترین گنبد خشتی جهان سلطانیه از جمله آثار منحصر به فرد جهان به شمار می آیند.


** فرصت های 2018
سال 2018 برای سه شهر ایران چشم انداز روشن و خوبی را به همراه خواهد داشت؛ اگرچه به ماه های آخر این سال میلادی نزدیك می شویم اما مسئولان تبریز اعلام كرده اند اجرای برنامه های شهر نمونه گردشگری تا پایان سال 97 ادامه دارد.
مسئولان استان همدان نیز گفته اند كه این رویداد آغاز برنامه های اقتصادی و سرمایه گذاری است و زنجان هم برای برگزاری نخستین اجلاس شهرداران شهرهای كشورهای عضو اكو برای شهریور سال 98 برنامه ریزی می كند.
امید آن می رود كه در خلال برگزاری چنین رویدادهای بین المللی روز به روز ظرفیت های فرهنگی و گردشگری ایران اسلامی بیشتر به جهان معرفی و شاهد جذب بیشتر گردشگران جهان و تعامل و گفت وگوی بین فرهنگ ها با دیگر جوامع دنیا باشیم كه ضمن تحقق درآمدهای پایدار اقتصادی، دستاوردهای فرهنگی بسیاری نیز همراه خواهد داشت.
به باور بسیاری از صاحبنظران، معرفی واقعی ظرفیت های ایران اسلامی در جهان می تواند از جمله مهمترین دستاوردهای چنین رویدادهایی باشد.
تهرام/3001/ 1008