۲۳ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۰۳
کد خبر: 83066399
۰ نفر
ازبكستان مصمم به روابط تجاری و گردشگری با ایران است

اراك - ایرنا - سفیر ازبكستان در ایران گفت: ازبكستان در برقراری روابط تجاری، اقتصادی و گردشگری با ایران مصمم و جدی است و سفر به استان مركزی نیز به عنوان یكی از قطب های مهم اقتصادی و صنعت توریسم انجام شده است.

به گزارش ایرنا، «بهار عبداله یف» روز دوشنبه در دیدار با استاندار مركزی افزود: 117 واحد تولیدی و صنعتی با سرمایه گذاری ایرانی در ازبكستان فعال است كه بیشترین حجم سرمایه گذاری توسط صنعتگران و تجار استان مركزی بوده است.
وی ادامه داد: ازبكستان و ایران علاوه بر همسایگی نقاط اشتراك زیادی را در حوزه فرهنگی دارند كه باید به بهترین شكل در تقویت مناسبات دو كشور از آن بهره گرفته شود.
سفیر ازبكستان در ایران یادآور شد: استان مركزی با زیرساخت های قوی اقتصادی و فرهنگی در زمره نخستین استان هایی بوده كه از ایران با ازبكستان روابط اقتصادی و تجاری داشته و باید این مناسبات به صورت هدفمند تقویت شود.
عبداله یف گفت: روابط 2 جانبه جمهوری اسلامی ایران و ازبكستان با دیدار رئیس جمهور این كشورها تحرك عمیق تری یافته و فصل جدیدی از تبادل هیات های تجاری در مدت 2 سال گذشته در راستای افزایش همكاری های فرهنگی و اقتصادی آغاز شده است.
سفیر ازبكستان در ایران خاطرنشان كرد: بازدید از صنایع استان مركزی در راستای تقویت روابط تجاری جدی بین 2 كشور انجام شده است و ازبكستان در افزایش و توسعه روابط اقتصادی و تبادل گردشگر با جمهوری اسلامی ایران آمادگی كامل دارد.
عبداله یف یادآور شد: استان مركزی با ظرفیت های صنعتی منحصر به فرد در كشور و خاورمیانه و ویژگی جغرافیایی ممتاز از استان های هدف برای افزایش مراودات تجاری و اقتصادی با ازبكستان است.
وی ادامه داد: ازبكستان برای افزایش حضور گردشگران در این كشور مراحل صدور ویزا را در 120 كشور تسهیل و چند كشور نیز حذف كرده است.
سفیر ازبكستان در ایران افزود: قرابت های تاریخی و فرهنگی مردم ازبكستان و ایران زمینه تمایل دوسویه برای سفرهای گردشگری را فراهم كرده و نبود پرواز مستقیم ایران- ازبكستان از جمله مشكلات در این خصوص است.
وی ادامه داد: حدود 40 هزار گردشگر ژاپنی در نیمه نخست امسال از نقاط تاریخی كشور ازبكستان دیدن كرده اند در صورتی كه سهم گردشگران ایرانی از ازبكستان در این مدت 6 هزار نفر بوده است.
استاندار مركزی در این نشست گفت: ازبكستان از نظر موقعیت جغرافیایی بهترین مسیر برای ایجاد پل ارتباطی جمهوری اسلامی ایران با كشورهای آسیای میانه به شمار می رود.
سید«علی آقازاده» افزود: با توجه به سبقه تاریخی و ظرفیت های 2 كشور ایران و ازبكستان باید افزایش مبادلات اقتصادی و گردشگری مورد توجه مسئولان این كشورها قرار گیرد.
وی ادامه داد: معرفی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استان مركزی به عنوان اتاق معین برقراری ارتباط جمهوری اسلامی ایران با ازبكستان ظرفیت مناسبی را برای افزایش روابط صنعتی و كشاورزی برای این استان فراهم كرده است.
استاندار مركزی یادآور شد: كلانشهر اراك دارای زیرساخت فرودگاه و امتیاز یك شركت هواپیمایی است و حضور این شركت فرصت مناسبی برای ایجاد پرواز مستقیم ایران- ازبكستان به شمار می رود.
آقازاده گفت: با توجه به اینكه استان مركزی در مركز كشور قرار دارد فعالان اقتصادی سایر استان ها می توانند از پرواز مستقیم اراك- ازبكستان برای انجام فعالیت های اقتصادی بهره مند شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری اعمال تحریم های ظالمانه آمریكا علیه ایران خاطرنشان كرد: همه كشورها به غیر از آمریكا، عربستان و رژیم اسرائیل با این تحریم ها مخالف هستند.
استاندار مركزی افزود: توقع این است كه در شرایط كنونی كشورهای همسایه از ایران حمایت كنند و این حمایت ها در ذهن و تاریخ این كشور برای همیشه ثبت می شود.
سفیر ازبكستان در ایران در سفر 2 روزه خود به استان مركزی با سفر به شهرستان محلات از 2 واحد فرآوری سنگ نما و 2 واحد گلخانه ای گل و گیاهان زینتی بازدید كرد.
بازدید از شركت شیشه تابش جام و نشست با فعالان اقتصادی استان مركزی از دیگر برنامه های سفر سفیر ازبكستان در ایران از استان مركزی است.
ازبكستان با 447 هزار و 400 كیلومتر وسعت و 33 میلیون نفر جمعیت از كشورهای آسیای مركزی است كه مرز مشترك با افغانستان، تاجیكستان، تركمنستان، قزاقستان و قرقیزستان دارد و زبان این كشور ازبكی و پایتخت آن تاشكند است.
1955/6013/

سرخط اخبار اقتصاد