۲۳ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۰۴
کد خبر: 83066290
۰ نفر
گذرگاه اردن و سوریه بازگشایی شد

تهران-ایرنا- دو طرف سوریه ای و اردنی امروز دوشنبه بعد از سه سال، گذرگاه مرزی «نصیب-جابر» را رسما و به مدت 8 ساعت در روز بازگشایی كردند.

به گزارش ایرنا، صبح امروز، لحظاتی پیش از بازگشایی این گذرگاه، سرلشكر «محمد ابراهیم الشعار» وزیر كشور سوریه اعلام كرد كه امروز (دوشنبه)، گذرگاه مرزی «نصیب-جابر» میان سوریه و اردن پس از توافق دو طرف سوری و اردنی، بازگشایی می‌شود.
سرلشكر الشعار به خبرگزاری رسمی سوریه 'سانا' گفت: پس از جلسه دیروز كمیته فنی سوری و اردن در مركز مرزی جابر واقع در مرز سوریه با اردن، و تكمیل تدابیر فنی لازم، دو طرف توافق كرده اند كه امروز، گذرگاه مرزی نصیب- جابر میان دو كشور بازگشایی شود.
چند ماه پیش، یگان های ارتش و نیروهای مسلح جمهوری عربی سوریه گذرگاه مرزی را از وجود تروریست ها پاكسازی كرده بودند و امنیت را به آن بازگرداندند.
علت نامگذاری این گذرگاه به «نصیب-جابر» این است كه در طرف سوریه این گذرگاه به نصیب معروف است و اردنی ها آن را جابر می نامند.
به گزارش خبرگزاری اردن (بترا)، «غنیمه جنیمات» سخنگوی دولت اردن عصر دیروز یكشنبه اعلام كرده بود كه تدابیر نهایی لازم بین دو طرف سوریه ای و اردنی درباره بازگشایی این گذرگاه اتخاذ شده است.
غنیمات تصریح كرد: گذرگاه مرزی جابر- نصیب شریان حیاتی برای جریان تجارت بین اردن و سوریه و از آنجا به سایر كشورهاست.
جنگ با تروریست ها و ناامنی در سوریه در سال های اخیر، فشار سنگینی را به اقتصاد اردن وارد كرده است؛ امری كه منجر به اعتراضات خیابانی شد.
خاورم**9241**1586