8 ستاره‌ ليگ ‌برتر انگيس كه هرگز «بازيكن ماه» نشدند

تهران - ايرنا - ليگ برتر فوتبال انگليس پر از ستاره‌هاي پرآوازه‌اي است كه افتخارات فراواني كسب كرده‌اند اما در ميان ‌آنها چهره‌هايي هستند كه باور عدم موفقيت آنها براي كسب عنوان «بازيكن ماه» سخت است.

به گزارش ايرنا؛ صرفنظر از رقابت فشرده، تعدد مدعيان قهرماني و ماهيت فيزيكي بازي‌ها، ليگ برتر فوتبال انگليس از يك حيث ديگر هم با ديگر ليگ‌‌هاي مطرح فوتبال اروپا فرق دارد كه آن معرفي برترين بازيكن ماه است، عنواني كه از اعتبار قابل توجهي برخوردار است.
اين جايزه براي تجليل از بازيكناني ارائه مي‌شود كه در تمام سه يا چهار هفته‌اي كه تيمشان در طول يك ماه ليگ برتر بازي دارد، عملكردشان را در سطح بالايي حفظ مي‌كنند و معمولاً‌ هم نصيب ستاره‌هاي فوتبال جزيره شده است.
در تاريخ اين ليگ اما ستاره‌هاي بزرگ و پرآوازه‌اي هم بو‌ده‌اند كه با همه افتخاراتشان نتوانسته‌اند اين عنوان را كسب كنند و شايد باور اينكه آنها نتوانسته اند چنين عنواني را كسب كنند سخت باشد.
سايت ورزشي «بليچر ريپورت» آمريكا در تازه ترين گزارش خود به معرفي 8 ستاره‌ تاريخ ليگ برتر انگليس كه موفق به كسب عنوان بازيكن ماه اين ليگ نشده‌اند پرداخته‌ است كه در ادامه با آنها آشنا مي‌شويم.

1- داويد دخه‌آ
سنگربان اسپانيايي تيم فوتبال منچستريونايتد، سه بار متوالي به عنوان بهترين بازيكن فصل اين باشگاه معرفي شده كه به نوبه خود يك ركورد است. قهرماني در ليگ برتر، جام حذفي، جام اتحاديه، جام خيريه و ليگ اروپا، افتخارات دخه‌آ از زماني بوده كه وارد ليگ برتر شده اما او هرگز در طول يك ماه از فصل به عنوان بهترين بازيكن شناخته نشده است.
دخه‌آ سال 2011 به شياطين سرخ ملحق شد و تاكنون 300 بازي براي اين تيم انجام داده است. البته او در پست خودش بهترين بوده و 5 بار از 6 باري كه امكانش را داشته، جايزه بهترين واكنش فصل را برده است.
اوج هنر او در ليگ برتر هم ماه دسامبر سال 2017 بود كه تنها در يك بازي مقابل آرسنال 14 بار دروازه تيمش را نجات داد و ركوردي كه پيش از اين ثبت شده بود را تكرار كرد. اين هم اما براي تبديل شدن او به برترين بازيكن ماه ليگ برتر كافي نبود.

2- پاتريك ويه‌را
هافبك اسطوره‌اي فوتبال فرانسه و باشگاه آرسنال هرگز جايزه بازيكن ماه ليگ برتر را نبرده و اين در حالي است كه او در فصل 2001- 2000 عنوان بهترين بازيكن ليگ برتر را از آن خودش كرد. ويه‌را سال 2002 كاپيتان آرسنال شد و 2 سال بعد با اين تيم كه حتي يك شكست هم نداشت، قهرمان ليگ برتر شد. او در آخرين هفته آن فصل گل برتري توپچي‌ها را به لسترسيتي زد.
در فصل بعد كه آخرين فصل حضور ويه‌را در آرسنال بود و با قهرماني اين تيم در جام حذفي خاتمه يافت، اين اسطوره فرانسوي در پيروزي 5 بر 4 تيمش مقابل تاتنهام در شهرآورد لندن و در شكست آرسنال در خانه ليورپول در پايان همان ماه گلزني كرد اما در آن ماه هم به عنوان بهترين بازيكن انتخاب نشد.

3- وينسنت كمپاني
يكي ديگر از كساني كه در فصل قهرماني تيمشان در ليگ برتر به عنوان بهترين بازيكن فصل انتخاب شدند وينسنت كمپاني بود اما مدافع مياني بلژيكي منچسترسيتي نه در آن فصل (12-2011) كه با هدايت روبرتو مانچيني فاتح ليگ برتر جزيره شد و نه در هيچ يك از ديگر فصول حضورش در اين رقابت‌ها، عنوان برترين بازيكن ماه را از آن خود نكرد.
كمپاني در آن فصل 31 بازي در ليگ برتر انجام داد و سه گل هم زد كه حياتي‌ترين گل او تنها گل دربي منچستر در ماه آوريل بود تا تيم آبي‌پوش اين شهر يك گام بلند به سوي قهرماني تاريخي‌اش بردارد. از آن فصل به بعد بود كه كمپاني درگير مصدوميت‌هاي گاه و بيگاه شد و ديگر هرگز به اوج دوران بازيگري‌اش برنگشت.

4- پيتر اشمايكل
دروازه‌بان دانماركي و اسطوره‌ باشگاه منچستريونايتد با اين تيم 5 بار قهرمان ليگ برتر انگليس شد و يكي از مهره‌هاي كليدي قهرماني اين تيم در فصل 1999-1998 بود كه سه‌گانه ليگ برتر – جام حذفي – ليگ قهرمانان اروپا را برد. او همچنين در فصل 96-1995 جايزه بازيكن فصل را هم بعد از پيروزي تيمش در رقابت با نيوكاسل كوين كيگان در كورس قهرماني ليگ برتر از آن خود كرد.
با اين حال به شيوه‌اي عجيب در دوران بازيگري‌اش در استون ويلا، زماني كه بيش از همه به نظر مي‌رسيد لايق كسب عنوان بازيكن ماه ليگ برتر حق اوست، باز هم نتوانست اين عنوان را دريافت كند به خصوص در ماه اكتبر سال 2011.
در آن ماه استون ويلا 3 بازي از 4 بازي‌اش را برد و در 2 بازي از آن بازي‌ها حتي يك گل هم دريافت نكرد. تنها بازي بدون برد استون ويلا در آن ماه باخت 3 بر 2 به اورتون بود كه البته همان بازي لياقت اشمايكل را براي كسب عنوان بازيكن ماه را بيشتر اثبات مي‌كرد. او اگرچه 2 گل خورد اما به اولين دروازه‌بان تاريخ ليگ برتر تبديل شد كه گلزني مي‌كند. با اين حال در آن ماه عنوان برترين بازيكن ماه به ريو فرديناند مدافع وقت تيم ليدزيونايتد رسيد.

5- رياض محرز
در فصل معجزه‌آساي قهرماني لسترسيتي در ليگ برتر جزيره (2016- 2015) با هدايت كلوديو رانيري، شايد سهم سه بازيكن بيش از همه بود: رياض محرز، جيمي وارد و انگولو كانته كه در ميان آنها محرز توانست جايزه برترين بازيكن فصل را با پشت سر گذاشتن دو هم‌تيمي‌اش از آن خود كند. با اين حال هافبك الجزايري كه لسترسيتي بابت خريد او تنها 400 هزار پوند هزينه كرد، نه در آن فصل و نه در فصول بعد نتوانست جايزه بهترين بازيكن ماه را از آن خود كند و اين در حالي بود كه او در 37 بازي‌اش در ليگ برتر در فصل قهرماني «روباه‌ها» 17 گل زد و 11 پاس گل داد.
حتي 6 گل او در ماه دسامبر از جمله هت‌تريكش مقابل سوانسي و گل تماشايي‌اش مقابل چلسي هم براي كسب عنوان بهترين بازيكن آن ماه كافي نبود، عنواني كه به اوديون ايگالو از واتفورد رسيد.

6- الكسيس سانچس
سانچس در پايان اولين فصل حضورش در تيم فوتبال آرسنال به عنوان بهترين بازيكن فصل ليگ برتر از نگاه هواداران انتخاب شد اما مسئولان كميته فني اين رقابت‌ها در هيچ يك از ماه‌هاي آن فصل اين بال شيليايي را شايسته كسب عنوان بهترين بازيكن ماه ندانستند.
او حتي در ماه اكتبر سال 2015 جايزه زيباترين گل ماه ليگ برتر را به خاطر گل استثنايي‌اش در پيروزي 3 بر صفر آرسنال مقابل منچستريونايتد گرفت - ديداري كه شايد در آن بهترين عملكردش را براي تيم شمال لندن انجام داد و 2 گل زد - اما آن بازي هم نتوانست باعث شود جايزه بهترين بازيكن ماه را ببرد.

7- يحيي توره
در دو قهرماني نخست منچسترسيتي در ليگ برتر انگليس، هافبك ساحل عاجي سابق اين تيم مهره‌اي تاثيرگذار بود. او در فصول 12-2011 و 14-2013 در تيم منتخب ليگ برتر قرار گرفت اما تلاش‌هايش براي گرفتن جايزه بهترين بازيكن ماه كافي نبود، حتي در ماه مي سال 2012 كه در پيروزي حياتي منچسترسيتي مقابل نيوكاسل 2 گل زد يا در فصل 14-2013 كه در تمامي رقابت‌هاي آن 24 گل زد.
يحيي توره 5 گل از آن گل‌ها را در ماه مارس زد كه شامل يك هت‌تريك مقابل فولام مي‌شد. ماه‌هاي سپتامبر و دسامبر آن فصل هم كه توره در هر كدام‌شان 4 گل زد هم مي‌توانستند او را به جايزه بهترين بازيكن ماه ليگ برتر برسانند اما اين جايزه در آن ماه‌ها به ترتيب به آرون رمزي و لوئيس سوارس (دوبار) تعلق گرفت.

8- ديديه دروگبا
يكي از ستاره‌هاي تاريخ فوتبال باشگاهي انگليس كه باور عدم موفقيتش براي بردن جايزه بازيكن ماه اين رقابت‌ها سخت است، كسي نيست جز ديديه دروگبا مهاجم ساحل عاجي سابق چلسي كه 4 بار با اين تيم قهرمان ليگ برتر شد. او در 2 قهرماني اول آبي‌هاي لندن در ليگ برتر با ژوزه مورينيو نقشي كليدي داشت و حتي بعد از رفتن آقاي خاص هم فصول درخشاني را با اين تيم تجربه كرد.
دروگبا در فصل 07-2006 با 20 گلي كه زد، در تيم منتخب فصل قرار گرفت، كفش طلاي ليگ برتر را برد، جزو بازيكنان تيم منتخب سال فيفا و تيم منتخب سال يوفا بود و در جمع 4 نامزد اول كسب توپ طلاي فرانس فوتبال ايستاد. او در فصل 10-2009 هم براي دومين بار برترين گلزن ليگ برتر شد و در 32 بازي 29 گل زد. با همه اين افتخارات و تاثيرگذاري در تنها قهرماني چلسي در ليگ قهرمانان اروپا در سال 2012، دروگبا تا به حال هرگز به عنوان بهترين بازيكن ماه ليگ برتر انتخاب نشده است.
ورزشي**3991**1597