شی تاریخی هزاره اول قبل از میلاد در همدان كشف شد

همدان- ایرنا- فرمانده انتظامی شهرستان همدان گفت: با هوشیاری عوامل انتظامی قهاوند شی تاریخی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد در همدان كشف شد.

سرهنگ جمشید باقری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: پس از دریافت خبری مبنی بر فعالیت فردی در امر تهیه و توزیع مواد مخدر و نگهداری و فروش اشیای عتیقه موضوع مورد رسیدگی قرار گرفت.
وی اضافه كرد: ماموران انتظامی قهاوند به صورت نامحسوس فرد یاد شده را مورد نظر قرار داده و پس از دریافت حكم قضایی در یك عملیات غافگیرانه وی را دستگیر و منزلش را بازرسی كردند.
فرمانده انتظامی شهرستان همدان ادامه داد: ماموران چند گرم هروئین به همراه یك قطعه «پیه سوز» و سینی های فلزی از منزل متهم كشف و ضبط كردند.
سرهنگ باقری افزود: طبق نظر كارشناس میراث فرهنگی «پیه سوز» كشف شده متعلق به هزاره اول قبل از میلاد است اما سینی ها مربوط به دوره معاصر بوده و ارزشی ندارند.
وی بیان كرد: متهم پس از تشكیل پرونده در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفت همچنین شی تاریخی تحویل اداره كل میراث فرهنگی شد.
مرداد امسال ماموران انتظامی اسدآباد در بازرسی از یك منزل مسكونی و خودروی پارك شده در آن 9 عدد سكه مربوط به قبل از اسلام، 2 عدد سكه تاریخی مربوط به دوران صفویه، 12 عدد سكه پهلوی رضاخانی و تعدادی انگشتر كشف كردند و در این راستا هشت حفار غیرمجاز یازداشت شدند.
پنج تن از جویندگان میراث تاریخی كه با حفر زمین منزل مسكونی اشیای تاریخی شامل 11 قطعه تخت سنگ منقوش به نقش های دوران اسلامی و هفت قطعه ظروف سفالی شكسته، به قدمت 700 سال را كشف كرده بودند توسط ماموران كلانتری 17 دستگیر شدند.
سه عدد ظرف مفرغی عتیقه مربوط به هزاره قبل از میلاد اوایل اردیبهشت امسال از سارقان میراث فرهنگی در باغ های منطقه گنجنامه این شهر كشف شد.
دهم فروردین ماه امسال نیز در 2 عملیات جداگانه 17 قلم اشیای تاریخی نظیر لوح سفالی، مجسمه پیكره انسانی، مجسمه شیركوهی، گلدان مسی و آجر لعابدار با قدمت هزاره اول قبل از میلاد، سلجوقی و ایلخانی از سارقان در نهاوند و رزن كشف شد.
7526/2087