تكمیل طرح های ورزشی بسیج یزد 100 میلیارد ریال نیاز دارد

یزد - ایرنا - میزگرد 'بررسی وضعیت ورزش بسیج استان یزد' در دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) برگزار و اعلام شد: برای تكمیل 40 طرح نیمه تمام ورزشی درسطح استان به 100 میلیارد ریال بودجه نیاز است.

به گزارش ایرنا در این میزگرد كه با حضور تعدادی از مسوولان و ورزشكاران بسیج استان برگزار شد حاضران درباره ورزش قهرمانی و همگانی، امكانات و زیر ساخت ها، ظرفیت ها، جایگاه كشوری، عملكرد، مطالبات و برنامه های آینده ورزش بسیج استان، بحث و تبادل نظر كردند.

*** وجود 40 طرح نیمه تمام ورزشی در حوزه بسیج یزد
مدیرعامل باشگاه فرهنگی وررشی مقاومت بسیج استان یزد با اشاره به اینكه 12 ناحیه مقاومت زیر پوشش برنامه های ورزشی هستند گفت: 40 طرح نیمه تمام ورزشی شامل استخر، سالن تیراندازی، سالن اهداف پروازی و زورخانه در سطح استان با پیشرفت فیزیكی بین 40 تا 60 درصد در دست ساخت است كه برای تكمیل آنها به 100 میلیارد ریال بودجه نیاز است .
سرهنگ محمد مهدی نیكونژاد افزود: هم اكنون 65 سالن ورزشی هر كدام در وسعت 400 تا 500 متر مربع در تمام شهرستات های استان وجود دارد كه اقشار مختلف مردم و جوانان به خصوص اعضای بسیج در طول سال از آن استفاده می كنند.
وی خاطرنشان كرد: در 6 ماهه اول امسال در عرصه ورزش همگانی به خصوص در رشته كوهپیمایی 23 هزار نفر از مردم و جوانان در قالب برنامه های اردویی، فعالانه مشاركت داشته اند.
این مسئول از دیگر برنامه های مهم باشگاه فرهنگی ورزشی مقاومت كه سالانه به مناسبت های مختلف برگزار می شود به ورزش پیاده روی خانوادگی اشاره كرد كه در سطح استان با استقبال خوب مواجه شده است.
رئیس تربیت بدنی سپاه الغدر یزد به اهمیت برگزاری دوره های آموزشی برای مربیان و مسئولان باشگاه های زیر پوشش در سطح استان به عنوان یك اولویت و موضوع مهم اشاره كرد كه سالانه در قالب یك برنامه مدون انجام می گیرد.
نیكونژاد گفت: هم اكنون 17 پایگاه استعدادیابی با حضور بسیجیان 9 الی 14 سال در رشته های رزمی، تنیس روی میز، باستانی، كشتی ، شنا و تیراندازی فعال هستند و بطور متوسط هر پایگاه 20 الی 30 نفر را به صورت حرفه ای آموزش می دهد.
این مسئول تصریح كرد: در 6 ماهه اول امسال حدود 800 دانش آموز نوجوان در قالب هشت مدرسه در گروه سنی 12 تا 13 سال جذب پایگاه های استعدادیابی زیر پوشش شدند و از امكانات مورد نیاز استفاده و در پایان 36 نفر شناسایی شدند.
نیكونژاد به برگزاری المپیاد ورزشی بسیج، محلات و مساجد در سالجاری با حضور بیش از 2 هزار نفر از خواهران و برادران بسیجی در 12 رشته رزمی، تنیس روی میز، باستانی، كشتی، دو و میدانی و تیراندازی اشاره كرد كه نفرات برتر به المپیاد كشوری بسیج معرفی شدند.
مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی بسیج یزد از دیگر برنامه های این باشگاه را در سال های اخیر، راه اندازی 18 انجمن ورزشی ذكر كرد كه در مناطق مختلف با استقبال خوب ورزشكاران بسیجی مواجه شده است.
نیكونژاد با اشاره به اینكه باشگاه بسیج یزد در 2 سال گذشته در كشور رتبه اول را كسب كرده، محور فعالیت های این باشگاه را در ابعاد گسترش ورزش همگانی، قهرمانی، توجه به زیر ساخت ها ، آموزش مربیان و پایگاه قهرمانی ذكر كرد كه فعالانه نه تنها در بسیج كه برای تمام قشرها خدمات ارائه می دهد.
وی با اشاره به اینكه افزون بر 100 هزار بسیجی سالانه از برنامه های ورزشی باشگاه مقاومت استفاده می كنند بر گسترش فعالیت های ورزشی با همكاری مردم و سایر دستگاه های اجرایی در سالجاری تاكید كرد.
این مسئول به برگزاری مسابقات ورزشی بومی محلی در 2 بخش خواهران و برادران در هفته تربیت بدنی امسال در رشته های مختلف با مشاركت علاقه مندان خبر داد كه تمهیدات لازم برای انجام آن فراهم شده است.
نیكونژاد پیش بینی كرد در این مسابقات افزون بر 6 هزار نفر شركت كنند و مرحله نهایی استانی آن در دهه فجر امسال در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار و نفرات برتر تجلیل شوند.

** فعالیت 13 باشگاه مقاومت در استان یزد
مدیر قهرمانی باشگاه مقاومت بسیج استان یزد گفت: هم اكنون 13 باشگاه فرهنگی و ورزشی در تمام مناطق و شهرستان های تابعه استان با حضور مربیان و امكانات مناسب در اختیار اقشار مختلف و بسیجیان است.
ابوالفضل پارسائیان افزود: شناسایی استعدادها به خصوص در رده های سنی پایه برای كسب عنوان قهرمانی و ارتقای تیم های ورزشی استان جزو برنامه های مهم باشگاه های مقاومت است كه در قالب برنامه ای مدون انجام می شود.
وی تصریح كرد: نوجوانان و جوانان می توانند سالانه با مراجعه به باشگاه های مقاومت با كمترین هزینه و بهترین بازدهی برای موفقیت در رقابت های ورزشی از آنها استفاده كنند و قدر امكانات موجود را برای تعالی و موفقیت بدانند.
وی تصریح كرد: توجه به مسائل فرهنگی، ارزشی و اخلاقی در كنار برنامه های فنی و ورزشی در قالب منشور اخلاقی در باشگاه های مقاومت اعمال می شود و این فرصتی برای بهره گیری از ظرفیت های موجود است.
این مسوول از دستگاه های اجرایی، فرهنگی و ورزشی خواست با همدلی و همكاری برای خدمت به مردم و جوانان بیش از گذشته از ظرفیت های موجود ورزشی بسیج در سطح استان استفاده كنند.
پارسائیان به تهدید نرم دشمنان علیه انقلاب اسلامی اشاره كرد و ورزش و مشاركت در فعالیت های فرهنگی را از راه های مهم پیشگیری از ناهنجاری ها، آسیب های اجتماعی و خنثی كردن توطئه های دشمنان ذكر كرد.

**بانوان از امكانات بسیج برای ورزش استفاده كنند
قهرمان مسابقات تیراندازی با تپانچه بسیجیان كشور گفت: به بركت انقلاب اسلامی، امكانات خوبی در سطح استان فراهم شده كه خانواده ها و بانوان می توانند از آنها برای موفقیت در مسابقات كشوری و بین المللی استفاده كنند.
زهرا فتاحی افزود: اكثر برنامه های ورزشی كه در باشگاه های مقاومت استان انجام می شود به رغم خدمات خوبی كه ارائه می شود هزینه ای ندارد و این خود زمینه ای برای مشاركت در برنامه های ورزشی است.
وی تصریح كرد: توجه به رده های سنی پایه و برگزاری مسابقات، اردوهای ورزشی، استعدادیابی و المپیادها كار بسیار خوبی است كه انجام می شود و قطعا باید بخاطر اهمیت موضوع بیشتر شود.
فتاحی به اهمیت رعایت حجاب و عفاف در فعالیت های ورزشی و مسابقات مهم ملی و بین المللی توسط بانوان اشاره و تصریح كرد: رعایت حجاب نه تنها مانع موفقیت و كسب عناوین قهرمانی نیست كه خود زمینه مهم موفقیت و پیروزی است.

** ورزش، عامل موفقیت های علمی و درسی است
قهرمان مسابقات تیراندازی با كمان بسیجیان كشور گفت: فعالیت های ورزشی اگر توام با هدف و برنامه ریزی انجام شود نه تنها مانعی برای تحصیل و موفقیت در عرصه علمی دانش آموزان نیست كه موجب توفیق بیشتر و كسب نشاط و سلامتی است.
سید محسن هاشمی با قدردانی از امكاناتی كه توسط بسیج در استان فراهم شده از نوجوانان و جوانان خواست با مراجعه به باشگاه های فرهنگی، ورزشی مقاومت از امكانات نرم افزاری و سخت افزاری موجود استفاده كنند.
وی اظهار داشت: استعدادهای بسیار خوبی در بین ورزشكاران یزدی وجود دارد كه اگر توام با برنامه ریزی و همدلی و همراهی مردم و خانواده های همراه باشد بدون شك موجب شكوفایی و كسب افتخار برای استان در رقابت های كشوری و جهانی است.

**امكانات ورزشی بسیج در خدمت علاقه مندان است
مسئول تربیت بدنی ناحیه مقاومت مركزی یزد هم در این میزگرد گفت: تمام امكانات ورزشی بسیج شامل سالن ها، سالن های اهداف پروازی، استخرها و زورخانه سالانه با حضور مربیان مجرب با هزینه و شهریه خیلی محدود و همراه با برنامه های جذاب فرهنگی در اختیار علاقه مندان گذاشته می شود.
علی شبانی افزود: برگزاری المپیاد ورزشی ، استعدادیابی، گسترش فضاهای ورزشی، برگزاری مسابقات، اعزام ها و رقابت های بومی و محلی با همكاری سایر دستگاه ها و همراهی خانواده ها در شهرستان یزد انجام می شود.
وی ادامه داد: توسعه و تقویت فعالیت های ورزشی در كنار برنامه های فرهنگی برای تمام اقشار جامعه به خصوص بسیجیان محور و از اهداف اصلی است كه در این شهرستان انجام شده و ادامه خواهد داشت.
استان یزد با یك میلیون و 138 هزار نفر جمعیت افزون بر 300 هزار بسیجی دارد كه در بیش از 700 پایگاه مقاومت عضویت و فعالیت دارند.
ایرنا به عنوان تنها خبرگزاری رسمی ایران همواره بر پایه رسالتی كه بر عهده دارد نسبت به برگزاری میزگردهای مختلفی با هدف ارتقای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، ورزشی و سیاسی جامعه اقدام می كند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی در سال 1313 خورشیدی با نام «آژانس خبری پارس» به عنوان ششمین خبرگزاری جهانی تاسیس شد و در بیش از هشت دهه فعالیت، علاوه بر جریان سازی خبری یكی از منابع مهم خبری رسانه های داخلی و خارجی است.
هم اكنون فراورده های ایرنا به زبان های فارسی، انگلیسی، عربی، تركی، اسپانیولی ، روسی، اردو ، آلمانی و فرانسوی تولید و در اختیار مخاطبان گذاشته می شود.
7536/ 6197