۲۲ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۱۹
کد خبر: 83065557
۰ نفر
45 نكته ای كه زائر ایرانی اربعین باید بداند

بغداد – ایرنا – كم اطلاعی برخی زائران ایرانی در مراسم نسبتا دشوار اربعین سبب شده است این دسته از افراد با مشكلات مختلفی در طول سفر مواجه شوند كه گاه لذت و حال و هوای معنوی این زیارت را از آنها سلب می كند.

به گزارش ایرنا، دستگاه های فرهنگی و اجرایی دست اندركار زیارت میلیونی اربعین مجموعه ای از توصیه های ساده و بسیار مفید را برای رفاه حال زائران ایرانی در مراسم اربعین حسینی ارائه كرده اند كه می تواند از بروز بسیاری از مشكلات در مسیر حركت تا كربلا و بازگشت به میهن جلوگیری كند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی با انتشار اهم این نكات و توصیه ها تلاش می كند سهمی هر چند اندك در تسهیل این سفر داشته باشد تا این آیین عبادی بیش از پیش به فرصتی برای برخورداری های معنوی و اخلاقی تبدیل شود، آیینی كه به باور بسیاری از كارشناسان، مدرسه اخلاق و انسانیت و آموزشگاه وحدت و برادری و میعادگاه محبان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و دلكده عبودیت و پرهیزگاری است.

***بخش اول/ پیش از حركت
- توجه به اینكه عراق كشوری خارجی با شرایط و مقررات خاص خود است و داشتن گذرنامه با روادید كشور عراق لازم و حتمی است و برای همین ورود بدون مجوز، زائر را با عواقب قانونی سخت مواجه می كند.
- آمادگی كامل و برخورداری از سلامت جسمانی با توجه به مسیر طولانی (بر حسب مسیر فاصله از كربلا از 70 تا 500 كیلومتر پیاده روی است)، برای همین داشتن لباس گرم با توجه به سرمای هوا بویژه در شب های كویر و داروهای ضروری و مجاز و نیز لباس راحتی و كفش راحت برای پیاه روی ضروری است.
- هر جا زائر احساس كرد قادر به ادامه پیاده روی نیست توصیه می شود از خودروهای موجود برای ادامه مسیر یا رسیدن به كربلا بهره ببرد و هرچه مسیر نزدیكتر به كربلا باشد معمولا خودروهای صلواتی نیز قابل دسترسی است كه روی خودرو پلاكارد (نقل الزوار مجانا) نصب شده است.
- كهنسالان، كودكان، بیماران قلبی، عصبی و زنان باردار حتی الامكان از سفر اربعین به دلیل مشقت هایی كه دارد خودداری كرده و زیارت را به فرصت دیگری بعد از پایان اربعین و اتمام ازدحام جمعیت موكول كنند.
- اعتیاد در عراق، جرم است نه بیماری، به همین دلیل در صورت حمل مواد مخدر توسط هر فرد ابتدا با وی برخورد فیزیكی و سپس رسیدگی قضایی می شود و معمولا احكام قضایی علیه حاملین و تجارت كنندگان مواد مخدر بسیار شدید است.
- زائر از همراه داشتن وسایل زیاد خودداری كند و توصیه می شود وسایل همراه او شامل كوله پشتی، كیسه خواب، وسایل شخصی ضروری، مقادیری پول برای ضرورت و در صورت تمایل دفترچه یادداشتی برای ثبت خاطرات باشد.
- با توجه به استقرار خودپردازها در عراق به همراه داشتن كارت بانكی بلامانع است اما لزومی به همراه داشتن مقدار زیادی پول نیست. البته این بدان معنی نیست كه زائر تمهیدات لازم را در نظر نگیرد بلكه برای امنیت بیشتر او و پیشگیری از فقدان پول و یا سرقت احتمالی آن است.
- نیازی به همراه داشتن كارت پایان خدمت، كارت ملی و دفترچه بیمه نیست، فقط تصاویر آنرا در موبایل داشته باشید. مهمترین مدرك شناسایی برای زائر در عراق، گذرنامه با روادید معتبر است.
- از سفر انفرادی (به خصوص از سوی خواهران) اجتناب شود و تلاش شود به صورت كاروانی یا گروهی سفر انجام شود و خواهران همراه كاروان حركت كنند.
- یكی از اساسی ترین و مهم ترین مشكلات اربعین بحث گمشدگان و مفقودین و اموال گمشده افراد است كه باید قبل از سفر، مشخصات فرد در گذرنامه و تلفن همراه و كوله پشتی شامل نام و نام خانوادگی، شهر و شماره تلفن در آن قید شود تا در صورت فقدان امكان تماس و باز گرداندن آن باشد.
- احتمال گم شدن كهنسالان و كودكان و بیماران بیشتر از بقیه است، اگر اصرار بر حضور این افراد وجود دارد حتما مشخصات فردی، شهر اعزام كننده، تلفن همراه یكی از همراهان در عراق، تلفنی از شهر اعزام كننده و بیماری احتمالی در كارتی درج و بصورت گردن آویز و یا در جیب افراد قرار داده شود.
- زائران توجه كنند كه در پشت تلفن های همراه خود شماره دیگری جز شماره خط یاد شده قید كنند تا هنگام گم شدن تلفن همراه امكان تماس با شماره اضطراری میسر شود و در آخرین صفحه گذرنامه هم یك شماره تلفن قید شود كه در صورت گم شدن آن بتوان در اسرع وقت آنرا به صاحبش باز گرداند.
- در سال 96 بیش از 200 دستگاه تلفن همراه و 170 ساك و 700 گذرنامه در كربلا پیدا شد كه متاسفانه تلاش برای یافتن صاحبان ساك ها به نتیجه نرسید و تلفن های همراه هم با دشواری تمام به صاحبان آن برگردانده شد.
اگر این اقدامات ساده از سوی زائران محترم مراعات شود به گفته دستگاه های ذیربط بیش از 90 درصد مشكل گمشدگان حل می شود و زائران از وقت و فرصت ارزشمند خود از نظر كمی و كیفی بهتر می توانند بهره مند شوند.

*** بخش دوم/ عبور از مرز
توصیه علما و مبلغان دینی این است كه زائر بعد از آماده شدن معنوی، مادی و تداركاتی برای زیارت اربعین حسینی از لحظه ای كه پا را از منزل به سمت كربلا بیرون می گذارد بلكه از لحظه ای كه نیت سفر به كربلا را می كند زائر حسینی محسوب می شود و باید اخلاق و رفتار حسینی را منعكس كند.
برهمین اساس مهمترین صفت زائر از دید دست اندركاران زیارت میلیونی اربعین از لحظه خروج از منزل تا بازگشت به منزل داشتن صبر و حوصله و پرهیز از خودخواهی و زیاده طلبی است.
نكات ضروری و یا توصیه هایی كه به زائران برای عزیمت به كربلا می شود به شرح زیر است:
- زائران خصوصا خواهران از همراه داشتن طلا و جواهر و اشیاء گرانبها جدا خودداری كنند و اگر ضرورتی برای همراه داشتن آن وجود دارد در حفظ آن بكوشند و هوشیاری لازم را داشته باشند.
- با توجه به كمبود امكانات رفاهی و اقامتی در نجف و كربلا، زائر از همان بدو سفر باید برنامه ریزی كند تا در سریعترین زمان ممكن زیارت ها را به جا آورده و از نجف و كربلا و دیگر اماكن زیارتی مانند كاظمین وسامراء خارج شود زیرا فقط در كربلا در ایام 15 روزه زیارت اربعین حسینی روزانه به طور میانیگن حدود 4 میلیون نفر وارد شده و از آن خارج می شوند و باقیماندن در كربلا و نجف مشكلاتی از قبیل افزایش ازدحام جمعیت بوجود می آورد كه توصیه دست اندركاران اجرایی و امنیتی مراسم نیست.
- اگر سفر هوایی باشد باید در فرودگاه های داخلی و فرودگاه های داخل عراق (بغداد، نجف یا بصره) در خصوص اجرای تدابیر قانونی و درج مهر خروج و ورود به گذرنامه صبر و حوصله وجود داشته باشد.
- اگر سفر زمینی باشد با توجه به احتمال ازدحام جمعیت در برخی ساعات یا روزها در مرز زائر باید برای ساعاتی در پشت مرز و حین عبور از مرز معطلی داشته باشد كه نیازمند سعه صدر و تحمل سختی در این مرحله است.
- احترام به دیگر زوار مخصوصا بزرگترها و افراد كم سن و سال و نیز افراد معلول و بیمار در اوقات ازدحام جمعیت خصوصا در مرزها، انعكاس اخلاق و رفتار حسینی است.
- توصیه به پرداخت صدقه و ذكر ادعیه های ویژه و طهارت كامل بدن به عنوان تمهیدات سفر اربعین توصیه می شود.
- ورود زائرین بدون ویزا و مهر ورود به خاك عراق غیر قانونی است و حداقل 3 سال محكومیت به زندان را در پی خواهد داشت برای همین معطلی چند ساعته پشت مرز بهتر از چند سال زندانی شدن و یا چندین ماه معطلی است. درهمین راستا اطمینان از درج مهر خروج و ورود در گذرنامه نیز اكیدا توصیه می شود.
- عراق علی رغم داشتن مرز بسیار طولانی با ایران و روابط خوب میان دو كشور، یك كشور خارجی به حساب می آید و دارای قوانین و مقررات خاص خود است، بنابراین احترام به حاكمیت و قانون این كشور مورد تاكید مقام معظم رهبری، مراجع دین و تمامی مسوولان دولتی است.
- زائران بعد از عبور از مرز باید تكلیف خود را مشخص كنند كه مایل به ادامه طریق با خودرو هستند یا پای پیاده تا سریعا بتوانند از نقطه مرزی دور شده و در بطن پیاده روی اربعین قرار گیرند.
- حتی الامكان زائران در استفاده از خودروهای جمعی تلاش كنند كه سوار اتوبوس یا كامیون های باربند دار شده و از سوار شدن بر كامیون های روباز به دلیل خطر احتمال سقوط خودداری كنند.
- مرحله سوار شدن به خودروهای جمعی یكی از مراحل مهم انعكاس دهنده اخلاق و رفتار حسینی است و طبیعی است در این مرحله باید به زنان و كودكان و معلولان و بیماران اولویت داده شود زیرا در عراق معروف است كه هیچ زائری سردرگم نمی ماند و بالاخره جا و مكان برای استراحت موقت و یا وسیله نقلیه ای برای انتقال زائر امام حسین (ع) فراهم می شود.

***بخش سوم/ ورود به خاك عراق
زائر اربعین حسینی كه از مرز عبور كرده و وارد خاك عراق شده عملا تبدیل به بخشی ازخیل عظیم شركت كنندگان در آیین باشكوه اربعین حسینی می شود كه در آن ملیت رنگ می بازد و همه به یك عنوان واحد 'زائر اباعبدالله الحسین (ع)' محسوب شده و مورد خطاب قرار می گیرند.
- از این مرحله به بعد ایرانی، عراقی، هندی، پاكستانی، افغان و اروپایی و قریب 80 ملیتی كه در مراسم اربعین حسینی در كشور عراق شركت می كنند، با یك چشم نگریسته می شوند و موكب داران به صرف زائر اباعبدالله الحسین (ع) بودن به آنها با جان و دل خدمت می كنند.
بهترین قدردانی و تشویق برای موكب داران و دست اندركاران پذیرایی و خدمت رسانی به زائران، تقدیر زبانی از خدمات آنها با روی بشاش و خنده رو و نیز در آغوش گرفتن و بوسیدن پیشانی یا چهره هایی است كه آثار داغی آفتاب در ساعات میانی روز و یا سوز سرما در سحرگاهان در آن هویداست.
بر اساس تجربه و نیز تاكید دست اندركاران مراسم اربعین، یك زائر اربعین حسینی در مسیر حركت به سمت كربلای معلا بهتر است پاره ای مسائل را كه روح انسانی و الهی اربعین حسینی در آن متبلور است، رعایت كند.
- زائران ایرانی باید توجه كنند كه عراق هنوز شرایط امنیتی دارد و تازه از جنگ با گروه تروریستی داعش خارج شده و طبیعی است كه نیروهای امنیتی نسبت به هر چیزی به دیده شك و تردید و تهدید نگاه كنند بنابراین از عكاسی یا فیلمبرداری از اماكن یا مراكز امنیتی و سیطره ها (ایست های بازرسی) و یا انجام رفتارهای شك برانگیز خودداری شود و در بازرسی ها و تفتیش ها و یا پرس و جوهای احتمالی نیز باید كاملا صبور بود و حداكثر همكاری را با نیروهای امنیتی داشت.
- توصیه های ایمنی، حفاظتی و بهداشتی اكیدا باید رعایت شود و زائر در مسیرهای از پیش تعیین شده حركت كرده و از استفاده از راه های میانبر و نامتعارف و اعتماد به افراد یا رانندگان ناشناس برای رسیدن به كربلا خودداری كند.
- از گرفتن امانت و هدیه از افراد ناشناس اعم از كتاب، قرآن، مفاتیح الجنان، كادو، خودكار، ساك و امثال آن خودداری شود.
- از دریافت مواد غذایی و نوشیدنی هایی كه تحت عنوان ثواب و نذری از مواكب ناشناس و بخصوص سیار در خارج از مسیرهای تعیین شده، توزیع می شود، اجتناب شود.
- عدم اقدام به هرگونه كاری كه به تقدس ارزشمند اربعین خدشه وارد كند همانند تكدی گری، خرید و فروش ارز و غیره و در مقابل باید الگوهایی از رفتارهای اسلامی همانند احترام به بزرگتر ها و رعایت احكام حجاب رعایت شود.
-عرف حجاب در عراق چادر و آنهم مشكی است لذا چادر رنگی و مانتو و روسری مورد قبول جامعه عراقی نیست.
- شركت در مراسم عزاداری در موكب ها از مواردی است كه به زائران ایرانی توصیه می شود. خصوصا وقتی یك موكب عزاداری عراقی از كنار آنها عبور می كند خوب است مسافتی حتی به اندازه چند قدم را با آن همراهی كنند.
- عدم خروج از مسیرهای تعیین شده برای راهپیمایی در مسیر نجف - كربلا و عدم ورود به مسیر ماشین رو ضروری است زیرا متاسفانه سال گذشته بخاطر حضور زوار پیاده در مسیر ماشین رو چند نفر در اثر برخورد خودرو با آنان جان باختند.
- عدم توجه به شایعات و جلوگیری از انتشار آن در مواكب یكی از مسوولیت های مهم زائران در ایام اربعین حسینی است كه باید زائران ایرانی نیز به آن توجه جدی كنند.
- با توجه به تشابه فراوان ظاهری میان موكب ها، به خاطر سپردن آدرس موكب محل اقامت یا استراحت، آدرس دقیق آنها و اخذ كارت موكب و از همه مهمتر شماره عمود (تیر چراغ برق) كه موكب در نزدیكی آن است، یكی از راه های پیشگیری از مفقود شدن و جا گذاشتن وسایل در یك موكب است.
- دقت در حفظ امنیت برای جلوگیری از سرقت و آتش سوزی نیز بسیار مهم است و زائر حسینی باید از خودسری در تامین برق خودداری كرده و حتما از موكب داران در این خصوص برای شارژ تلفن همراه یا مسائل دیگر كمك بطلبد.
- دقت كنیم كه ما از مردم عراق طلبكار نیستیم، آنان میزبانان بسیار كریمی هستند كه آنچه دارند در طبق اخلاص می گذارند و خالصانه در خدمت زوار هستند و بابت آن باید به آنها دستمریزاد گفت و سپاسگزار بود.
- هر زائر ایرانی می تواند سفیر دوستی ایران با برادران عراقی و دیگر ملت های حاضر در اربعین حسینی باشد و ذهنیت زیبا و مثبتی را از شهروند ایرانی در اذهان دیگر ملت های حاضر در اربعین حسینی ایجاد كند.
- بهتر است زوار محترم با عرف مردم عراق آشنا شوند مثلا عرف پذیرایی در منزل سه روز است نه بیشتر و از باقیماندن در منازل بیش از حد متعارف خودداری كنند.
- دقت در تعاملات و برخوردها و سخنانی كه در طول سفر اعم از هنگام گرفتن غذا، استراحت و پرسیدن سوال و ... بر زبان جاری می شود بسیاری ضروری است. استفاده از كلمات و واكنش ها و نیز زبان بدن مناسب بسیار مهم است بویژه آنكه بسیاری از مردم عراق به خصوص در كربلا و نجف و كاظمین با زبان فارسی نسبتا آشنایی دارند.
- احتمال گرفتن فیلم و تصویر از برخی برخوردهای نامناسب و انتشار آن از سوی جریان هایی كه خواهان تخریب روابط دو كشور هستند، در اربعین امسال با توجه به رویدادهای مشابه هفته های اخیر بسیار جدی و مراقبت در این زمینه مورد تاكید است.
- با توجه به نظرات علما از جمله حضرت آیت الله سیستانی و بسیاری از مراجع ایران مبنی بر قبول زیارت در ایام اربعین و نه فقط روز اربعین بنابراین زایران در صورت وصول زودتر به كربلا، پس از زیارت، كربلا را ترك تا به مشكلات بعد از مراسم برخورد نكنند.
- دقت داشته باشیم كه قبل از اتمام مدت روادید نسبت به خروج اقدام شود زیرا اقامت غیر مجاز در عراق جریمه سنگینی خواهد داشت به این شكل كه جریمه روز اول 30 دلار و به ازاء هر روز اضافه 10 دلار به مبلغ جریمه افزوده می شود.
- توجه داشته باشیم كه در روزهای پایانی یا هنگام برگشت از سفر اربعین این تنها ما نیستیم كه احساس خستگی داریم همه دست اندركاران، خدام عتبات و موكب داران و همچنین سائر زائران نیز خسته هستند و باید صبر و تحمل لازم را داشته باشیم و مراقب تحریك پذیری خود و دیگران باشیم.
- طبعا خروج میلیونی افراد و زواری كه در طول حداقل دو هفته وارد شهر كربلا شده و اكنون حداكثر طی دو روز می خواهند از كربلا خارج شوند با مشكلات بسیاری همچون كمبود وسیله نقلیه و ازدحام جمعیت و غیره مواجه خواهند شد و در این مرحله نیز باید صبر و حوصله به خرج داد.
- به دلیل جمع آوری موكب های عراقی از بعد از ظهر اربعین، زائرین نسبت به خروج از كربلا باید سریعتر اقدام كنند تا در میانه راه با نبود تداركات و محل استراحت مواجه نشوند.
- از سفر به اماكن غیرمطمئن خودداری باید كرد و باید از همان راه شناخته شده ای كه زائر آمده به همان ترتیب به میهن برگردد.
- عبور از مرز به دلیل ازدحام جمعیت نیز لحظه تجلی مجدد صبر و حوصله زائران حسینی است و باید از ازدحام و عجله خودداری كرد تا در روند خروج زائران تسریع شود و این مرحله نیز با آرامش و بدون مشكل انجام پذیرد.

** نكته پایانی
این نكات بر اساس تجربه ناشی از مسائل و مشكلاتی است كه برای هزاران زائر طی سالهای اخیر بوجود آمده و از سوی دست اندركاران این مراسم تهیه و تدوین شده است.
بر این اساس رعایت نكات یاد شده علاوه بر تضمین آسایش برای زائر، صرفه جویی بسیار در وقت و انرژی او خواهد داشت تا بهتر بتواند بر روی اصل زیارت و اهداف معنوی آن تمركز كند.
گفتنی است: بخشی از این گزارش نتیجه ملاحظات مطرح شده در نشست های دست اندركاران ایرانی و عراقی اربعین و بخش عمده آن نیز با استفاده از نكات مطرح شده از سوی 'میر مسعود حسینیان' سركنسول جمهوری اسلامی ایران در كربلا تهیه و تدوین شده است.
خاورم *11*353*380*

سرخط اخبار جهان