پرونده ثبت جهانی الموت یك گام به جلو رفت

قزوین - ایرنا - مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: پرونده ثبت جهانی منظر تاریخی و طبیعی الموت با حضور یك هیات فرانسوی برای عكس برداری سه بعدی از منطقه یك گام به جلو پیش رفت.

محمد علی حضرتی ها روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این هیات شامل یك تیم تخصصی 11 نفره فرانسوی است كه براساس قرارداد منعقد شده در گذشته و با هماهنگی دستگاه های ذیربط در منطقه حضور یافته اند.
وی اظهار داشت: این هیات در راستای مستندسازی پرونده ثبت جهانی الموت در منطقه حضور دارند و تصویربرداری هوایی و سه بعدی مناظر و آثار تاریخی منطقه را كه جزو الزامات یونسكو برای ثبت آثار است را انجام می دهند.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین با بیان اینكه ثبت آثار تاریخی و طبیعی در یونسكو تابع ضوابط و الزاماتی است كه باید رعایت و اجرا شوند، گفت: تصاویر تهیه شده سه بعدی توسط این هیات بخشی از مستندات را برای ارسال به یونسكو تشكیل می دهند.
حضرتی ها افزود: امیدواریم با حمایت مسئولان استانی و رفع موانع پیش رو، فرایندهای ثبت جهانی الموت هرچه زودتر انجام شود و بتوانیم سریع تر پرونده ثبت منظر تاریخی و طبیعی الموت را جهت تایید و تصویب به یونسكو ارسال كنیم.
وی با بیان اینكه قزوین شایستگی اینكه حداقل چهار مجموعه ثبتی در یونسكو را داشته باشد دارد، در پایان افزود: متاسفانه با وجود برخورداری از جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان و شاخص به دلایل گوناگون هنوز اثری از این استان در یونسكو به ثبت نرسیده و این موضوع به گردشگری قزوین آسیب وارد كرده است.
با ثبت آثار تاریخی و طبیعی مهم كشورها در سازمان علمی، تربیتی و فرهنگی ملل متحد (یونسكو) ضمن معرفی آنها به جهانیان، برنامه هایی برای حراست و حفاظت بهتر از آنها تدوین و ارایه می شود.
الموت منطقه ای كوهستانی در شمال شرقی استان قزوین و هم مرز با استان های گیلان و مازندران است.
قلاع حسن صباح، نویذرشاه، لمبسر، كاروانسرای سنگی شاه عباسی، درختان كهنسال، قلل مرتفع و دره های عمیق و چشم نواز و بافت تاریخی روستاها به همراه دریاچه اوان بخشی از آثار تاریخی و طبیعی این منطقه به شمار می روند.
3013